Hypermenorea - silná menštruácia

Hypermenorea - moderný a ajurvédsky pohľad na liečbu

Hypermenorea, alebo silná menštruácia, je stav, ktorý charakterizuje nadmerné alebo dlhodobé krvácanie počas menštruácie. Tento stav môže byť spojený s intenzívnymi bolesťami v dolnej časti brucha a inými nepríjemnými príznakmi, ako je únava a slabosť.

Pre modernú medicínu môže byť hypermenorea spôsobená rôznymi faktormi, ako sú poruchy koagulácie krvi, nepravidelnosti v endokrinnom systéme, dysfunkcia vaječníkov a ďalšie.

Príčiny vzniku 

Podľa ajurvédskeho pohľadu môže byť hypermenorea, alebo silná menštruácia, spôsobená nerovnováhou v tridóše, teda vata, pitta a kapha, ktoré sú základnými energetickými silami v tele.

  1. Vata dóša: nerovnováha vata dóšy môže mať vplyv na pohyb krvi a lymfy v tele. Ak vata prevláda, môže to spôsobiť nadmerný tok krvi počas menštruácie a zvýšiť náchylnosť k bolestiam a krvácaniu. Faktory ako stres, nervozita, nepravidelný spánok alebo nezdravý stravovací režim môžu viesť k zvýšeniu vata dóšy a tým k hypermenorei.

  2. Pitta dóša: v prípade nadbytočnej pitta dóšy môže dôjsť k zvýšeniu tepla v tele, čo môže viesť k zvýšeniu krvácania počas menštruácie. Príčiny tejto nerovnováhy môžu zahŕňať konzumáciu pikantných a vyhrievajúcich potravín, emocionálny stres alebo nadmernú fyzickú aktivitu.

  3. Kapha dóša: nadbytok kapha dóšy môže viesť k hromadeniu tekutín v tele, vrátane maternice, čo môže spôsobiť zvýšený tok krvi počas menštruácie. Faktory ako nadmerná konzumácia sladkých a mastných jedál, nedostatok pohybu a stagnácia v tráviacom trakte môžu viesť k zvýšeniu kapha dóšy a tým k hypermenorei.

Ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku hypermenorei z ajurvédskeho hľadiska, môžu zahŕňať nadmernú konzumáciu nezdravých potravín, nedostatočnú fyzickú aktivitu, emocionálny stres a nepriaznivé životné podmienky.

Podľa ajurvédy je cieľom liečby hypermenorei obnovenie rovnováhy v tridóšach a harmonizácia toku energie v tele. To sa často dosahuje prostredníctvom diéty a životného štýlu, ktoré podporujú harmonickú funkciu tráviaceho traktu, nervového systému a hormonálneho systému. Použitie určitých bylinných doplnkov môže byť tiež súčasťou liečebného režimu, ktorý pomáha vyrovnať nerovnováhu v tridóše a zmierniť príznaky hypermenorei.

Odporúčané byliny 

V ayurvédskom systéme sa na liečbu hypermenorei používajú rôzne byliny, ktoré pomáhajú harmonizovať tridóšu a zmierniť príznaky. Medzi tieto byliny patria:

  • Ashwagandha (Withania somnifera): má upokojujúce účinky na nervový systém a môže pomôcť zmierniť príznaky bolesti spojené s hypermenoreou

  • Shatavari (Asparagus racemosus): je známa svojimi hormonálne vyvažujúcimi vlastnosťami a môže pomôcť zmierniť nadmerné krvácanie počas menštruácie

  • Moringa (Moringa oleifera): obsahuje množstvo živín, ktoré môžu podporiť celkové zdravie tela a posilniť imunitný systém

  • Brahmi (Bacopa monnieri): má upokojujúce účinky na nervový systém a môže pomôcť zmierniť úzkosť a stres spojené s hypermenoreou

  • Pitapapada (Fumaria indica): je známa svojimi čistiacimi vlastnosťami a môže pomôcť odstraňovať nadbytočné teplo z tela, čo môže byť príčinou nadmerného krvácania

Vhodná kombinácia navrhnutá Dr. Vikramom Chauhanom ( Pitta Shamak 2 kapsuly 2x denne, Shatavari 2 kapsuly 2x denne, Eve plus 1 kapsula 2x denne, Mimosa 2 kapsuly 2x denne)


Vhodná strava a životný štýl

Pri liečbe hypermenorei je dôležité dodržiavať vyváženú stravu a životný štýl. Odporúča sa konzumovať teplé, ľahko stráviteľné jedlá, vyhýbať sa studeným alebo ťažkým jedlám a pravidelne cvičiť jemné formy cvičenia, ako je joga alebo prechádzky v prírode. Dodržiavanie pravidelného spánku a minimalizovanie stresu sú tiež kľúčové pre zmiernenie príznakov hypermenorei. 

Pri výbere bylinných doplnkov je vždy dôležité konzultovať s kvalifikovaným praktikujúcim ajurvédskej medicíny alebo lekárom, aby sa zabezpečilo, že sú vhodné pre vaše individuálne potreby a zdravotný stav.

Najpredávanejšie

PlanetAyurveda-Shatavari
Shatavari, 500mg 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
PA09
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
PlanetAyurveda-PittaShamak2
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
PlanetAyurveda-EvePlus
Eve Plus, 500mg 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
PA50
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
5 položiek celkom

Cena

1974
11974
PlanetAyurveda-Shatavari
€16,58 bez DPH
€19,90
PA09
PlanetAyurveda-PittaShamak2
€16,58 bez DPH
€19,90
PA58
PlanetAyurveda-EvePlus
€16,58 bez DPH
€19,90
PA50
PlanetAyurveda-Mimosa di
€16,58 bez DPH
€19,90
PA56
Planet Ayurveda hypermenorrhea - silna menstruacia
€79,60 –7 %
€61,67 bez DPH
€74
PAB75
100% čisto prírodné produkty
100%
prírodné produkty
Bez chemikálií a akýchkoľvek prídavných látok
Bez chemikálií
a akýchkoľvek prídavných látok
Pripravené na základe starodávnych ajurvédskych receptúr
Pripravené na základe
starodávnych ajurvédskych receptúr
Štandardizované extrakty s vysokým podielom účinných látok
Štandardizované extrakty
s vysokým podielom účinných látok
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz