Inkontinencia

inkontinencia liečbaInkontinencia a príčiny inkontinencie

Inkontinenciu spôsobuje z hľadiska ajurvédy nerovnováha dóše VATA. Je spôsobená oslabením svalov močového mechúra, predovšetkým zvierača močového mechúra. Ak sa zvierač močového mechúra z nejakého dôvodu oslabí alebo sa stane nekontrolovateľným, človek stráca čiastočne schopnosť ovládať močenie.

Jednou z príčin inkontinencie je aj stres. Táto príčina sa častejšie vyskytuje u žien.

Ďalšou príčinou inkontinencie môže byť zvyk chodiť príliš často močiť. Ak príliš často chodíte na záchod z obavy, že neskôr túto možnosť nebudete mať, a to bez ohľadu na to, či je návšteva toalety potrebná alebo ešte nie, týmto správaním môžete oslabiť schopnosť močového mechúra udržať moč. Svaly močového mechúra sa príliš častým močením oslabujú a strácajú schopnosť zadržať väčšie množstvo moču.

Oslabenie močového mechúra môže spôsobiť aj poškodenie nervov, ktoré kontrolujú funkciu močového mechúra, napríklad pri cukrovke, skleróze multiplex alebo pri zranení.

Celkovo sa inkontinencia častejšie vyskytuje u žien ako u mužov, pretože močová trubica žien je výrazne kratšia. U žien dochádza k úniku moču pri kašlaní, kýchaní, skákaní ale aj smiechu.

Tomuto zdravotnému problému sa dá pomôcť užívaním vhodných bylín a cvičeniami.

 

Cvičenia na inkontinenciu:

  • Posilňovanie panvového dna patrí medzi najúčinnejšie cvičenia proti inkontinencii. Sťahujte svaly v okolí močového mechúra (ako keď sa snažíte zadržať močenie) kedykoľvek počas dňa. Toto cvičenie je potrebné robiť pravidelne dlhšiu dobu (niekoľko týždňov).
  • Počas močenia zadržiavajte močenie – snažte sa vymočiť úplne, ale na 2-3 etapy.

 

Hlavné ajurvédske byliny na inkontinenciu

Ashwagandha – Posilňuje všetky svaly v tele, vrátane svalov močového mechúra. Taktiež zlepšuje prenosy nervových vzruchov. Výrazne znižuje Vata dóšu.

Shilajit – Je bohatým zdrojom dôležitých minerálov. Himalájsky Shilajit sa v ajurvéde používa predovšetkým pri ochoreniach močového systému. U mužov je veľmi užitočný pri problémoch so zväčšenou prostatou, ktorá býva príčinou inkontinencie u mužov.

Doplnkové ajurvédske byliny na inkontinenciu

Varuna a Neem – V prípade, že je inkontinencia zapríčinená akútnym alebo chronickým zápalom močového mechúra, nenahraditeľnou sa stáva práve kombinácia Varuny a Neemu. Tieto byliny sú veľmi nápomocné pri zápaloch močového mechúra, a močovej trubice.

Brahmi – Ak je príčinou inkontinencie stres / tréma, odporúčame k Ashwagandhe pridať Brahmi. Brahmi je základná bylina ajurvédskej medicíny na upokojenie psychiky pri strese.

 


Odporúčania ohľadom stravy pri inkontinencii

  • Keďže sa jedná o ochorenie typu Vata, platia všetky odporúčania pre zvýšenú Vata dóšu.
  • Najmä obmedzte pitie alkoholu a kávy. Kofeín je diuretikum a zvyšuje potrebu močenia. Inkontinencia je častá práve u kávičkárov a ľudí, ktorí pijú kofeínové nápoje (čaj, cola). Alkohol taktiež prispieva ku inkontinencii.
  • Sezamové semiačka majú veľmi dobrý vplyv na posilnenie močového mechúra. Odporúčame zjesť za hrsť sezamových semiačok denne.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz