Peridermatitída

Peridermatitída - moderný a ajurvédsky pohľad na liečbu

Peridermatitída je zápalový stav kože charakterizovaný červenými, opuchnutými a boľavými oblasťami kože. Medzi príznaky patria svrbenie, pálenie a v niektorých prípadoch aj tvorba pľuzgierov alebo vredov.

Príčiny vzniku

Z pohľadu modernej medicíny je peridermatitída často spojená s infekciou alebo alergickou reakciou. 

Podľa ajurvédskej medicíny je peridermatitída spojená s nerovnováhou v tridóšách, konkrétne s prebytkom Pitta dóše. Pitta dóša je zodpovedná za metabolizmus, trávenie a termoreguláciu v tele.

Nerovnováha alebo nadmerná akumulácia Pitta dóše môže viesť k zápalovým reakciám v tele, vrátane kožných zápalov ako je peridermatitída. Faktory, ktoré môžu prispieť k nerovnováhe Pitta dóše, zahŕňajú nezdravú stravu, nadmerný stres, nedostatočný spánok a nevhodné životné návyky.

Okrem toho, podľa ajurvédy, konzumácia nadmerného množstva kyslých, korenistých a mastných potravín, ako aj nadmerná expozícia slnečnému žiareniu, môže zhoršiť nerovnováhu Pitta dóše a zvyšovať riziko vzniku peridermatitídy.

Odporúčané byliny 

  1. Amalaki: táto bylina je známa svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú pri liečbe kožných ochorení
  2. Pitta Shamak: tento bylinný extrakt pomáha vyvážiť Pitta dóšu, ktorý je často spojený s peridermatitídou
  3. Manjista: je známa svojimi očistnými a detoxikačnými vlastnosťami, ktoré podporujú zdravie kože
  4. Neem: má silné antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe infekčných kožných stavov

Existuje mnoho ďalších ajurvédskej bylín, ktoré sú tiež účinné pri liečbe peridermatitídy, vrátane Kurkumínu, Tulsi a Aloe Vera.

Vhodná kombinácia navrhnutá Dr. Vikramom Chauhanom (Amalaki 2 kapsuly 2x denne, Pitta Shamak 2 kapsuly 2x denne, Manjista 2 kapsuly 2x denne, Neem 2 kapsuly 2x denne)

Vhodná strava a životný štýl

Podľa ajurvédy je dôležité dodržiavať vyváženú stravu bohatú na zeleninu, ovocie a celozrnné potraviny. Ochrana pokožky pred slnečným žiarením a používanie prírodných čistiacich a hydratačných prostriedkov môže tiež prispieť k zmierneniu príznakov. Dodržiavanie zdravého životného štýlu vrátane pravidelného cvičenia, dostatočného odpočinku a minimalizácie stresu môže tiež podporiť zdravie kože a celkové blaho.

100% čisto prírodné produkty
100%
prírodné produkty
Bez chemikálií a akýchkoľvek prídavných látok
Bez chemikálií
a akýchkoľvek prídavných látok
Pripravené na základe starodávnych ajurvédskych receptúr
Pripravené na základe
starodávnych ajurvédskych receptúr
Štandardizované extrakty s vysokým podielom účinných látok
Štandardizované extrakty
s vysokým podielom účinných látok
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz