Zápal močových ciest

Zápal močových ciest - moderný a ajurvédsky pohľad na liečbu

Zápal močových ciest je časté ochorenie, ktoré môže spôsobiť bolestivé a nepohodlné symptómy. Typické príznaky zahŕňajú pálenie pri močení, časté nutkanie na močenie, bolesť v dolnej časti brucha a možné zmeny v farbe alebo vôni moču. Toto ochorenie postihuje milióny ľudí každý rok a môže mať vážne následky, ak nie je riadne liečené.

Príčiny vzniku

Príčiny zápalu močových ciest môžu byť rôznorodé a zahŕňajú bakteriálnu infekciu, ktorá sa šíri do močových ciest z močovej trubice alebo obličiek. Ďalšie faktory, ako napríklad zmeny hormonálnej rovnováhy, používanie určitých antikoncepčných metód alebo zhoršená hygiena, môžu tiež zvyšovať riziko vzniku zápalu močových ciest. 

Z pohľadu ajurvédskych princípov môže byť zápal močových ciest spôsobený nerovnováhou v dósach, konkrétne v Pitta dóse. V ajurvéde sa verí, že každý človek má unikátnu kombináciu troch základných konštitučných princípov alebo dós - Váta, Pitta a Kapha. Nerovnováha v týchto dósach môže viesť k rôznym zdravotným problémom a ochoreniam. V prípade zápalu močových ciest by nerovnováha v Pitta dóse mohla viesť k nadmernému nahromadeniu tepla, kyslých látok a zápalových procesov v močových cestách. Nadmerné množstvo tepla a kyselín môže podporovať rast patogénnych baktérií a infekciu močových ciest. Taktiež môže spôsobiť podráždenie a zápalové reakcie v močovom systéme, čo vedie k charakteristickým príznakom zápalu močových ciest. Preto je dôležité v rámci ajurvédskych princípov udržiavať rovnováhu v dósach pomocou vhodnej stravy, životného štýlu a bylinných liekov.

Čistenie a detoxikácia tela môže pomôcť odstrániť nadbytočné teplá a kyseliny, čo môže minimalizovať riziko vzniku zápalu močových ciest. Dodržiavanie vyváženej stravy a životného štýlu, ktoré podporujú zdravie a rovnováhu v dóšach, je kľúčové pre prevenciu a liečbu zápalu močových ciest z pohľadu ajurvédskych princípov. 

Odporúčané byliny 

Našťastie, ajurvédska medicína ponúka širokú škálu bylinných extraktov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe zápalu močových ciest a zmierňovaní jeho symptómov. Významné byliny ako  Varuna, Ren Plan a Chanca Piedra majú diuretické, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú čistiť močové cesty, eliminovať patogény a zmierniť zápal.

  1. Varuna- je známa svojimi antibakteriálnymi účinkami a pomáha pri eliminácii infekcie v močových cestách
  2. Ren Plan- je zložený z viacerých bylín, ktoré majú diuretické a protizápalové vlastnosti, čo pomáha pri čistení močových ciest a znižuje zápal
  3. Chanca Piedra- je ďalšou dôležitou zložkou, ktorá má diuretické účinky a podporuje rozpúšťanie kameňov a piesku v močových cestách

Vhodná kombinácia navrhnutá Dr. Vikramom Chauhanom ( Varuna, Ren Plan, Chanca Piedra 1-2 kapsuly 2 x denne)

Vhodná strava a životný štýl

Okrem užívania bylinných extraktov je tiež dôležité dodržiavať vhodnú stravu a životný štýl, aby sa minimalizovalo riziko zápalu močových ciest. Z pohľadu ajurvédskych princípov je dôležité dodržiavať vyváženú stravu, ktorá obsahuje bylinné a sezónne potraviny, a vyhýbať sa príliš ostrým, kyslým alebo korenistým potravinám, ktoré môžu zhoršiť nerovnováhu dóš. Tiež sa odporúča piť dostatok vody na udržanie hydratácie a zriedenie moču, čo môže pomôcť pri čistení močových ciest.

Moderná medicína tiež zdôrazňuje dôležitosť pitia veľkého množstva vody a vyhýbanie sa dráždivým potravinám a nápojom, ako sú alkohol a kofeín. Zároveň sa odporúča vyhýbať sa dlhodobému zadržiavaniu moču a pravidelne vyprázdňovať močový mechúr, aby sa minimalizovalo riziko infekcie.

Zápal močových ciest môže byť nepohodlné a bolestivé, ale s pomocou ajurvédskych bylinných extraktov a správneho životného štýlu môžete dosiahnuť úľavu a zlepšenie zdravia močových ciest. Vyberte si kvalitné ajurvédské bylinné extrakty od Planet Ayurveda a začnite cítiť rozdiel vo svojom zdraví dnes! 

 
 
100% čisto prírodné produkty
100%
prírodné produkty
Bez chemikálií a akýchkoľvek prídavných látok
Bez chemikálií
a akýchkoľvek prídavných látok
Pripravené na základe starodávnych ajurvédskych receptúr
Pripravené na základe
starodávnych ajurvédskych receptúr
Štandardizované extrakty s vysokým podielom účinných látok
Štandardizované extrakty
s vysokým podielom účinných látok
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz