Kašeľ

Kašeľ je reflex, ktorým reaguje organizmus na akúkoľvek cudziu časticu, ktorá by sa mohla dostať do dýchacích ciest a podráždiť ich. Táto cudzia častica môže byť čokoľvek, od prachu a dymu až po čiastočku jedla.

 

Bežné príčiny kašľa

  • Infekcie horných dýchacích ciest, ako je chrípka, prechladnutie, čierny kašeľ a podobne.
  • Infekcie dolných dýchacích ciest, ako je bronchitída či zápal pľúc.
  • Alergické problémy, ako je alergická nádcha, senná nádcha a podobne.
  • Chronické ochorenia dýchacieho systému, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc, astma a bronchitída.
  • Chronický kašeľ môže byť niekedy symptómom závažných ochorení ako je rakovina, problémy so srdcom, tuberkulóza alebo pľúcna embólia.

 

Kašeľ u detí

U detí sa prechladnutie sprevádzané kašľom vyskytuje veľmi často. Ich imunitný systém nie je ešte dostatočne silný, neustále sa vyvíja, preto sú náchylnejšie k opakujúcim sa respiračným problémom. U detí je navyše prirodzene zvýšená dóša KAPHA, častý je teda kašeľ sprevádzaný zahlinenením.

Pre deti sú rovnako ako u dospelých užitočné najmä sladké drievko, škorica, giloy, tulsi, zázvor. Tieto byliny navyše nie sú návykové a detský imunitný systém sa popri nich môže efektívne ďalej vyvíjať. Ajurvédske byliny ako Kurkumín, Amalaki alebo Giloy navyše môžete používať aj preventívne.

 

Suchý verzus produktívny kašeľ

Suchý kašeľ je charakterizovaný prudkým kašlaním, pri ktorom sa tvorí len malé množstvo hlienu. Pacient kašle dlhý čas, po ktorom môže vyjsť z hrdla veľmi malé množstvo hlienu a následne sa kašľajúcemu uľaví.

Produktívny kašeľ je charakterizovaný vypudzovaním veľkého množstva hlienov. Môže sa jednať o sterilné hlieny alebo infikované hlieny v závislosti od infekcie, ktorá kašeľ spôsobuje. Farba hlienov pri kašli sa môže líšiť, od bielej, cez žltú až po zelenú. Podľa nej sa dá určiť stupeň infekcie prítomnej v pľúcach a celom dýchacom trakte.


 

AJURVÉDSKA LIEČBA KAŠĽA

Suchý kašeľ

Suchý kašeľ je dnes bežným zdravotným problémom a to hlavne v mestách. Alergény a rôzne častice znečistenia neustále atakujú hrtan a priedušky, pričom dráždením spúšťajú u kašľajúceho prirodzený reflex – kašeľ. Neustále pokašliavanie zas spôsobuje postupný zápal dýchacích ciest a hrdla. Následne kvôli prebiehajúcemu zápalu hrdlo nie je dostatočne chránené a prichádza o prirodzenú ochrannú vrstvu, čo má opäť za následok kašlanie. Takto môže kašeľ pretrvávať veľmi dlho, až sa stane chronickým.

Najčastejším dôvodom teda bývajú dráždiace látky a alergény a nedostatočná ochranná vrstva (výstelka) hrdla. Medzi najúčinnejšie prostriedky na liečbu suchého kašľa patrí:

Dostatočná hydratácia organizmu (Pite teplú vodu, minimálne izbovej teploty. Nepite studenú vodu.)

YOGI KANTHIKA – pri suchom kašli máme z našich produktov najlepšie skúsenosti s týmito čisto prírodnými guličkami na cmúľanie, ktoré obsahujú predovšetkým sladké drievko a zázvor plus ďalšie byliny. Cmúľajte počas dňa, úľava od suchého kašľa sa dostaví ihneď.

KURKUMÍN - (vysypte 2 kapsuly do 1 dcl teplého mlieka a pridajte med, pite tento nápoj 2x denne).

ALLERG CARE – môže sa jednať o dráždenie alergénmi. V takom prípade užívajte 2x2 denne tieto kapsuly.

Pite denne zázvorový čaj s medom.

 

Vlhký kašeľ

Vlhký (tzv. produktívny) kašeľ je typ kašľa, pri ktorom dochádza k vykašľaniu hlienov. Nazýva sa aj produktívny, pretože pri ňom môžete cítiť pohyb hlienov smerom nahor a von z pľúc. Stály vlhký kašeľ s takmer 100% istotou znamená vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, typickú hlavne pre deti. Pri infekciách dýchacích ciest, ako je chrípka, produkujeme oveľa viac hlienov, ako je bežné. Keď sa hromadia hlieny v hrudníku, dýchanie sa sťaží. Intenzita kašľa sa zvýši v noci, keď sa hlieny nahromadia na zadnej strane hrdla. Hoci je vlhký kašeľ nepríjemný, zvyčajne po určitej dobe odznie, tak ako si imunitný systém postupne poradí s vírusmi či baktériami. V ajurvéde máme niekoľko overených bylín, ktoré majú protizápalový účinok, uľahčujú vykašliavanie hlienov a skracujú liečbu a to najmä Tulsi a Vasaku.

TULSI – kyselina ursulová obsiahnutá v Tulsi má antialergický účinok. Tulsi má na telo zohrievajúci účinok, uľahčuje vykašliavanie, má protizápalový, antibakteriálny a protivírusový účinok.

VASAKA – je veľmi užitočná pri všetkých problémoch s dýchacími cestami. Uľahčuje vykašliavanie, má protizápalový účinok, pôsobí proti mnohým nežiadúcim mikroorganizmom. Keďže je prírodným zdrojom účinnej látky bromhexin, je účinným expektorantom – pomáha telu zbaviť sa nahromadených hlienov. Je účinná pri bežnom kašli aj astme ako aj pri skorých štádiách tuberkulózy. Má tiež protiparazitálny účinok.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz