Štandardizovaný bylinný extrakt

Štandardizovaný bylinný extrakt: Kvalitnejší a spoľahlivejší spôsob využitia liečivých bylín

Čo je štandardizovaný bylinný extrakt?

Štandardizovaný bylinný extrakt je extrakt z liečivej rastliny, ktorý bol špeciálne spracovaný tak, aby obsahoval konkrétne zložky alebo zlúčeniny v presne stanovenej koncentrácii. Tento proces zaručuje, že výsledný extrakt bude mať konzistentnú účinnosť a bude spĺňať presné štandardy kvality.

Rozdiel medzi štandardizovaným bylinným extraktom a bežným bylinným extraktom:

Hlavný rozdiel medzi štandardizovaným a bežným bylinným extraktom spočíva v ich obsahu a koncentrácii účinných zložiek. Zatiaľ čo bežné bylinné extrakty môžu mať variabilný obsah rôznych zložiek v závislosti od mnohých faktorov, ako sú rastlinné podmienky, spôsob zberu a spracovania bylín, štandardizované extrakty sú vyrábané tak, aby obsahovali presne definované množstvo hlavných účinných látok.

V štandardizovanom type extraktu sa určuje % zastúpenie účinných látok. Všeobecne je v štandardizovaných extraktoch pripravovaná úroveň koncentrácie veľmi vysoká.

Napríklad Ashwagandha (Withania somnifera) je tradičná bylina používaná v ajurvédskej medicíne na zlepšenie celkového zdravia a odolnosti organizmu voči stresu. Štandardizovaný extrakt Ashwagandhy je vyrábaný tak, aby obsahoval špecifické zložky, najmä withanolidy, ktoré sú zodpovedné za jej liečivé účinky.

Rozdiel medzi štandardizovaným bylinným extraktom a bylinným práškom:

Bylinné prášky sú vyrobené z jemne mletých sušených rastlinných materiálov, ktoré zachovávajú všetky zložky prítomné v pôvodnej rastline. Na druhej strane, štandardizovaný extrakt sa zameriava na izoláciu a koncentráciu konkrétnych zložiek, čo zvyšuje jeho účinnosť a spoľahlivosť.

Príklad: Štandardizovaný extrakt Ashwagandhy

Ashwagandha (Withania somnifera) je tradičná bylina, ktorá je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami a schopnosťou zmierniť úzkosť a stres. Štandardizovaný extrakt Ashwagandhy sa často používa na zlepšenie celkového zdravia a pohody. Obsahuje špecifické zložky, ako sú withanolidy, ktoré sú považované za hlavné liečivé látky tejto rastliny.

Tento štandardizovaný extrakt Ashwagandhy je vyrábaný pomocou moderných technológií extrakcie, ktoré zaručujú konzistentný obsah účinných látok vo výslednom produkte. To znamená, že každá dávka extraktu obsahuje presne stanovené množstvo withanolidov, čo zabezpečuje konzistentnú účinnosť a spoľahlivosť pri používaní. Zo 100 kg bylinného prášku je koncentráciou pripravených len 10 kg štandardizovaného extraktu. Následne sa v tomto extrakte ďalej testuje obsah účinných látok (napr. pri Ashwagandhe je to obsah withanolidov). Extrakt je ďalej určený na predaj iba vtedy, keď spĺňa kritériá pre použite. V prípade že nie, extrakt sa ďalej nepoužíva ako štandardizovaný extrakt, ale ďalej sa používa len ako čistý bylinný extrakt. V našich kapsuliach používame iba štandardizovaný extrakt.

Štandardizovaný extrakt Ashwagandhy sa často používa na zmiernenie úzkosti, zlepšenie spánku, podporu imunitného systému a zvládanie stresu. Má garantovaný obsah withanolidov, ktoré sú hlavnými liečivými zložkami tejto byliny. Tento extrakt je považovaný za spoľahlivejší a efektívnejší spôsob využitia liečivých vlastností Ashwagandhy v porovnaní s bežným bylinným práškom.

 

Porovnanie očakávanej účinnosti medzi mletou bylinou (bylinný prášok), bežným bylinným extraktom a štandardizovaným bylinným extraktom:

 1. Mletá bylina (bylinný prášok):

  • Mletá bylina sa zvyčajne používa vo forme kapsúl alebo sa pridáva do jedla alebo nápojov.
  • Účinnosť mletej byliny môže byť variabilná a závisí od množstva konzumovanej byliny a jej kvality.
  • Pre dosiahnutie terapeutických účinkov môže byť potrebné väčšie množstvo konzumovanej byliny a dlhodobé užívanie.
 2. Bežný bylinný extrakt:

  • Bežný bylinný extrakt je vytvorený z extrahovania účinných látok z byliny pomocou rozpúšťadla alebo vody.
  • Obsahuje rôzne zložky a môže mať variabilnú účinnosť v závislosti od konkrétnej metódy extrakcie a kvality surovín.
  • Jeho účinnosť môže byť lepšia ako mletej byliny, ale stále môže byť variabilná a môže vyžadovať vyššie dávky pre dosiahnutie požadovaných výsledkov.
 3. Štandardizovaný bylinný extrakt:

  • Štandardizovaný bylinný extrakt je vytvorený tak, aby obsahoval presne stanovené množstvo hlavných účinných látok.
  • Vďaka presnému zloženiu má štandardizovaný extrakt konzistentnú účinnosť a dávkovanie, čo zvyšuje jeho spoľahlivosť.
  • Jeho účinnosť je predvídateľnejšia a môže byť dosiahnutá s menšími dávkami v porovnaní s mletou bylinou alebo bežným bylinným extraktom.

Vzhľadom na tieto faktory môže byť štandardizovaný bylinný extrakt považovaný za najefektívnejší spôsob využitia liečivých vlastností byliny, pretože ponúka konzistentnú účinnosť a spoľahlivosť v porovnaní s inými formami.

 

Čo to znamená, keď sa hovorí o štandardizovanom extrakte 10:1

Keď je štandardizovaný bylinný extrakt napríklad označený ako 10:1, znamená to pomerný pomer medzi množstvom sušených bylinných materiálov, ktoré boli použité na výrobu extraktu a množstvom výsledného extraktu. V tomto prípade, "10" predstavuje, že 10 jednotiek sušenej byliny sa extrahuje na 1 jednotku extraktu.

Napríklad, ak máme 10:1 extrakt Ashwagandhy, znamená to, že 10 jednotiek sušených listov a koreňov Ashwagandhy boli použité na výrobu 1 jednotky extraktu. To znamená, že extrakt je koncentrovaný a silnejší v porovnaní so sušenými bylinnými materiálmi.

Takýto pomer naznačuje, že extrakt obsahuje koncentrovanú formu účinných látok a má preto väčšiu účinnosť a silnejšie terapeutické účinky v porovnaní s bežným bylinným práškom alebo extraktom s nižším pomerom.

Náklady na výrobu surového bylinného prášku sú minimálne, náklady na výrobu štandardizovaného extraktu sú desiatky násobkov vyššie.

 

Čistota štandardizovaných extraktov: Záruka Kvality a Bezpečnosti

Pri výrobe štandardizovaných extraktov z bylín je zabezpečenie čistoty kľúčové pre dosiahnutie vysokého štandardu kvality a bezpečnosti produktu. Proces výroby sa zameriava na odstránenie nečistôt, toxínov a zároveň na zachovanie účinných zložiek, ktoré sú žiaduce z hľadiska terapeutických účinkov.

Výber Kvalitného Surového Materiálu
Začiatok procesu výroby štandardizovaných extraktov začína s výberom kvalitného surového materiálu. Rastliny sú starostlivo vybrané z oblastí, kde je minimalizované vystavenie znečisteniu a kontaminácii. To zabezpečuje, že výsledný produkt bude obsahovať čo najmenej nežiaducich látok.

Proces Filtrácie a Extrakcie
Počas extrakcie sa používajú rôzne techniky na odstránenie nečistôt a toxínov zo surového materiálu (proces purifikácie - čistenia). Tieto techniky môžu zahŕňať použitie filtračných membrán a absorbentov na zachytenie nežiaducich zložiek. Okrem toho sa používajú špeciálne rozpúšťadlá, ktoré majú schopnosť oddeliť žiaduce zložky od nečistôt.

Testovanie a Kontrola Kvality
Počas celej výrobného procesu sa vykonávajú pravidelné testy a kontroly kvality na identifikáciu prítomnosti nečistôt a toxínov v extraktoch. Tieto testy zahŕňajú aj skúmanie obsahu ťažkých kovov, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie. Ak sa zistí nežiaduci obsah, prijímajú sa dodatočné opatrenia na ich odstránenie.

Bezpečnosť a Účinnosť
Zabezpečenie čistoty štandardizovaných extraktov je zárukou ich bezpečnosti a účinnosti pre používateľov. Kvalitné extrakty zaručujú, že sa do organizmu dostanú iba prospešné zložky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na zdravie a pohodu.

Štandardizované extrakty sú dôležitým zdrojom prírodných liečebných prostriedkov v rámci ajurvédskych terapií a moderného zdravotníctva. Ich čistota a bezpečnosť sú zárukou kvality a dôveryhodnosti pre všetkých, ktorí ich užívajú.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz