Hlavný princíp Ajurvédy

Ajurvédska medicína známa aj pod názvom ajurvéda je tradičný indický medicínsky systém, ktorý uznáva ako samostatný systém aj Svetová zdravotná organizácia WHO. Prastaré bylinné receptúry odporúčané ajurvédou často zabezpečujú vynikajúce výsledky u rôznych zdravotných problémov. Ajurvéda kladie dôraz na používanie bylín, minerálov, prírodnych liečiv, bylinných produktov, zmenu životného štýlu, zmenu stratovacích návykov, výživu, meditáciu, očistu a oživenie ako metódy prírodného liečiteľstva. Zdôrazňuje dôležitostosť používania prírodných produktov pre zdravý život a osvojenia si prírodného životného štýlu, ktorému dáva prednosť pred závislosťou na medicíne.

„Tam, kde je zdravie, nie je žiadne miesto pre chorobu.“

Základné princípy Ajurvédy: V ajurvéde existujú 3 základné biologické energie VataPitta a Kapha (tzv. dóše). Tieto tri energie úplne kontrolujú vesmír a sú zodpovedné za pohyb planét (Vata), ich vznik a zánik (Pitta) a vývoj a udržiavanie nového života (Kapha). Rovnaké tri energie je možné nájsť vo vnútri každého živého organizmu a sú zodpovedné za zdravie aj choroby. Ich rovnováhou vzniká zdravie a harmónia, pri ich nerovnováhe dochádza k vzniku chorôb a chaosu. Tieto energie vládnu všetkým procesom na všetkých úrovniach nášho života. Vata vládne všetkému pohybu, Pitta vládne všetkému teplu a premene a Kapha všetkému rastu, štruktúre a mazu. Naša strava, naše správanie, ročné obdobia, emócie a náš životný štýl majú spolu vplyv na rovnováhu týchto troch energií.

Hlavným princípom liečby v Ajurvéde je zachovať rovnováhu energií Vata, Pitta a Kapha zmenou životného štýlu, našich myšlienok, našej stravy a porozumením prírody a tiež prostredníctvom bylinných prípravkov.

„Samadosha amagnisch samadhatu malakriya Prasanna atma mana swastha iti abhidhiyate.“ (verš Sanskritu)

Rovnováha troch energií, Agni (ohňa trávenia), Dhatus (tkanív) a správne fungovanie Mala (odpadového hospodárenia), šťastný stav Atman (duše), správne fungovanie zmyslových orgánov a mysle sú symptómy zdravého života. (preklad z AJ)

Odporúčame Vám pozrieť si úvodné video s odpoveďami na najčastejšie otázky ohľadom ajurvédskej liečby. Odpovedá ajurvédsky expert Dr. Vikram Chauhan MD a ajurvédsky terapeut a naturopat Khabir Southwick.

** Po videu pokračujte článkom: Prakriti analýza

Video: FAQ - Najčastejšie otázky ohľadom ajurvédskej liečby

Dĺžka videa: 13:38 min

Popis:

Ako prebieha ajurvédska liečba, čo je dôležité pri diagnostike podľa ajurvédy, akú úlohu v rámci ajurvédy zohráva strava... na tieto a ďalšie otázky odpovie ajurvédsky expert Dr. Vikram Chauhan MD a ajurvédsky terapeut a naturopat Khabir Southwick.

Viac informácií o Dr. Chauhanovi nájdete tu.

Ak si chcete pozrieť toto video na YouTube v plnej veľkosti, kliknite sem.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz