Únik moču

Nežiadúci únik moču spôsobuje z hľadiska ajurvédy nerovnováha dóše VATA. Pri úniku moču sú oslabené svaly močového mechúra, predovšetkým zvierač močového mechúra. Ak sa zvierač močového mechúra z nejakého dôvodu oslabí alebo sa stane nekontrolovateľným, človek stráca čiastočne schopnosť ovládať močenie.

Príčiny úniku moču

Medzi príčiny úniku moču patria streszvyk chodiť príliš často močiť, ale aj poškodenie nervov, ktoré kontrolujú funkciu močového mechúra, napríklad pri cukrovke, skleróze multiplex alebo pri zranení.

Celkovo sa inkontinencia častejšie vyskytuje u žien ako u mužov, pretože močová trubica žien je výrazne kratšia. U žien dochádza k úniku moču pri kašlaní, kýchaní, skákaní ale aj smiechu.

Tomuto zdravotnému problému sa dá pomôcť užívaním vhodných bylín a cvičeniami.

 

Hlavné ajurvédske byliny na únik moču

• Ashwagandha – Posilňuje všetky svaly v tele, vrátane svalov močového mechúra. Taktiež zlepšuje prenosy nervových vzruchov. Výrazne znižuje Vata dóšu.

• Shilajit – Je bohatým zdrojom dôležitých minerálov. Himalájsky Shilajit sa v ajurvéde používa predovšetkým pri ochoreniach močového systému. U mužov je veľmi užitočný pri problémoch so zväčšenou prostatou, ktorá býva príčinou úniku moču u mužov.

Doplnkové ajurvédske byliny na únik moču

• Varuna a Neem – V prípade, že je únik moču zapríčinený akútnym alebo chronickým zápalom močového mechúra, nenahraditeľnou sa stáva práve kombinácia Varuny a Neemu. Tieto byliny sú veľmi nápomocné pri zápaloch močového mechúra, a močovej trubice.

• Brahmi – Ak je príčinou úniku moču stres / tréma, odporúčame k Ashwagandhe pridať Brahmi. Brahmi je základná bylina ajurvédskej medicíny na upokojenie psychiky pri strese.

 

Ďalšie informácie o úniku moču

Viac o úniku moču si môžete prečítať tu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz