Nechutenstvo u Seniorov

Nechutenstvo

Veľa ľudí si myslí, že ak majú príliš nízku hmotnosť, je to plus a sú vlastne v dobrej kondícii, ale nie je to celkom tak. Môžu mať veľa skrytých problémov, ktoré vedú ku chorobám. Nepriberanie na váhe je taktiež zdravotný problém, rovnako ako nadváha. U človeka definujeme podváhu, ak jej BMI index padá pod hodnotu normálnej váhy. Ľudia s nízkou váhou riskujú problémy s podvýživou.

Podvýživa ovplyvňuje rast a rozvoj, ako aj silu svalov a celkovú výdrž. Niektorí ľudia majú prirodzene veľmi nízku váhu, ale u mnohých je problém v trávení alebo podváhu zapríčiňuje iná choroba.  

Podľa ajurvédy dochádza k nadváhe ako aj podváhe kvôli nerovnováhe v dóšach. Ajurvédska medicína kladie dôraz na správnu váhu, pretože od nej závisí celková kondícia a v konečnom dôsledku aj imunita. Podľa ajurvédskych princípov sú chudí ľudia typu Vata. Títo ľudia sú skôr nepokojní (neposední), veľmi energickí a majú veľmi rýchly metabolizmus. Aj preto sú zvyčajne chudí a majú menej svalstva (pokiaľ aktívne nešportujú). Ajurvéda teda na priberanie odporúča byliny na podporu trávenia a byliny na zníženie dóše Vata a zároveň zvýšenie dóše Kapha (majúce katabolický účinok).

 

Nechutenstvo u seniorov

Tak ako starneme, postupne počas nášho života prevládajú jednotlivé dóše. Kým v detstve je to dóša Kapha (deti majú často typické Kapha problémy – hlieny, choroby dýchacích ciest), v strednom veku prevláda dóša Pitta (máme viac ohňa a sme na vrchole síl), tak rovnako v starobe prevláda dóša Vata (starší ľudia sú častejšie netrpezliví, vyhýbajú sa hluku, trpia bolesťami...).

Keďže dóša Vata je zvýšená práve v staršom veku, u seniorov býva problém s nechutenstvom. Nechutenstvo u seniorov môže byť pravdaže aj dôsledkom liekov, následkom iných chorôb, ale zároveň je aj súčasťou prirodzeného životného cyklu. Na podvýživu potom trpia najmä seniori, u ktorých prevláda Vata dóša.

 

Komplikácie pri nechutenstve

Nechutenstvo so sebou nesie aj ďalšie nepríjemnosti:

  • Podvýživa, t.j. nedostatok výživných látok pre chod organizmu.
  • Častá a ťažko vysvetliteľná únava.
  • Znížená výdrž tela aj mysle.
  • Nepokoj, netrpezlivosť.
  • Letargia, nezáujem.
  • Strata vlasov, zhoršenie kvality nechtov a zubov.
  • Osteoporóza.
  • Anémia.
  • Oslabený imunitný systém.

 

Byliny vhodné pri nechutenstve u seniorov

Ajurvédska medicína využíva hneď niekoľko bylín na podporu chuti do jedla pri nechutenstve. Zároveň sú to byliny, ktoré celkovo posilňujú organizmus, dodávajú telu potrebné živiny a zlepšujú vstrebávanie živín zo stravy.

Ashwagandha – posilňuje telo, dodáva energiu, podporuje rast a funkciu svalstva. Znižuje Vata dóšu. Shatavari a Vidanga – podporujú zdravé priberanie na váhe.

Amalaki – má omladzujúci účinok, je prírodným antioxidantom, podporuje trávenie.

Haritaki – patrí medzi najlepšie ajurvédske prostriedky na podporu trávenia.

Aníz (Saunf) – podporuje chuť do jedla a podporuje trávenie.

Shilajit – bohatý zdroj minerálov a ďalších živín.

Bilwa – podporuje správnu funkciu čriev, zlepšuje vstrebávanie živín črevami.

 

Poznámka: Je pravdaže potrebné zobrať do úvahy, že ak nechutenstvo súvisí s inou chorobou, je potrebné liečiť predovšetkým danú chorobu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz