Ischias

ISCHIAS - Zápal sedacieho nervu

Pri ischiase sa vo svojej podstate nejedná vyslovene o ochorenie, ale o degeneratívny syndróm sprevádzaný bolesťou nohy. Bolesť je zvyčajne intenzívna a vystreľuje smerom od spodnej časti chrbta k prstom na nohe. V tomto prípade je postihnutý sedací nerv, ktorý je pôvodcom bolesti.

 

Ajurvédsky pohľad na ischias

ajurvéde sa tento zdravotný problém označuje pojmo Gridhrasi (slovo Gridhra znamená sup). Podľa ajurvédy sa jedná o nerovnováhu v dóši Vata. U dóše Vata rozlišuje ajurvéda 80 rôznych typov neurologických / neurologicko-svalových nerovnovážnych stavov, pričom ischias je jedným z nich.

 

Príčiny ischiasu

Existuje niekoľko príčin ischiatickej bolesti, pričom najčastejšou príčinou vyskočená alebo zlomená platnička, ktorá tlačí na korene sedacieho nervu. V niektorých prípadoch sa môže ale jednať o symptóm iných ochorení, ako sú kostné výrastky alebo zúženie spinálneho kanálu.

 

Symptómy ischiasu

 • Neustála bolesť iba na jednej strane zadku alebo v jednej nohe. Silná bolesť pri sedení.
 • Pálenie, mravenčenie alebo pocity pálivého tepla v nohe.
 • Slabosť, tŕpnutie a problémy s pohybom nohy, chodidla a/alebo prstov.
 • Ostrá bolesť znemožňujúca postaviť sa alebo chodiť.
 • Bolesť vystreľujúca smerom nadol do nohy, často až do chodidla a prstov (v ojedinelých prípadoch bolesť len v chodidle).

 

Odporúčaná strava pri ischiase

Zaraďte do svojej stravy predovšetkým tieto potraviny a jedlá, ktoré znižujú bolesť a zlepšujú fungovanie nervov:

 • Potraviny bohaté na vlákninu: celozrnné pečivo, hnedá ryža, strukoviny, artičoky, brokolica, jablká, černice, figy, ďatle atď.
 • Potraviny bohaté na horčík: mliečne produkty, ryby, mäso, morské plody.
 • Potraviny bohaté na mastné omega3 kyseliny ako sú morské ryby, ľanové semiačka a vlašské orechy.
 • Potraviny bohaté na vitamín A: mliečne produkty, mrkva, zelená listová zelenina, oranžovo sfarbené ovocie,
 • Vitamín C: citrusy, ananás, paradajky, špenát, jahody, kapusta, brokolica, zelená a žltá zelenina
 • Potraviny bohaté na vitamín K: brokolica, špenát, alfalfa, zeleninové oleje a cereálie.
 • Jedlá bohaté na vitamíny B6, B9, B12: banány, arašidové maslo, paradajková šťava, špenát, sója, slnečnicové semiačka, vlašské orechy, hydina, pšeničné otruby, špargľa, strukoviny, hríby, avokádo, repa, morské ryby, syry, vajíčka a pečienka.
 • Jedlá bohaté na draslík: biela fazuľa, zelenina s tmavými listami, zemiaky, marhule, avokádo, hríby, losos a banán.

 

Ajurvédske rady pre domácu liečbu ischiasu

Striedanie horúcich a ľadových obkladov

Striedanie horúcich a studených obkladov pomáha uvoľniť bolesť a zápal ischiasu. Teplo uvoľňuje stuhnuté svaly, ktoré môžu tlačiť na ischiatický nerv. Pre teplé obklady použitie nahriaty uterák. Pre studené obklady použite ľad zabalený v látke. Jednotlivé obklady striedajte počas 15-20 minút. Obklady používajte vždy po pár hodinách až do úľavy. Striedanie teplých a studených obkladov ukončiť studeným obkladom. Ak máte problémy s cirkuláciou krvi, nepoužívajte studené obklady.

Kurkumín a Cesnak

Kurkumín má silné protizápalové vlastnosti a je silným antioxidantom. Redukuje bolesť a zápal nervov. Pridajte jednu čajovú lyžičku kurkumy do 1 pohára mlieka. Môžete pridať aj jeden šúlok škorice. Nechajte zovrieť. Oslaďte medom a pite jeden až dvakrát denne. Podobne ako kurkuma aj cesnak má úžasné protizápalové vlastnosti, ktoré oceníte pri ischiatických bolestiach. Zvýšte používanie cesnaku vo vašej strave.

Masáž

Masírovaním uvoľníte stuhnuté svaly, ktoré prestanú tlačiť na ischiatický nerv. Masírujte oblasť vhodným rastlinným olejom 2-3x denne.

 

Ajurvédske extrakty účinné pri ischiase:

BoswelliaCurcumin:

Je to silná protizápalová kombinácia silného extraktu živice z Boswellie (Shallaki) a silného extraktu z kurkumy (obsah až 95% kurkuminoidov). Okrem účinnej protizápalovej funkcie plní aj funkciu pri znižovaní opuchu. Je možné ju užívať aj dlhšie obdobie.

Ashwagandha:

Ashwagandha posilňuje chrbtové svalstvo, šľachy a väzivá ako aj nervovú sústavu. Znižuje zápal a podráždenie ischiatického nervu. Ashwagandha výrazne znižuje dóšu Vata. Okrem ischiasu je užitočná aj pri artritíde a zamrznutých ramenách.

Guggul:

Guggul pôsobí proti bolesti ako aj proti zápalu. Pri vážnych a veľmi bolestivých stavoch pohybového aparátu sa často pridáva k už podávanej kombinácii BoswelliaCurcumin.

 

Odporúčanie:

Pre čo najrýchlejšie zlepšenie stavu odporúčame užívať 2 kapsuly 2x denne z každého z vyššie uvedených extraktov. Zvyčajne je potrebné užívať 3 mesiace, úľava by mala prísť po cca 2 týždňoch. Pri nedostatočnom efekte je možné zvýšiť dávkovanie Boswellie na 3x2 kapsuly.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz