Pretrnutý predný krížny väz

OŠETRENIE PORANENÉHO PREDNÉHO KRÍŽNEHO VÄZU PODĽA AYURVÉDY

 

Roztrhnuty predny krizny vaz

Poškodenie predného krížneho väzu (ACL – anterior cruciate ligament) je definované ako roztrhnutie alebo poranenie jedného z dôležitých väzov, ktoré podporujú a riadia pohyby nášho kolenného kĺbu. Zvyčajne je poškodenie predného krížneho väzu závažnou kombináciou ťažkého poranenia väzív a kostí, ktoré sú spojené s naším kolenom. Pri tomto poškodení je možné počuť hlasný zvuk puknutia. Obyčajne sa kĺbové väzivá zrania pri nepriamom otočení a ohnutí kolenného kĺbu. Najväčšou rizikovou skupinou športovcov sú atléti, hráči futbalu a amerického futbalu, skokani do výšky a gymnasti. Poranenie je rozdelené na tri stupne podľa závažnosti poškodenia. V prvom stupni je väzivo zľahka natiahnuté alebo mierne poškodené s lokálnou citlivosťou, pričom je stále schopné kolenný kĺb stabilizovať. V druhom stupni je narušenie väčšie, kĺb sa stáva nestabilným a v treťom vzniká úplné poškodenie kĺbového väziva.

Kolenný kĺb je celkom narušený a väzivo rozdelené na dve časti. Femur (stehenná kosť), tibia (kosť píšťaly) a patella (jabĺčko) sú tromi najvýznamnejšími kosťami nášho tela spolu vytvárajúcimi kolenný kĺb. Patella je dôležitá kosť, posadená z prednej časti ostatných kostí, ktorá dodáva kolennému kĺbu ochranu a rovnováhu. Všetky tieto kosti sú k sebe pripojené za pomoci väzív. Tie pracujú ako silné spojenia a podpora medzi týmito kosťami. Kolaterálny a krížny väz sú dve najdôležitejšie väzivá, ktoré podporujú kolenný kĺb. Kolaterálne väzivá sú tie, ktoré sa nachádzajú po stranách kolenného kĺbu. Tieto väzivá sa ďalej delia na dva typy – mediálny väz (nachádza sa vnútri) a laterálny väz (zvonku). Väzivá, ktoré sa nachádzajú vnútri nášho kĺbu, sa nazývajú krížne väzy. Predný krížny väz je umiestnený vo vnútri v prednej časti kolena, zatiaľ čo zadný krížny väz je vnútri v zadnej časti kĺbu. Tieto väzivá pomáhajú usmerňovať naše pohyby.

 

PRÍČINY

K tomuto typu zranenia dochádza kvôli viacerým dôvodom, ktoré zahŕňajú:

  • Priamy kontakt s určitým objektom (pri futbale a pod.)
  • Náhle zastavenie počas behu
  • Skákanie do výšky
  • Prudká zmena smeru

 

SYMPTÓMY

Medzi najtypickejšie symptómy poškodenia predného krížneho väzu patria:  

  • Intenzívna bolesť
  • Nadmerný zápal
  • Strata pohyblivosti
  • Výrazná citlivosť
  • Ťažkosti s chodením

 

BYLINNÉ LIEČIVÁ NA OŠETRENIE POŠKODENÉHO PREDNÉHO KRÍŽNEHO VÄZU

Podľa ayurvédy sú bylinné prípravky a samotné byliny pri problémoch s kĺbmi veľmi efektívne. Bylinky napomáhajú rýchlejšiemu hojeniu a ich výhodou je, že ostatným orgánom tela nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky. Planet Ayurveda ponúka vynikajúce bylinné doplnky na liečenie týchto ťažkostí spojených s kolenným kĺbom na prírodnej báze. Všetky tieto bylinné prípravky sú bez konzervantov, chemikálií, tmelov, aditív, škrobu a kvasníc. Sú úplne bezpečné a bez vedľajších účinkov. Viaceré bylinné prípravky na tento typ zranení zahŕňajú:

 

1. BOSWELLIA CURCUMIN

Boswelliakurkumín sú najvýznamnejšími protizápalovými bylinkami používanými k príprave vynikajúcich bylinných prípravkov Planet Ayurveda. Kyselina boswellová prítomná v byline shallaki je veľmi účinná proti zápalom, ktorá pomáha odstraňovať nadmernú stuhnutosť a zápal v kĺbe. Kurkuma patrí k významným bylinám používaných v ayurvéde, ktoré napomáhajú liečiť rozličné poruchy spojené s kĺbmi. Pravidelné používanie tohto bylinného doplnku je tiež nápomocné pri liečení ostatných problémoch s rovnováhou vata dóše, ako je dna, artritída, reuma a pod. Obe z týchto bylín sú výborné pri podpore zdravia kĺbov a uľahčenia ich pohyblivosti. Kurkumín je prirodzený antioxidant, ktorý pomáha stimulovať náš imunitný systém, pričom dodáva silu našim telesným bunkám bojovať proti rôznym mikroorganizmom. Obe byliny bojujú proti škodlivým toxínom a voľným radikálom, ktoré sú najvýznamnejšími príčinami vnútorných infekcií a nadmerných zápalov. Tento bylinný prípravok pomáha upokojiť narušenú vata dóšu v tele.

 

2. ASHWAGANDHA

Čistý extrakt byliny ashwagandha sa používa pri príprave blahodarného bylinného prípravku od Planet Ayurveda. V ayurvéde je najpoužívanejšou bylinou, dobre známou svojimi regeneračnými schopnosťami a podporou imunitného systému. Najbežnejším názvom ashwagandhy je indický ženšen, ktorý je veľmi efektívny pri zlepšovaní našej vnútornej sily a imunity. Pravidelné užívanie tohto bylinného prípravku pomáha redukovať silnú bolesť a zápaly kolenných kĺbov práve pre svoje protizápalové účinky. Bioaktívne zložky prítomné v byline sú rovnako známe pri liečení úzkostí a stresu. Tiež silne pôsobí na testosterón a zvyšuje u mužov plodnosť. Je veľmi efektívnym liečivom na kostrový systém a sa používa pri naberaní svalovej hmoty. Pri pravidelnom užívaní tohto bylinného prípravku sa zlepšuje činnosť mozgu, znižuje sa vysoký krvný tlak a úroveň glukózy.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz