Sarkoidóza

Sarkoidóza - moderný a ajurvédsky pohľad na liečbu

Sarkoidóza je záhadné autoimunitné ochorenie charakterizované tvorbou malých hrbolčekov alebo zrniečok zvaných granulómy v rôznych častiach tela, najmä v pľúcach, lymfatických uzlinách, koži a očiach. Tieto granulómy môžu interferovať s normálnou funkciou orgánov a tkanív, čo vedie k rôznym príznakom vrátane kašľa, dýchavičnosti, únavy, bolesti hrudníka, kožných vyrážok a zmeny zraku.

Príčiny vzniku

Príčiny vzniku sarkoidózy nie sú úplne pochopené ani v modernej medicíne, ani v ajurvéde. Podľa modernej medicíny sa predpokladá, že sarkoidóza môže byť spôsobená abnormalitami v imunitnom systéme, kde telo neprimerane reaguje na nejaký druh cudzieho materiálu. 

Podľa ajurvédskeho pohľadu na sarkoidózu je nerovnováha v tridosovom systéme (vata, pitta, kapha) a nahromadenie toxínov v tele kľúčovými faktormi pri vzniku tejto choroby.

  1. nerovnováha tridóše: v ajurvédskej filozofii je zdravie považované za stav rovnováhy medzi tridosami - vata, pitta a kapha. V prípade sarkoidózy sa verí, že v týchto tridosoch dochádza k nerovnováhe, čo môže viesť k narušeniu imunitného systému a vzniku zápalových stavov v tele. Napríklad nadmerná vata môže viesť k narušeniu dýchacích ciest a tvorbe granulómov v pľúcach.

  2. nahromadenie toxínov (ama): podľa ajurvédskej medicíny sa sarkoidóza môže vyvinúť v dôsledku nahromadenia toxínov v tele nazývaných "ama". Tieto toxíny sa môžu hromadiť v tkanivách a orgánoch a spôsobiť poruchy v imunitnom systéme a tvorbu zápalových stavov. Zvyčajne sa ama tvorí v dôsledku nesprávnej stravy, nezdravých životných návykov a nedostatočného trávenia.

  3. poruchy trávenia a metabolizmu (agni): ajurvéda tiež zdôrazňuje dôležitosť správneho trávenia a metabolizmu (agni) pri vzniku sarkoidózy. Poruchy v trávení môžu viesť k tvorbe nepožitého materiálu nazývaného "ama", ktorý sa následne hromadí v tele a spúšťa imunitnú odpoveď. 

Odporúčané byliny

V ajurvédskej liečbe sarkoidózy sa často používajú bylinné extrakty, ktoré majú protizápalové, imunomodulačné a detoxikačné vlastnosti. Medzi tieto byliny patria:

  • Aller G Care- pomáha pri zmiernení zápalu a posilňuje imunitný systém
  • Kurkumín 95 %- známy svojimi silnými protizápalovými účinkami
  • Gugullipid- podporuje detoxikáciu organizmu a znižuje zápal
  • Vasaka- je účinný pri ochoreniach dýchacích ciest
  • Tulsi- má antioxidačné a protizápalové účinky

Okrem týchto bylín sa odporúčajú aj ďalšie ako Ashwagandha a Triphala, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém a detoxikovať telo.

 Vhodná kombinácia navrhnutá Dr. Vikramom Chauhanom (Aller G Care 2 kapsuly 2 x denne, Kurkumín 95 % 2 kapsuly 2 x denne, Gugullipid 1 kapsula 2x denne, Vasaka 2 kapsuly 2x denne, Tulsi 1 kapsula 2x denne)

Vhodná strava a životný štýl 

Pri sarkoidóze je dôležité dodržiavať vyváženú stravu, ktorá obsahuje veľa čerstvého ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín a bielkovín s nízkym obsahom tuku. Je tiež dôležité vyhnúť sa potravinám, ktoré môžu vyvolávať zápal, ako sú príliš mastné alebo vyprážané jedlá, cukrovinky a alkohol. Ajurvéda odporúča dodržiavať pravidelný životný štýl, ktorý zahŕňa pravidelné cvičenie, dostatok odpočinku a správne stravovacie návyky. Modernej medicíne zase záleží na včasnom odhalení a správnej medicínskej starostlivosti, ktorá môže zahŕňať lieky na zmiernenie zápalu a symptómov, ako aj sledovanie stavu chorého.

V závere je dôležité si uvedomiť, že ajurvéda môže byť užitočnou doplnkovou terapiou pri liečbe sarkoidózy, ale nikdy by nemala nahrádzať konvenčnú lekársku starostlivosť. Je dôležité konzultovať s lekárom pred začatím akýchkoľvek terapeutických opatrení. 

Najpredávanejšie

Sarkoidoza
€99,50 –9 %
Sarkoidóza
Skladom (>5 ks)
PAB109
Pôvodne: €99,50  (–9 %)
€89,60
(€74,67 bez DPH)
1 položiek celkom

Cena

8990
18990
Sarkoidoza
€99,50 –9 %
Sarkoidóza
Skladom (>5 ks)
€74,67 bez DPH
€89,60
PAB109
100% čisto prírodné produkty
100%
prírodné produkty
Bez chemikálií a akýchkoľvek prídavných látok
Bez chemikálií
a akýchkoľvek prídavných látok
Pripravené na základe starodávnych ajurvédskych receptúr
Pripravené na základe
starodávnych ajurvédskych receptúr
Štandardizované extrakty s vysokým podielom účinných látok
Štandardizované extrakty
s vysokým podielom účinných látok
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz