Gymnema Sylvestre - účinky a použitie

Jedným z alternatívnych liečiv na cukrovku a obezitu môže byť preparát rastliny Gymnema sylvestrae vzhľadom na to, že má pozitívny účinok pri liečbe diabetu blokovaním väzbových miest cukru, čím bráni jeho molekulám akumulovať sa v tele.

Gymnema Sylvestrae (Gurmar) sa považuje za rastlinu so silnými protidiabetickými účinkami. Vo forme čaju Gymnema sa táto bylina používa pri kontrole obezity. Aktívnou zložkou rastliny je skupina kyselín označovaných ako gymnemické kyseliny. Zistila sa možná spojitosť medzi obezitou, gymnemickými kyselinami a diabetom. Tu sa dozviete všeobecné informácie o rastline ako aj súčasný molekulárny pohľad spájajúci bežnú medicínu s najčastejšími metabolickými poruchami.

Podľa nedávnych správ sa zistilo, že pri liečbe obezity sú užitočné prípravky gymnemických kyselín. Pripisuje sa to schopnosti gymnemických kyselín odďaľovať absorpciu glukózy v krvi. Zoskupenie atómov v molekule týchto kyselín sa podobá na molekulu glukózy. Tieto molekuly vypĺňajú umiestnenia receptorov v chuťových pohárikoch, čím predchádzajú ich aktivácii molekulami cukru prítomných v jedle, brzdiac návaly chutí na sladké. Podobne vypĺňajú molekuly gymnemických kyselín vrchné absorpčné vrstvy čriev, v dôsledku čoho sa predchádza pohlteniu molekúl cukru črevom, čo má za následok nízku úroveň cukru v krvi.

Zistilo sa, že extrakt z listov gymnemy, obzvlášť peptid „gurmarín“, zasahuje do schopnosti chuťových pohárikov na jazyku cítiť sladkú a horkú chuť. Gymnemické kyseliny majú podobný efekt. Predpokladá sa, že potláčaním pocitu sladkej chuti pri jeho užívaní pacienti obmedzia príjem sladkých jedál, čo má čiastočne za následok hypoglykemický efekt.

V nasledujúcich bodoch sú spísané niektoré možné mechanizmy účinky listov a hlavne ich gymnemických kyselín.

  1. Zvyšuje sa sekrécia inzulínu.
  2. Podporuje sa regenerácia Langaresových ostrovčekov v pankrease.
  3. Zvyšuje sa využitie glukózy; bolo dokázané zvýšenie aktivity enzýmov zodpovedných za využitie glukózy spojeniami závislými na inzulíne, zvýšenie aktivity fosforylázy, zníženie glukoneogénnych enzýmov a sorbitol dehydrogenázy.
  4. Spôsobuje obmedzenie absorpcie glukózy z čreva.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz