Shirish - Albezzia Lebbock

Albizia lebbeck (Albezzia lebbock), známa aj ako "Lebbeck" alebo "Shiris" strom, je druh stromu, ktorý je pôvodom z indického subkontinentu a niektorých častí juhovýchodnej Ázie. Patrí do čeľade Fabaceae a je známa svojimi charakteristickými dvojpinnými listami a skupinami voňavých, guľovitých, žltobielych kvetov. Tu sú niektoré kľúčové charakteristiky a použitie Albizia lebbeck:

 1. Vzhľad: Albizia lebbeck je stredný až veľký opadavý strom, ktorý môže dosiahnuť výšku až 25 metrov. Jeho listy sú dvojmo pernaté, s malými lístkami usporiadanými po dvojiciach pozdĺž konárov. Strom produkuje atraktívne, guľovité kvetové zväzky.

 2. Kvety: Strom kvitne voňavými, svetložltými až bielymi kvetmi, ktoré sú bohaté na nektár, čo ich robí atraktívnymi pre opelovače, ako sú včely a motýle.

 3. Plod: Plodom Albizia lebbeck je plochý, predĺžený struk, ktorý obsahuje semienka. Struky môžu dosahovať dĺžku až 30 cm.

 4. Použitie: Albizia lebbeck má rôzne tradičné a praktické použitia. Je cenená pre svoje drevo, ktoré sa používa pri práci s drevom a výrobe nábytku. Okrem toho sa využíva v tradičných liečebných systémoch, ako je ajurvédsky, pre svoje potenciálne liečivé vlastnosti.

 5. Liečivé použitie:

  V Ayurvede je Albizia lebbeck známa pod názvom "Shirish" a rôzne jeho časti sa využívajú pre svoje potenciálne liečebné vlastnosti:

  • Kôra: Kôra stromu sa v Ayurvede využíva kvôli svojim protizápalovým a antipyretickým vlastnostiam. Môže sa použiť na liečbu horúčky a zápalových stavov.

  • Listy: Listy Albizia lebbeck sa v tradičnej ayurvedickej medicíne používajú na liečbu kožných problémov, ako sú vyrážky, svrbenie a ekzémy. Majú aj antioxidačné vlastnosti a môžu pomáhať pri detoxikácii tela.

  • Semienka: Semienka sa používajú na liečbu tráviacich problémov a hnačiek. Môžu mať aj diuretické účinky a pomáhať pri odstraňovaní prebytočnej tekutiny z tela.

  • Kvetiny: Kvety Albizia lebbeck sú známe svojimi antipyretickými vlastnosťami a môžu sa použiť na zníženie horúčky.

 6. Tradičné použitie: Rôzne časti stromu sa tradične používali v rôznych kultúrach. Napríklad kôra sa používala na výrobu vlákien na lana a tkanie tkanín, a živica získavaná zo stromu sa používala v tradičných aplikáciách.

Albizia lebbeck je všestranný strom s ekologickým a ekonomickým významom vo svojich pôvodných oblastiach. Jeho drevo, tieň a potenciálne liečivé vlastnosti prispievajú k jeho dôležitosti v miestnych komunitách.

Je dôležité si uvedomiť, že použitie rastlín v ayurvedickej medicíne vyžaduje správne dávkovanie a kombinácie, a preto je dôležité konzultovať s kvalifikovaným ayurvedickým praktikujúcim alebo lekárom pred použitím akýchkoľvek bylinných liekov.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz