AMA

AMA v ajurvéde: Koncept toxínov a ich vplyv na zdravie

V ajurvéde, starovekom systéme liečby z Indie, existuje základný koncept nazvaný "AMA", ktorý označuje nahromadené toxíny v tele. Tento koncept je kľúčovým pilierom ajurvédskej medicíny a hrá dôležitú úlohu v zachovaní celkového zdravia a pohody.

Čo je AMA?

AMA je termín, ktorý sa používa na označenie nahromadených toxínov v tele. Tieto toxíny sa tvoria v dôsledku nedostatočného trávenia a metabolizmu potravy, keď sa nestrávené zvyšky potravy premieňajú na škodlivé látky, nazývané AMA. Tieto toxíny môžu tiež pochádzať z toxických látok v životnom prostredí a môžu sa usadiť v cievach a kanáloch tela.

Ako vzniká AMA?

AMA sa tvorí, keď tráviaci systém nedokáže účinne stráviť a odstrániť odpadové produkty z potravy. Dôvody, prečo sa to môže stať, môžu zahŕňať nesprávnu stravu, nezdravý životný štýl, stres, zlú hygienu a ďalšie faktory, ktoré narušujú rovnováhu v tele.

Podľa ajurvédy, niektoré typy stravy podporujú tvorbu AMA, teda nahromadených toxínov v tele. Tieto potraviny a stravovacie návyky môžu narušiť tráviaci proces a metabolizmus, čo vedie k tvorbe a hromadeniu toxínov. Niektoré z hlavných príčin tvorby AMA sú:

 1. Ťažká, mastná a vyprážaná strava: Konzumácia ťažkej a mastnej stravy, najmä ak je vyprážaná v oleji, môže spomaliť tráviaci proces a spôsobiť hromadenie nestrávených tukov v tele.

 2. Presolená a prekorenená strava: Príliš veľa soli a korenia v strave môže narušiť rovnováhu tráviaceho systému a podporovať tvorbu toxínov.

 3. Potraviny s nízkym obsahom vlákniny: Nedostatok vlákniny v strave môže spomaliť trávenie a zápcha, čo môže viesť k tvorbe AMA.

 4. Jedlo konzumované v nesprávnom čase: Nedodržiavanie správneho časovania jedál a konzumácia ťažkých jedál večer môžu narušiť trávenie a vedú k tvorbe toxínov.

 5. Nekompatibilné kombinácie potravín: V ajurvéde sa tiež zdôrazňuje veľký význam kompatibility potravín. Niektoré kombinácie potravín, ako napríklad mlieko s ovocím (mlieko a kyslé ovocie - jogurt + cereálie + citrusy) alebo mäso s mliekom (smotanové, mliečne omáčky s mäsom - sviečková na smotane), prípadne mäso, mlieko a kyslé (najhoršia kombinácia - napríklad Segedínsky guľáš) môžu zhoršiť, spomaliť trávenie a podporovať tvorbu AMA.

Vplyv AMA na zdravie

Nahromadené toxíny AMA môžu narušiť rovnováhu v tele a spôsobiť rôzne zdravotné problémy a ochorenia. Medzi príznaky AMA patrí únava, nevysvetliteľné bolesti, nepravidelné trávenie, zápalové stavy, nízka imunita a ďalšie symptómy.

Liečba AMA

Liečba AMA v ajurvéde sa zameriava na detoxikáciu tela a obnovu rovnováhy v tele. To zahŕňa použitie rôznych terapeutických postupov, vrátane bylinných prípravkov, stravovacích úprav, cvičení, masáží, jógy, meditácie a ďalších techník. Cieľom je odstrániť nahromadené toxíny a obnoviť tráviaci systém a metabolizmus.

V ajurvéde sa používa množstvo bylín na detoxikáciu tela a odstránenie nahromadených toxínov. Medzi najčastejšie používané byliny patria:

 1. Haridra (kurkuma): Kurkuma je známa svojimi silnými protizápalovými vlastnosťami a schopnosťou podporiť čistenie pečene. Obsahuje zlúčeninu nazývanú kurkumín, ktorá pomáha stimulovať enzýmy v pečeni, čo zlepšuje jej detoxikačné schopnosti.

 2. Amalaki (Indický egreš): Tento ovocný extrakt je bohatý na vitamín C a antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a podporujú detoxikáciu. Amalaki sa často používa na posilnenie imunitného systému a vyčistenie tráviaceho traktu.

 3. Neem (Azadirachta indica): Neem je známy svojimi antibakteriálnymi, antivírusovými a antiparazitickými vlastnosťami. Pomáha očisťovať krv a detoxikovať pečeň, čím podporuje zdravý tráviaci systém.

 4. Guduchi (Tinospora cordifolia): Táto bylina sa často používa na posilnenie imunitného systému a detoxikáciu tela. Guduchi pomáha zlepšiť činnosť pečene a obnoviť rovnováhu v tele.

 5. Triphala: Triphala je zmes troch ovocných bylín - Amalaki, Bibhitaki a Haritaki. Tento komplex sa používa na podporu tráviaceho systému, detoxikáciu tela a elimináciu nahromadených toxínov.

 6. Trikatu: Tento zmes koreňov čierneho korenia, zázvoru a Pipalli (dĺžky) je známa svojimi tráviacimi vlastnosťami a schopnosťou podporiť spaľovanie toxínov v tele. Trikatu tiež pomáha zlepšiť trávenie a stimuluje metabolizmus.

 7. Pippali (Piper longum): Pippali je považovaná za silný detoxikačný prostriedok, ktorý podporuje očistu tela od nahromadených toxínov. Má tiež otepľujúce a stimulačné účinky, ktoré pomáhajú zlepšiť trávenie.

 8. Shatavari (Asparagus racemosus: Táto bylina je známa svojimi tonizujúcimi účinkami na tráviaci systém a schopnosťou zmierniť zápal. Shatavari podporuje činnosť pečene a obličiek, čo pomáha pri detoxikácii tela.

 9. Guggul (Commiphora mukul): Guggul je bylina používaná na podporu čistoty krvi a očisty ciev. Má antioxidačné vlastnosti a pomáha eliminovať nahromadené toxíny z krvného obehu.

 10. Bhumyamalaki (Phyllanthus niruri): Táto bylina je známa svojimi hepatoprotektívnymi účinkami, čo znamená, že chráni pečeň pred poškodením a podporuje jej detoxikačné schopnosti. Bhumyamalaki tiež pomáha pri očiste obličiek a močového systému.

 11. Indian Echinacea (Andrographis paniculata): je ďalšou populárnou bylinou v rámci ajurvédy, ktorá má podobné účinky ako tradičná echinacea používaná v západnej medicíne. Táto bylina je známa tiež pod názvom "Andrographis paniculata" a je považovaná za silný adaptogén a imunostimulátor a často sa používa na detoxikáciu tela, pretože pomáha zlepšiť činnosť pečene a podporuje elimináciu toxínov z organizmu.
Tieto byliny majú rôzne účinky a môžu sa používať samostatne alebo vo forme komplexných zmesí na podporu detoxikácie tela v rámci ajurvédskeho liečebného režimu.

Používajú vo forme práškov, extraktov, čajov a tonik, a ich pravidelné užívanie môže pomôcť pri detoxikácii tela, zlepšení trávenia a posilnení imunitného systému.

Záver

AMA je dôležitým konceptom v ajurvéde, ktorý zdôrazňuje význam čistoty a rovnováhy v tele pre zachovanie zdravia a pohody. Porozumenie tohto konceptu môže pomôcť ľuďom lepšie sa starať o svoje zdravie a prevenciu chorôb pomocou holistického prístupu k liečbe a starostlivosti o telo, myseľ a ducha.

 
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz