Tribulus Terrestris - účinky a použitie

Gokshura (Kotvičník zemný, Tribulus terrestris) - účinky a použitie v ajurvéde

Popis rastliny Kotvičník zemný - Gokshura

Gokshura - kotvičník zemný je malá, poliehavá, jemne chlpatá bylina. Jej listy sú stopkaté, protistojné, zvyčajne nerovnako dlhé, zložené. Malé lístky rastú v piatich alebo ôsmich pároch, sú podlhovasté a zakončené hrotom. Kvety rastú buď samostatne, v podpaží alebo naproti listom, sfarbené dobiela alebo dožlta. Plod je zložený z pätice guľovitých plodov, porastených jemnými chĺpkami. Plody sú ostnité s dvoma dlhými a dvoma krátkymi hrotmi na každej guli, semená sú šikmo visiace. Rastie v lesoch. Hinduisti ju používajú pri pobožnostiach počas festivalu Dusshehra.

 

Všeobecný popis kotvičníka zemného (tribulus terrestris, gokshura)

Gokshura je jednou z populárnych bylín na svete známej pre svoje vynikajúce účinky pri skvalitnení mužskej sexuálnej energie rozšírenej predovšetkým v južnej Európe, Ázii, v celej Afrike a Austrálii. Rastline prislúchajú aj hovorové a oficiálne názvy ako „býčia hlava“ (bulhead), biindii, caltrop, burra gokharu, gokshura, mačacia hlava, démonove mihalnice, démonov osteň, démova burina, kotvičník zemný.   

Pre aurvédu je gokshura známa ako najlepšie afrodiziakum. V starovekých ayurvédskych textoch sa plody gokshury používajú ako prášok rozpustený v mlieku, aby sa dosiahli najlepšie účinky pri posilnení mužskej sexuálnej sily a podpore sexuálneho výkonu.

Podľa ayurvédskych tradícií je gokshura vynikajúca liečiaca bylina so širokým rámcom vlastností. Je známa aj pod názvom „Puncture Vine“ („Dieravá vínna réva“), latinsky pod rodovým menom Tribulus. Používa sa pre svoje preukázané schopnosti zvyšovania luteálneho hormónu u žien i mužov, čo vedie k podpore tvorby testosterónu.

Jeden zo zaujímavých konceptov spomínaných v ayurvédskych textoch je Yatra Akrutihi, tatra gunaaha vasanti, čo znamená, že pokiaľ sa tvar byliny podobá na určitý orgán, potom má bylina s najväčšou pravdepodobnosťou pozitívny účinok na dotyčný orgán alebo tomu príslušné ochorenie. Plody kotvičníka sa podobajú na močové oxalátové kamene a močový mechúr, preto sú veľmi účinné pri ich liečbe. 

 

Klasifikácia   Názvy
Ríša: Rastliny (Plantae)   Latinský názov: Tribulus terrestris
Rad:  Jarmovcové (Zygophyllales)   Slovenský názov: Kotvičník zemný
Čeľaď: Jarmovcovité (Zygophyllacea   Indický názov: Gokshura
    Názvy v sanskrite: Gokshuraka, Trikata, Svadamshtra, Traikantaka

 

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je známy pod hovorovým názvom Gokshura alebo Tribulus. Bežne rastie v lesoch pod Himalájami v Indii, Barme a niekoľkých iných krajinách.

V knihe uvedenej v referenciách sa píše, že v sanksrite má kotvičník zemný veľmi veľa názvov ako goksur, kshurk, trikant, swadukantak, gokantak, Gokshurak, vankasharanghat, shavdanshtra, palanksha a kashugandhika.

 V druhom verši tejto knihy sa popisuje, že Gokshura je chuťovo sladká, má ochladzujúce účinky a tiež nasledovné vlastnosti - posilňuje svaly (ind. balakark), pôsobí afrodiziakálne (ind. vrishaya), proti diabetu (ind. prameha), lieči respiračné poruchy (shwaasa kaasa), hemoroidy (arsha) a kardiovaskulárne ochorenia (hridya roga). Svojimi vlastnosťami upokojuje v tele dóše vata a pitta.

Referencie: Bhavprakash nighantu (s vypracovanými hidnuistickými komentármi od Padmashri prof. K.C. Chunekar), editovaný Dr. G.S. Pandey: vydanie z roku 1998: verše 44-46, strana č. 292-293

 

Praktické využitie kotvičníka zemného

  • Afrodiziakálne účinky - zvyšuje u mužov i u žien libido. Pomáha zvyšovať energiu, zlepšuje vitalitu, takže sa človek cíti silný a zdravý. Používa sa na podporu sexuálnej energie. Zlepšuje kvalitu semena.
  • Močový mechúr a urologické poruchy - Kotvičník sa správa ako prirodzené diuretikum. Je veľmi účinný pri ochoreniach ako močové kamene, infekcie močového mechúra a poruchy močového traktu. Podporuje tok moču, schladzuje a upokojuje membrány močového traktu a zlepšuje odstraňovanie kameňov.
  • U mužov zvyšuje hladinu testosterónu.
  • Veľmi efektívny je rovnako pri chorobách ako diabetes mellitus a diabetes insipidus (úplavica močová).
  • Zvýšením hladiny testosterónu napomáha budovaniu svalov v tele.
  • Je jednou z účinných byliniek používaných pri liečení obezity. Zvyšuje energiu pri cvičení.
  • Celkom účinne pôsobí na ťažké bolesti hlavy a migrény.
  • Efektívne zvláda ochorenia ako dna a artritída.
  • Zlepšuje aktivitu srdca, pomáha znižovať tlak krvi a vysokú hladinu cholesterolu.

 

Odporúčané produkty: TRIBULUS POWER KAPSULY

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz