INFOLINKA: 00421 919 461 051

Addisonova choroba - Hypokortikalizmus

Niekto raz správne povedal, že najlepším módnym prejavom človeka je jeho zdravé a schopné telo. Zdravé telo vyjadruje vašu osobnosť a pridáva v živote na príjemných pocitoch. Otázka však znie, ako byť vlastníkom zdravého tela? V dnešnom módnom svete je šanca, že ľudia netrpia na nejaké zdravotné komplikácie, oveľa nižšia. Na vrchol sa dostávajú hormonálne poruchy a s nimi aj hypokorticizmus (Addisonova choroba). Choroba dostala meno po Dr. Thomasovi Addisonovi, ktorý ju popísal v roku 1849. V prieskumoch sa zistilo, že touto chorobou v súčasnosti trpia 1 až 2 jedinci zo 100 000. Pozrime sa bližšie na rozličné aspekty choroby...


Hypokortikalizmus (Addisonova choroba)

Hypokortikalizmus je endokrinná porucha, pri ktorej nadobličkové žlazy produkujú nedostatočné množstvá hormónov kortizolu a aldosterónu. Je to obávaná choroba postihujúca všetky vekové kategórie. Poznať ju aj pod názvom nedostatočnosť nadobličiek.

 

1. PRIMÁRNA NEDOSTATOČNOSŤ NADOBLIČIEK

Ako už bolo vyššie spomenuté, hypokortikalizmus sa objavuje pri nedostatočnej tvorbe hormónov nadobličiek z dôvodu poškodenia ich kôry. Poškodenie žliaz nadobličiek pri hypokortikalizme sa nazýva adrenálna insuficiencia (nedostatočnosť nadobličiek). Príčinou nepostačujúcej produkcie hormónu kortizolu nadobličkami je spojená s tým, že vlastný imunitný systém chybne napáda vlastné bunky.

Príčiny primárnej nedostatočnosti nadobličiek

Príčiny spojené s primárnou nedostatočnosťou nadobličiek sú krvácanie do nadobličiek, infekcie v nadobličkách, tuberkulóza a metastatická rakovina.


2. SEKUNDÁRNA NEDOSTATOČNOSŤ NADOBLIČIEK

Sekundárna nedostatočnosť nadobličiek nastáva, keď hypofýza ovplyvnená zdravotným problémom produkuje nedostatok adrenokortikotropného hormónu (ACTH). ACTH zodpovedá za fungovanie kôry nadobličiek, ktoré produkujú vlastné hormóny. V prípade, že nadobličky nie sú poškodené, ale ani nie sú schopné produkovať dostatok hormónov kvôli zníženým hodnotám hormónu ACTH, hovoríme teda odborne o sekundárnej nedostatočnosti nadobličiek.

Príčiny sekundárnej nedostatočnosti nadobličiek

Dôvodom, prečo vzniká sekundárna nedostatočnosť nadobličiek, je náhle zastavenie liečby kortikosteroidmi užívanými pre iné zdravotné komplikácie.


Symptómy Addisonovej choroby

Symptómy sa objavujú pri hypokortikalizme postupne, keďže ochorenie trvá niekoľko mesiacov

 • Strata chuti do jedla
 • Slabosť v svaloch
 • Únava
 • Znížená hladina cukru (hypoglykémia)
 • Nevoľnosť
 • Hnačka
 • Bolesti kĺbov a svalov
 • Silná chuť na slané jedlá
 • Strata vlasov
 • Depresia
 • Sexuálna dysfunkcia u žien
 • Úbytok hmotnosti
 • Tmavnutie pokožky (hyperpigmentácia)

 

Symptómy akútneho zlyhania nadobličiek (Addisonova kríza)

Niekedy nastupujú znaky a symptómy Addisonovej choroby náhle, a to:

 • Ťažká dehydratácia napr. pri vracaní alebo hnačke
 • Bolesť v nohách, žalúdku a spodnej časti chrbta
 • Strata vedomia
 • Hypoglykémia (nízky obsah cukru v krvi)
 • Hyperkaliémia (vysoká hladina draslíka v krvi) and hyponatrémia (nízka hladina sodíka v krvi)

 

Aké komplikácie môžu nastať vplyvom zlyhania nadobličiek?

Zlyhanie nadobličiek sa musí ihneď liečiť, pretože oneskorené ošetrenie môže viesť až ku kóme a smrti

 • Zlyhanie srdca
 • Mŕtvica (preruší sa prietok krvi do mozgu)
 • Hypoxia (telesné tkanivá nedostávajú dostatok kyslíka)
 • Hypovolemický šok (srdce nie je schopné v tele pumpovať krv)

 

Prístup Ajurvédy k liečbe Addisonovej choroby

Ajurvéda znamená doslovne „veda o živote“. Vznikla približne pred 5000 rokmi a je holistickým prístupom pri liečbe chorôb bez vedľajších účinkov. V Ajurvéde existujú tri energie zodpovedné za zdravé telo. Tieto energie zahŕňajú vátu, pittu a kaphu a súhrnne sú známe ako tridóša. Nerovnováha ľubovolnej z troch dóš vedie k zdravotným komplikáciám. Ajurvéda používa rozličné byliny, ktoré sú pri zvládaní zdravotných porúch prospešné. Okrem toho sa v Ajurvéde verí, že správne stravovacie návyky, dobrá životospráva a denné cvičenie sú pre udržanie zdravého a schopného tela nevyhnutné.

Tradičná čínska medicína stále pracuje podľa starých diagnostických techník ako prehliadanie pacienta zrakom, pýtanie sa, kontrola čuchom a meranie pulzu. Nadobličkové žľazy sa nachádzajú na vrchu obličiek. Keď neprodukujú adekvátne množstvo hormónu kortizolu, nastáva hypokortikalizmus (Addisonova choroba). Podľa TČM možno Addisonovu chorobu liečiť bylinnými liečivami a akupunktúrou. Okrem toho, ľudia, ktorí v súvislosti s liečbou hypokortikalizmu vyhľadali odborníka na akupunktúru, dostávajú tiež radu, aby sa zdravo stravovali a vyhýbali jedlám a látkam ako čokoláda, sladené nápoje, kofeín, alkohol a biela múka.


Bylinné liečivá na hypokorticizmus (Addisonovu chorobu) od Planet Ayurveda

Planet Ayurveda je spoločnosť na spracovávanie bylín, ktorá ponúka rozličné bylinné produkty ako bylinné kapsule, bylinné tablety, bylinné prášky a bylinné produkty krásy, ktoré sú 100% čisté a bezpečné k používaniu. Účinnosť bylín sa kontroluje v laboratóriu  predtým, než sa byliny zmiešavajú. Všetky produkty sú vyrábané pod vedením skúsených doktorov ajurvédskej medicíny.

Odporúčané byliny


ASHWAGANDHA

Ashwagandha má v starovekej Ajurvéde veľký lekársky význam. Obsahuje steroidné alkaloidy a laktóny, čím je veľmi efektívna v liečbe porúch nadobličiek. Toto bylinné liečivo poskytuje pacientom trpiacich na hypokortikalimus úľavu s pozitívnou spätnou väzbou.

 

BOSWELLIA-CURCUMIN

Boswellia-Curcumin je vhodnou kombináciou dvoch prírodných zložiek. Boswellia Serrata je príbuzná kadidlovníku. V ajurvéde je známa aj pod názvom SHALLAKI. Boswellia sa používa ako prírodná náhrada protizápalových liekov ako je aspirín alebo ibuprofén. Druhá zložka je čistéhý extrakt kurkumovníka dlhého (Curcuma longa). Kurkumovník alebo kurkuma je najbežnejšie korenie používané v indickej kuchyni. Táto rastlina obsahuje chemikáliu kurkumín, ktorá nadobličkám pomáha povzbudiť produkciu hormónu kortizolu, čím je veľmi efektívna pri liečbe hypokortikalizmu.

 

FENUGREEK

Fenugreek - senovka grécka (Trigonella foenum graecum) obsahuje rozličné chemické zlúčeniny ako fosfáty, lecithín, trigonelín, cholín, trimetylamín a železo, ktoré sú pri liečbe hypokortikalizmu veľmi efektívne. Toto bylinné liečivo poskytuje pacientom trpiacim na hypokortikalizmus úľavu s pozitívnou spätnou väzbou.

 

Autor: Dr. Vikram Chauhan