Primárna imúnna trombocytopénia (ITP)

Imúnna trombocytopénia (ITP) - moderný a ajurvédsky pohľad na liečbu

Imúnna trombocytopénia, skrátene ITP, je autoimunitné ochorenie charakterizované nízkou hladinou krvných doštičiek. Krvné doštičky sú kľúčové pre zrážanie krvi, a preto nízka ich hladina môže viesť k nadmernej krvácaniu a modrinám.  ITP je spôsobená tým, že imunitný systém tela sa obracia proti vlastným doštičkám a ničí ich. Vzhľadom na to, že krv prichádza o schopnosť vytvárať zrazeniny, v tele dochdáza ku krvácaniu. V počiatočnom štádiu ochorenia nebýva stav vážny, akonáhle ale pokles prekročí kritickú úroveň, dochádza pri akomkoľvek poranení k masívnemu krvácaniu, ktoré je ťažké zastaviť.

Príčiny vzniku

Moderná medicína identifikuje ITP ako autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém tela chybovo považuje vlastné doštičky za cudzie a útočí na ne. Príčina tohto stavu nie je úplne jasná, ale môže byť spojená so genetickými faktormi alebo infekciami. V Ajurvéde sa autoimunitné ochorenia, ako je ITP, často pripisujú nerovnováhe v tridóša (Vata, Pitta, Kapha) a nadmernému nahromadeniu toxínov v tele. Tieto toxíny, známe ako ama, môžu ovplyvniť imunitný systém a viesť k autoimunitnému správaniu.

Odporúčané byliny

V Ajurvéde sa na liečbu ITP používajú bylinné prípravky a liečebné postupy na obnovenie rovnováhy v dóšach, detoxikáciu tela a posilnenie imunitného systému. Niektoré z týchto bylín a prípravkov zahŕňajú:

  1. Carica Papaya (Papaya) bylinka známa svojimi protizápalovými a detoxikačnými vlastnosťami. Má schopnosť zlepšiť tráviaci systém a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Táto bylina obsahuje enzýmy, vitamíny a minerály, ktoré podporujú imunitný systém a zlepšujú tvorbu krvných buniek. Pomáha pri zvyšovaní hladiny doštičiek v krvi a môže pomôcť v obnovení rovnováhy v tele.
  2. Giloy (Tinospora cordifolia) známa svojimi imunomodulačnými účinkami, ktoré pomáhajú regulovať imunitný systém. Môže pomôcť pri zmierňovaní autoimunitných reakcií, ktoré vedú k nižším hladinám doštičiek. Pomáha pri detoxikácii tela a zlepšuje funkciu tráviaceho systému, čo môže mať priaznivý vplyv na tvorbu krvných buniek.
  3. Amalaki (Emblica officinalis) - Amla je bohatá na vitamín C a antioxidanty, ktoré podporujú silný imunitný systém. Táto bylina pomáha zlepšiť celkové zdravie a pomáha pri tvorbe krvných buniek. Je dôležitá pre detoxikáciu tela a odstraňovanie toxínov, čo môže pomôcť pri obnovení rovnováhy v tele.
  4. Ashwagandha (Withania somnifera) - Ašvaganda má adaptogénne účinky, ktoré pomáhajú telu zvládať stres a zlepšujú funkciu imunitného systému. Táto bylina má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť pri zmierňovaní zápalových procesov spojených s ITP. Má všeobecný tonizačný účinok na telo a môže pomôcť pri zvýšení hladiny krvných buniek.
  5. Zmes bylín PlatoPlan a ImmuneBooster - Tieto bylinné prípravky obsahujú kombinácie bylín, ktoré majú detoxikačné, imunomodulačné a protizápalové účinky. PlatoPlan pomáha pri detoxikácii tela a dstraňovaní toxínov, čo môže byť prospešné pri ITP - obsahuje aj Carica Papaya, Giloy, Ashwagandha či Amalaki. ImmuneBooster posilňuje imunitný systém a pomáha zlepšiť  obranyschopnosť organizmu.

Tieto byliny majú svoje jedinečné účinky a spoločne pomáhajú pri zmierňovaní príznakov ITP a pri podpore tvorby krvných buniek.

Vhodná kombinácia navrhnutá Dr. Vikramom Chauhanom: (Immune Booster 2 kapsuly 2x denne, Giloy 2 kapsuly 2x denne, Plato Plan 2 kapsuly 2x denne, Carica Papaya 2 kapsuly 2x denne, Green Essentials 2 kapsuly 2x denne, Amalaki Rasayan 2 kapsuly 2x denne, Ashwagandha 2 kapsuly 2x denne)

Vhodná strava a životný štýl

Čo sa týka stravy, dodržiavajte odporúčania pre Pitta dóšu, ale dôrazne odporúčame:

  • 100% vegánsku stravu, t.j. žiadne živočíšne bliekoviny (mäso, vajíčka, mlieko a mliečne výrobky),
  • Veľa zeleniny, všetky horké potraviny, predovšetkým všetko tekvicovité (rôzne druhy tekvice), všetka listová zelenina, špargľa, zemiaky, uhorky a sladké zemiaky, rôzne druhy šalátov, tekvica, brokolica, karfiol, zeler, zelená fazuľka.
  • Obmedzte chilli papričky, paradajky, cviklu, mrkvu, cibuľu, redkvičky, cesnak, špenát a baklažán.
  • Pite denne ráno aj večer 100% kokosovú vodu.
  • Pite denne ráno zelenú šťavu a večer červenú šťavu podľa receptu Dr. Vikrama Chauhana nižšie.

 Zelená štava: 10-12 listov koriandra, 4-5 listov mäty, bazalka tulsi, mladá pšenica klíčky, sezamové listy. Každé ráno 20 ml.

Červená štava: cvikla, jablko, granátové jablko

Skúsenosti s liečbou ITP pomocou ajurvédskej medicíny

Ak Vás zaujali tieto informácie, ale nie ste si istí, či sa máte podľa nich stravovať, odprúčame Vám pozrieť si videá dostupné na Youtube kanáli v anglickom jazyku.

Stačí dať vyhľadávať slovné spojenie ITP a Dr. Vikram Chauhan. Všetky vyššie uvedené odporúčania ohľadom bylín a stravy pochádzajú z jeho mnohoročných skúseností s liečbou ITP.

Najpredávanejšie

PlanetAyurveda-Ashwagandha
Ashwagandha, 500mg 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
PA01
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
PlanetAyurveda-AmalakiRasayan
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
PlanetAyurveda-Giloy
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
9 položiek celkom

Cena

16126
116126
PlanetAyurveda-Ashwagandha
€16,58 bez DPH
€19,90
PA01
PlanetAyurveda-AmalakiRasayan
€16,58 bez DPH
€19,90
PA10
PlanetAyurveda-Giloy
€16,58 bez DPH
€19,90
PA20
PlanetAyurveda-ImmuneBooster
€16,58 bez DPH
€19,90
PA11
PlanetAyurveda-PlatoPlan
€16,58 bez DPH
€19,90
PA46
PlanetAyurveda-CaricaPapaya
€16,58 bez DPH
€19,90
PA49
PlanetAyurveda-GreenEssential
€16,58 bez DPH
€19,90
PA30
PlanetAyurveda-WheatgrassPowder
€14,08 bez DPH
€16,90
PAP03
Planet Ayurveda- trombocytopenia
€139,30 –9 %
Trombocytopénia
Skladom (>5 ks)
€104,50 bez DPH
€125,40
PAB19
100% čisto prírodné produkty
100%
prírodné produkty
Bez chemikálií a akýchkoľvek prídavných látok
Bez chemikálií
a akýchkoľvek prídavných látok
Pripravené na základe starodávnych ajurvédskych receptúr
Pripravené na základe
starodávnych ajurvédskych receptúr
Štandardizované extrakty s vysokým podielom účinných látok
Štandardizované extrakty
s vysokým podielom účinných látok
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz