Addisonova choroba

Niekto raz správne povedal, že najlepším módnym prejavom človeka je jeho zdravé a schopné telo. Zdravé telo vyjadruje vašu osobnosť a pridáva v živote na príjemných pocitoch. Otázka však znie, ako byť vlastníkom zdravého tela? V dnešnom módnom svete je šanca, že ľudia netrpia na nejaké zdravotné komplikácie, oveľa nižšia. Na vrchol sa dostávajú hormonálne poruchy a s nimi aj Addisonova choroba (hypokorticizmus). Choroba dostala meno po Dr. Thomasovi Addisonovi, ktorý ju popísal v roku 1849. V prieskumoch sa zistilo, že touto chorobou v súčasnosti trpia 1 až 2 jedinci zo 100 000. Pozrime sa bližšie na rozličné aspekty Addisonovej choroby.

 

Addisonova choroba

Addisonova choroba je endokrinná porucha, pri ktorej nadobličkové žlazy produkujú nedostatočné množstvá hormónov kortizolu a aldosterónu. Je to obávaná choroba postihujúca všetky vekové kategórie. Poznať ju aj pod názvom nedostatočnosť nadobličiek.

 

1. PRIMÁRNA NEDOSTATOČNOSŤ NADOBLIČIEK

Ako už bolo vyššie spomenuté, Addisonova choroba sa objavuje pri nedostatočnej tvorbe hormónov nadobličiek z dôvodu poškodenia ich kôry. Poškodenie žliaz nadobličiek pri Addisonovej chorobe sa nazýva adrenálna insuficiencia (nedostatočnosť nadobličiek). Príčinou nepostačujúcej produkcie hormónu kortizolu nadobličkami je spojená s tým, že vlastný imunitný systém chybne napáda vlastné bunky.

Príčiny primárnej nedostatočnosti nadobličiek

Príčiny spojené s primárnou nedostatočnosťou nadobličiek sú krvácanie do nadobličiek, infekcie v nadobličkách, tuberkulóza a metastatická rakovina.

 

2. SEKUNDÁRNA NEDOSTATOČNOSŤ NADOBLIČIEK

Sekundárna nedostatočnosť nadobličiek nastáva, keď hypofýza ovplyvnená zdravotným problémom produkuje nedostatok adrenokortikotropného hormónu (ACTH). ACTH zodpovedá za fungovanie kôry nadobličiek, ktoré produkujú vlastné hormóny. V prípade, že nadobličky nie sú poškodené, ale ani nie sú schopné produkovať dostatok hormónov kvôli zníženým hodnotám hormónu ACTH, hovoríme teda odborne o sekundárnej nedostatočnosti nadobličiek.

Príčiny sekundárnej nedostatočnosti nadobličiek

Dôvodom, prečo vzniká sekundárna nedostatočnosť nadobličiek, je náhle zastavenie liečby kortikosteroidmi užívanými pre iné zdravotné komplikácie.

 

Symptómy Addisonovej choroby

Symptómy sa objavujú pri Addisonovej chorobe postupne, keďže ochorenie trvá niekoľko mesiacov

  • Strata chuti do jedla.
  • Slabosť v svaloch.
  • Únava.
  • Znížená hladina cukru (hypoglykémia).
  • Nevoľnosť.
  • Hnačka.
  • Bolesti kĺbov a svalov.
  • Silná chuť na slané jedlá.
  • Strata vlasov.
  • Depresia.
  • Sexuálna dysfunkcia u žien.
  • Úbytok hmotnosti.
  • Tmavnutie pokožky (hyperpigmentácia).

 

Symptómy Addisonovej krízy - akútneho zlyhania nadobličiek 

Niekedy nastupujú znaky a symptómy Addisonovej choroby náhle, a to:

  • Ťažká dehydratácia napr. pri vracaní alebo hnačke.
  • Bolesť v nohách, žalúdku a spodnej časti chrbta.
  • Strata vedomia.
  • Hypoglykémia (nízky obsah cukru v krvi).
  • Hyperkaliémia (vysoká hladina draslíka v krvi) and hyponatrémia (nízka hladina sodíka v krvi).

 

Aké komplikácie môžu nastať vplyvom zlyhania nadobličiek?

Zlyhanie nadobličiek sa musí ihneď liečiť, pretože oneskorené ošetrenie môže viesť až ku kóme a smrti

  • Zlyhanie srdca.
  • Mŕtvica (preruší sa prietok krvi do mozgu).
  • Hypoxia (telesné tkanivá nedostávajú dostatok kyslíka).
  • Hypovolemický šok (srdce nie je schopné v tele pumpovať krv).

 

Prístup Ajurvédy k liečbe Addisonovej choroby

Ajurvéda znamená doslovne „veda o živote“. Vznikla približne pred 5000 rokmi a je holistickým prístupom pri liečbe chorôb bez vedľajších účinkov. V Ajurvéde existujú tri energie zodpovedné za zdravé telo. Tieto energie zahŕňajú vátu, pittu a kaphu a súhrnne sú známe ako tridóša. Nerovnováha ľubovolnej z troch dóš vedie k zdravotným komplikáciám. Ajurvéda používa rozličné byliny, ktoré sú pri zvládaní zdravotných porúch prospešné. Okrem toho sa v Ajurvéde verí, že správne stravovacie návyky, dobrá životospráva a denné cvičenie sú pre udržanie zdravého a schopného tela nevyhnutné.

Tradičná čínska medicína stále pracuje podľa starých diagnostických techník ako prehliadanie pacienta zrakom, pýtanie sa, kontrola čuchom a meranie pulzu. Nadobličkové žľazy sa nachádzajú na vrchu obličiek. Keď neprodukujú adekvátne množstvo hormónu kortizolu, nastáva hypokortikalizmus (Addisonova choroba). Podľa TČM možno Addisonovu chorobu liečiť bylinnými liečivami a akupunktúrou. Okrem toho, ľudia, ktorí v súvislosti s liečbou Addisonovej choroby vyhľadali odborníka na akupunktúru, dostávajú tiež radu, aby sa zdravo stravovali a vyhýbali jedlám a látkam ako čokoláda, sladené nápoje, kofeín, alkohol a biela múka.

 

Bylinné extrakty na Addisonovu chorobu

Ajurvédska medicína odporúča ako pomoc pri liečbe Addisonovej choroby niekoľko bylinných extraktov a ich zmesí:

 

ASHWAGANDHA

Ashwagandha má v starovekej Ajurvéde veľký lekársky význam. Obsahuje steroidné alkaloidy a laktóny, čím je veľmi efektívna v liečbe porúch nadobličiek. Toto bylinné liečivo poskytuje pacientom trpiacich na Addisonovu chorobu úľavu s pozitívnou spätnou väzbou.

 

KURKUMÍN

Kurkumín je obsiahnutý v čistom extrakte kurkumovníka dlhého (Curcuma longa). Kurkumovník alebo kurkuma je najbežnejšie korenie používané v indickej kuchyni. Táto rastlina obsahuje chemikáliu kurkumín, ktorá nadobličkám pomáha povzbudiť produkciu hormónu kortizolu, čím je veľmi efektívna pri liečbe Addisonovej choroby.

 

FENUGREEK

Fenugreek - senovka grécka (Trigonella foenum graecum) obsahuje rozličné chemické zlúčeniny ako fosfáty, lecithín, trigonelín, cholín, trimetylamín a železo, ktoré sú pri liečbe Addisonovej choroby veľmi efektívne. Toto bylinné liečivo poskytuje pacientom trpiacim na Addisonovu chorobu úľavu s pozitívnou spätnou väzbou.

 

IMMUNE BOOSTER

Obsahuje štyri účinné zložky na podporu imunity a pomoc pri liečbe Addisonovej choroby.

 

Autor: Dr. Vikram Chauhan

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz