Koncept AMA (endotoxíny)

Čo je Ama (endotoxíny)

Ama je dôležitým konceptom v ajurvéde. Je kľúčová pre popísanie vzniku rôznych ochorení a tiež pri hľadaní vhodnej liečby a úspešnú elimináciu rôznych syndrómov. Ama v Sanskrite znamená nestrávené alebo neúplné. Hrá kľúčovú úlohu pri rozvoji patalogického vývoja.

Ama vzniká pri nedostatočnom trávení toxických častí, ktoré v konečnom dôsledku upchajú dôležité kanály v tele. Niektoré z týchto kanálov sú fyzické (tzv. Srotas). Patria medzi ne črevá, gastrointestinálny trakt, lymfatický systém, cievy a žily, kapiláry, pohlavný a urologický trakt. Iné kanály majú nefyzický charakter, nazývame ich Nadis a slúžia na prúdenie energie. Ama spôsobuje blokádu všetkých kanálov v tele.

Ama je hlavnom príčinou autoimunitných ochorení, zvýšeného cholesterolu a plakov v cievach, nedostatočného trávenia, nahromadenia kyseliny močovej a močoviny, kreatinínu a ďalších endotoxínov.

K nahromadeniu Ama dochádza najmä pri strave bohatej na nasýtené tuky, vysoko proteínovej diéte a zlej funkcii pečene.  

Znížený tráviaci oheň „Mand-agni“ je hlavnou príčinou nahromadenia Amy.

 

Ako vzniká Ama

V ajurvéde sa Ama označuje aj názvom „Aam-ras“. Ras doslovne znamená v jazyku Hindi „šťava“. Nestrávená lepkavá šťava, ktorá zostane po nedostatočnom strávení, sa v ajurvéde nazýva „Aam-Ras“. V procese metabolizmu premieňa tráviaci oheň jedlo na energiu. A počas tohto procesu dochádza k produkcii určitých toxických substancií. Poznáme ich pod názvom kleda. Prebytok kledy musí telo vylúčiť, aby si zachovalo zdravý stav. Ak nemôže dôjsť k úplnému vylúčeniu toxických substancií z tela, začnú sa hromadiť. Čím začne vznikať v tele Ama.

Ama môže vzniknúť aj pri infekcii rôznymi mikroorganizmami, kvôli ktorým sa tiež začnú v tele hromadiť toxíny.

Príčinou môže byť tiež nízka aktivita tráviaceho ohňa, ktorý je dôležitý pre efektívny metabolizmus potravy. Ak je tráviaci oheň nedostatočný, v tele sa začnú hromadiť toxíny, čo spôsobí pomalú a nedostatočnú absorbciu. Toxíny sa začnú hromadiť a zapríčiňujú rôzne vážne ochorenia.

Podľa ajurvédy je „Aam-Ras“ kľúčovou príčinou všetkých auto-imunitných ochorení. Po tele sa pohybuje prostredníctvom dóše Vata a ďalších cirkulujúcich vnútrotelových tekutín. Pohybuje sa po kanáloch, cez ktoré je telo zásobované výživou a hormónmi. Ama zablokuje kanály a tým zablokuje prepravu metabolitov tela, ktoré sa nemôžu dostať von z bunky ani do jej vnútra. Vytvorí lepkavú vrstvu, ktorá sa prilepí na kĺby a iné bunky. Jediná možnosť je nechať ju zhorieť v „ohni Dhatus“ (v tkanivách)*, keďže sa Ama dostala už mimo dosah tráviaceho ohňa.

Ama znemožňuje správne fungovanie orgánu alebo celého systému, okolo ktorého sa zhromaždí. Symptómy sa môžu líšiť v závislosti od toho, aké orgány alebo systémy ovplyvní. Ama v črevách môže spôsobiť syndróm dráždivého čreva, v kĺboch zase reumatoidnú artritídu alebo ankylóznu spondylitídu.

Ľudia, ktorí nemajú pravidelný denný program sú viac náchylní k hromadeniu Amy. Toxíny, lieky, drogy, alkohol, káva, znečisťujúce látky, ťažké jedlá, fastfoody, polotovary... môžu zapríčiniť hromadenie Amy. 

Ako spoznať, že sa v tele nahromadila Ama

 • Upchatie - upchatie (sotorodha) za môže prejaviť v rôznych kanáloch tela. Vrátane čriev, gastrointestinálneho traktu, dýchacieho traktu, urinogenitálneho traktu, vajíčkovodoch a cievach.

 • Slabosť, letargia, únava.

 • Narušený prenos nervových impulzov.
 • Diabetes, obezita.
 • Nadúvanie, hlieny v stolici, strata chuti do jedla, zlé trávenie a iné metabolické ochorenia.
 • Bolesť.
 • Hrubý povlak na jazyku.
 • Prenikavý zápach.
 • Vysoká hladina triglyceridov v cievach, ktorá vedie k ateroskleróze.
 • Vysoká hladina cukru.
 • Depresia.
 • Leukocytopénia.
 • Vysoký počet krvných doštičiek.
 • Dna, artritída, ukladanie oxalátov.
 • Bakteriálne infekcie.
 • Glaukóm.
 • Časté alergické reakcie.
 • Problémy pri myslení a rozhodovaní.

 

Ako sa zbaviť Amy

Na strávenie Amy sú užitočné predovšetkým byliny, ktoré v sebe majú element ohňa. Lepkavú vrstvu je možné „odtrhnúť“ či „zoškriabať“ bylinami a koreninami ako je čierne korenie, dlhé korenie, zázvor, kurkumín, cesnak, gugul, rasca, aloe vera, guduchi a podobne.

Pomáha tiež výrazne obmedziť príjem potravy, prípadne hladovka pod dohľadom odborníka. 

Vlastnosti Amy sú ťažoba, nehybnosť, stagnácia a lepkavosť. Ama je niekedy tak intenzívne prilepená vo vnútri telesných kanálov, že je takmer nemožné ju odtiaľ odstrániť použitím bylín a ďalších ajurvédskych liečiv. Ak Ama pretrváva v tele, postupne sa všetky 3 dóše narušia, čo vedie k vzniku komplikovaných ochorení. Rovnováhu je možné v tomto prípade nastoliť iba intenzívnou vnútornou očistou a súčasným podávaním vhodných bylinných prípravkov. Ama a ostatné naakumulované toxíny sa odstránia prostredníctvom úplnej vnútornej očisty alebo detoxikácie použitím 5 očistných metód. Táto očistná kúra sa nazýva „Panch-Karma“. Panch znamená päť a Karma znamená činnosti.

Pozn. V Európe môžu ajurvédski lekári poskytovať len 3 z týchto 5 metód. Pre skutočnú Panch-Karmu je nutné vycestovať do Inde.

*Dhatus – Ajurvéda rozoznáva 7 rôznych dhatus (tkanív): plazma, krv, svaly, tuk, kosti, kostná dreň a semenná tekutina).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz