Reflux - prekyslenie žalúdka

Reflux - prekyslenie žalúdka -  moderný a ajurvédsky pohľad na liečbu

Reflux, známy tiež ako prekyslenie žalúdka, je stav, kedy kyselina žalúdočná a tráviace šťavy unikajú späť do pažeráka, čo môže spôsobiť nepríjemné príznaky. Medzi príznaky refluxu patria pálenie záhy, pálenie v hrudníku, nepríjemná chuť v ústach a časté pocity nevoľnosti.

Príčiny vzniku

Z pohľadu modernej medicíny je reflux často spôsobený oslabením spodného sviečkového svalu, ktorý kontroluje tok žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Okrem toho môžu prispievať aj faktory ako obezita, nadmerná konzumácia kofeínu, alkoholu alebo mastných jedál.

Z pohľadu ajurvédskej medicíny je reflux, alebo prekyslenie žalúdka, často spojený s nerovnováhou v tráviacom ohni (Agni) a v rámci dýchacích ciest a tráviaceho traktu. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k tejto nerovnováhe z ajurvédskeho hľadiska:

  1. nadmerná Pitta dóša: v ajurvédskej medicíne je žalúdočná kyselina považovaná za prejav Pitta dóše, ktorá zodpovedá za oheň a kyslosť. Nadmerné hromadenie Pitta môže viesť k zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny a prekysleniu žalúdka.

  2. nesprávna strava: nadmerná konzumácia kyslých, korenistých a mastných jedál môže zvyšovať hladinu Pitta v tele a podporovať vznik refluxu. Rovnako aj konzumácia príliš teplých potravín a nápojov môže spôsobiť prekyslenie žalúdka.

  3. stres a nervové napätie: podľa ajurvédy môže stres a nervové napätie prispievať k nerovnováhe dóš, najmä Pitta dóše. Toto nervové napätie môže ovplyvniť aj tráviaci oheň (Agni) a spôsobiť nadmernú tvorbu žalúdočnej kyseliny.

  4. poruchy Agni: podľa ajurvédskeho učenia je Agni, tráviaci oheň, základom pre zdravý tráviaci systém. Ak je Agni oslabený alebo narušený, môže to viesť k nepriaznivým tráviacim procesom, vrátane prekyslenia žalúdka.

Z tohto pohľadu je dôležité zachovať rovnováhu v dóšach, predchádzať nadmernému stresu a nervovému napätiu, a dodržiavať správnu stravu a životný štýl, aby sa predišlo nerovnováhe a problémom s trávením, vrátane refluxu. Použitie vhodných bylín a prírodných liečebných metód môže tiež pomôcť udržať tráviaci systém v rovnováhe a podporiť celkové zdravie tráviaceho traktu.

Odporúčané byliny

Na podporu zdravia žalúdočného traktu sa odporúča užívať bylinné prípravky, ktoré majú upokojujúce a ochladzujúce účinky. Niektoré z týchto bylín zahŕňajú:

  1. Amalaki (Emblica officinalis): je bohatá na vitamín C a antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať nadmernú kyslosť v žalúdku a podporujú zdravie tráviaceho systému
  2. Amalaki (Bilwa (Aegle marmelos): Bilwa má schopnosť upokojiť podráždenú sliznicu tráviaceho traktu a zmierňovať nepríjemné príznaky refluxu
  3. Pitta Shamak (Fumaria indica, Trichosanthes dioica), Vasaka: tieto byliny majú výrazné chladivé a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú vyvažovať nadmernú kyslosť a zmierniť podráždenie žalúdka

Vhodná kombinácia navrhnutá Dr. Vikramom Chauhanom (Amalaki, Pitta Shamak, Vasaka 2 kapsuly 2x denne z každého produktu) 

Okrem užívania bylinných doplnkov je dôležité dodržiavať aj vyváženú stravu a životný štýl. Zahrňte do svojej stravy ľahko stráviteľné jedlá, obmedzte konzumáciu kofeínu, alkoholu a korenených potravín. Podľa ajurvédy je tiež dôležité venovať sa relaxačným aktivitám ako je joga, meditácia a pravidelný nočný spánok, aby sa udržala rovnováha v tele a podporila celková pohoda. 

 
 
 

Najpredávanejšie

PlanetAyurveda-AmalakiRasayan
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
PlanetAyurveda-Vasaka
Vasaka, 500mg 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
PA26
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
PlanetAyurveda-PittaShamak2
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
4 položiek celkom

Cena

1957
11957
PlanetAyurveda-AmalakiRasayan
€16,58 bez DPH
€19,90
PA10
PlanetAyurveda-Vasaka
€16,58 bez DPH
€19,90
PA26
PlanetAyurveda-PittaShamak2
€16,58 bez DPH
€19,90
PA58
Planet Ayurveda- prekyslenie
€59,70 –6 %
€46,75 bez DPH
€56,10
PAB68
100% čisto prírodné produkty
100%
prírodné produkty
Bez chemikálií a akýchkoľvek prídavných látok
Bez chemikálií
a akýchkoľvek prídavných látok
Pripravené na základe starodávnych ajurvédskych receptúr
Pripravené na základe
starodávnych ajurvédskych receptúr
Štandardizované extrakty s vysokým podielom účinných látok
Štandardizované extrakty
s vysokým podielom účinných látok
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz