Tourettov syndróm

Touretov syndróm - moderný a ajurvédsky pohľad na liečbu

Touretov syndróm je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakujúcimi sa nekontrolovanými pohybmi a výstupmi, nazývanými tik. Tieto tiky môžu byť v podobe nechcených zvukov (vokálny tik) alebo pohybov (motorický tik), ako sú zášklby, šklbanie, krčenie tváre a podobne. Tento stav môže mať výrazný vplyv na kvalitu života pacientov a ich schopnosť fungovať v bežných situáciách.

Príčiny vzniku 

Z pohľadu modernej medicíny príčiny tohto syndrómu nie sú úplne presne známe, ale zdá sa, že genetické faktory, abnormality v mozgu a dysfunkcia neurotransmiterov môžu zohrávať úlohu v jeho vzniku. 

Podľa ajurvédy je Touretov syndróm spojený s nerovnováhou v dóšach, ktoré sú základnými bioenergetickými silami tela. Tieto dóše, známe ako Váta, Pitta a Kapha, sú zodpovedné za rôzne fyziologické a psychologické funkcie v tele. Nerovnováha v týchto dóšach môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane neurologických porúch ako Touretov syndróm.

Z pohľadu ajurvédskej medicíny môžu príčiny Touretovho syndrómu zahŕňať:

  1. Váta nerovnováha: Vata, ktorá zahŕňa prvky vzduchu a etheru, je zodpovedná za pohyb a komunikáciu v tele. Ak je Váta nerovnovážna, môže to viesť k nekontrolovateľným pohybom a tikom charakteristickým pre Touretov syndróm.

  2. Psychologické faktory: emocionálny stres, úzkosť a napätie môžu prispieť k nerovnováhe dóš v tele a zhoršiť prejavy Touretovho syndrómu. Ajurvédska medicína zdôrazňuje dôležitosť duševnej pohody a rovnováhy v živote pri liečbe neurologických porúch.

  3. Poruchy trávenia: podľa ajurvédy je tráviaci systém základom zdravia, a preto poruchy trávenia a metabolizmu môžu viesť k vzniku rôznych zdravotných problémov, vrátane neurologických porúch ako Touretov syndróm.

  4. Genetické faktory: ajurvédska medicína tiež uznáva vplyv genetiky na celkové zdravie a náchylnosť k rôznym ochoreniam, vrátane Touretovho syndrómu. Osoby s rodinnou anamnézou neurologických porúch môžu mať väčšie riziko vývoja tejto choroby.

Za zmienku tiež stojí, že ajurvédska liečba Touretovho syndrómu zahŕňa celkový prístup k liečbe tela, mysle a ducha, ktorý zahŕňa fyzioterapiu, bylinnú liečbu, jógové cvičenia, meditáciu a životný štýl zameraný na vyváženie dóš.

Odporúčané byliny

  • Ashwagandha: táto adaptogénna bylina je známa svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Pomáha zmierniť stres a nervovú úzkosť, čo môže zlepšiť kontrolu nad tikmi.

  • Neurogin (Ashwagandha, Brahmi): kombinácia Ashwagandhy a Brahmi môže pomôcť zmierniť nervové napätie, podporiť kognitívne funkcie a zlepšiť sústredenie

  • Calm easy (Ashwagandha, Indická valeriána, Brahmi): tento produkt obsahuje byliny s upokojujúcimi účinkami, ktoré môžu pomôcť zmierniť stres a nervovú hyperaktivitu spojenú s Touretovým syndrómom

Vhodná kombinácia navrhnutá Dr. Vikramom Chauhanom ( Ashwagandha 2 kapsuly 2x denne, Calm easy 2 kapsuly 2x denne, Neurogin 1 kapsula 2x denne)

Odporúčania ohľadne stravy a životného štýlu

Podľa ajurvédy je dôležité dodržiavať vyváženú stravu, ktorá obsahuje potraviny s upokojujúcimi a vyvažujúcimi vlastnosťami, ako sú šalátové listy, mliečne výrobky, jemné obilniny a bylinky ako koriander a kurkuma. Zároveň je dôležité minimalizovať stimulanty, ako je kofeín a alkohol. Z pohľadu modernej medicíny sa odporúča pravidelná fyzická aktivita, dostatok spánku a vyhýbanie sa stresovým situáciám.

 

Najpredávanejšie

PlanetAyurveda-Ashwagandha
Ashwagandha, 500mg 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
PA01
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
Planet Ayurveda_Neuro Gin
Neuro Gin, 500mg 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
PA57
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
PlanetAyurveda-CalmEasy
Calm Easy, 500mg 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
PA37
 
€19,90
(€16,58 bez DPH)
4 položiek celkom

Cena

1957
11957
PlanetAyurveda-Ashwagandha
€16,58 bez DPH
€19,90
PA01
Planet Ayurveda_Neuro Gin
€16,58 bez DPH
€19,90
PA57
PlanetAyurveda-CalmEasy
€16,58 bez DPH
€19,90
PA37
Planet ayurveda tourettov syndrom
€59,70 –6 %
Tourettov syndróm
Skladom (>5 ks)
€46,75 bez DPH
€56,10
PAB94
100% čisto prírodné produkty
100%
prírodné produkty
Bez chemikálií a akýchkoľvek prídavných látok
Bez chemikálií
a akýchkoľvek prídavných látok
Pripravené na základe starodávnych ajurvédskych receptúr
Pripravené na základe
starodávnych ajurvédskych receptúr
Štandardizované extrakty s vysokým podielom účinných látok
Štandardizované extrakty
s vysokým podielom účinných látok
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz