Neem - účinky a použitie

Neem - zederach indicky - ucinky a pouzitie

NEEM - účinky a použitie v ajurvéde

Popis rastliny Neem (Zederach indický)

Neem je vždyzelený strom, v extrémne suchých podmienkach však môže stratiť takmer všetky listy. Je najrýchlejšie rastúcim stromom, dosahujúcim výšku od 15 do 20 metrov, staršie stromy môžu dosiahnuť 35 až 40 metrov. Vetvy tohto stromu sú dlhé, široké, rozširujúce sa, koruna je hustá a oblá. Priemer koruny starších stromov dosahuje šírku 15 až 20 metrov. Tento strom veľmi pripomína podobný strom s názvom zederach hladký (chinaberry, Melia azedarach). Jeho kmeň je krátky a priamy, široký v priemere 1 až 2 metre. Jednoduché, protistojné listy sú dlhé 3 až 8 centimetrov. Mladšie listy majú červenú až fialovú farbu, listy staršie sú do tmavozelena. Vedľajšie kvety sú usporiadané do ovisnutých voňavých metlín bielej farby menšieho rozmeru. Veľkosť jednotlivých kvietkov je cca 5 až 6 mm v dĺžke a 8 až 11 mm v šírke. Plod je olive podobná kôstkovica oválneho až okrúhleho tvaru, jemné, nezrelé plody sú zelenej farby. Po dozretí sa zmení farba plodu na žltú so semienkom vnútri dužiny.

 

Všeobecný opis účinkov Neem

V ayurvéde sa na medicínske účely používa celá rastlina:

 • Listy a kôra sa používajú na čistenie krvi a sú najlepšou voľbou pre rozličné problémy s pokožkou.
 • Plody rastliny sú dobré karminatíva (proti vetrom), purgatíva (preháňadlá) so zvláčňujúcim účinkom.
 • Kvety pôsobia ideálne ako tonikum na liečenie žalúdočných problémov. Názov rastliny v sanskrite je arishta, čo znamená perfektný, kompletný a nezničiteľný.
 • Príroda tejto rastline podarovala pestré organické zlúčeniny, ktoré možno použiť ako insekticídy a pesticídy. Drevo je veľmi tvrdé a odolné voči termitom, baktériám, parazitom a hubám. Komerčne sa používa na výrobu dvier, vozíkov, chomútov, baliacich škatúľ, stropných pilierov, nábytku, člnov a lodí. Kôra je horká, má zvieravé a tonizujúce účinky využívané pre liečbu horúčky, ťažoby na žalúdku, vracania a kožných výrastkov.
 • Semeno a dužina sa využíva na produkciu metánového plynu. Je bohatá na taníny, kvôli ktorým ju možno využiť v garbiarstve a výrobe farbív.
 • Rastlina obsahuje rozličné chemické  zložky ako nimbín, nimbinen, azadirachtol, azadirachtín, azadirachnol, nimbadinol, nimbolid, beta-sistosterol, quercetín, nimbiol, nimcín a n-hexacosanol.

 

Lokalita výskytu Neem

Táto rastlina má pôvod v Indii. Možno ju nájsť v subtropických oblastiach Indie, Mjanmarska, Bangladéša, Srí Lanky a Pakistanu. V Indii je dostupná na otvorených pastvinách, zalesnenej krajine, údolných nivách a pobrežných oblastiach.

 

Názvy:   Klasifikácia Neem:
Latinský názov - Azadirachta indica   Ríša - Rastliny
Slovenský názov – Zederach indický   Rad - Rutotvaré (Rutales)
Hovorový názov - Neem, Indický orgován   Family – Meliovité (Meliaceae)
Názov v sanskrite - Arishta, Pakvakrita, Nimbaka    
     

 

Praktické využitie zederacha indického

Zederach indický má rozličné synonymá ako nimb, pichoomard, tikatak, arishta, paribhadra a hinguniryas. Po strávení je ľahký, savý, štipľavý a má chladnú potenciu. Používa sa na kontrolu tráviaceho ohňa. Lieči poruchy váty, vyprahnutosť, kašeľ, horúčku, anorexiu, parazity, poranenia, upravuje dóše pitta a kapha. Taktiež ho možno použiť pri liečení nevoľnosti, vracania, lepry a diabetu.  

Listy zederacha indického sú dobré na oči, používajú sa na liečenie porúch pitty a kaphy, na otravy, zvyšujú dóšu váta a sú veľmi nápomocné pri všetkých typoch anorexie a lepry. Listy majú trpkú príchuť a po strávení sa javia ako štipľavé. Sú to karminatíva (pôsobia proti vetrom). Sú mazľavé, ľahké, majú horúcu potenciu a využívajú sa pri rozličných poruchách ako lepra, tumory, hemoroidy, parazitické červy a diabetes.

Ďalšie účinky:

 • Neem je významná rastlina s fungicídnymi, antibakteriálnymi, antidiabetickými, sedatívnymi a antihelmintickými účinkami (pôsobí proti črevným parazitom).
 • Túto rastlinu možno najlepšie využiť na prípravu rozličných medicínskych šampónov, mydiel, krémov a balzamov so zjemňujúcimi účinkami na pokožku a jej ochranu proti rozličným ťažkostiam, ako sú pľuzgiere, akné, rôzne poranenia kože a vredy.
 • V starej medicíne sa vravelo, že chorí na osýpky by mali spať na listoch z rastliny neem, aby sa z choroby vyliečili.
 • Všetky časti rastliny sa používajú na prípravu rozličných medicínskych zmesí na liečbu početných porúch tela.
 • Pasta z rastliny neem sa externe aplikuje na liečenie pľuzgierov a akné. Vývar z jeho listov je využívaný ako čistič krvi odstraňujúci z krvného toku všetky toxíny a nečistoty.
 • Časti rastliny sú používané na prípravu rôznorodých doplnkov pre pacientov s diabetom.
 • Konáriky zo stromu neem sú využívané na čistenie zubov a na liečbu neduhov spojených s ústnou dutinou a zubami, ako je opúchanie a krvácanie ďasien.
 • Vývar z koreňov rastliny neem lieči horúčku. Extrakt z jeho listov možno použiť na liečenie malárie.
 • Rastlina má využitie aj pri potláčaní rôznych druhov škodcov, hmyzu, roztočov a kliešťov.
 • Rastlina neem dokáže liečiť narušenú dóšu pitta a jej rôzne poruchy ako lepra, ochorenia kože, ekzémy, svrbenie, rany, vredy, dyspepsia (poruchy trávenia), leukoderma (poruchy melanínovej pigmentácie), nervové bolesti, zvracanie, zápaly a únava.
 • Tiež bojuje proti sexuálne prenosným ochoreniam ako kvapavka, herpes a kandidóza.
 • Neem redukuje opuchy, lieči artritídu, zápaly a bolesti kĺbov.
 • Upokojuje dóše kapha a pitta, ale svojimi vlastnosťami zvyšuje v tele dóšu váta.

 

Zhrnutie účinkov zederachu indického (Neem)

Neem je najlepšou rastlinou v prírode na čistenie krvi. Je prvotriednym antioxidantom, používa sa na podporu imunitného systému tela. Užívaním neemu sa udržuje normálny tlak krvi, redukujú sa krvné zrazeniny a zvýšená hladina cholesterolu. Táto rastlina je skvelé antipyretikum (proti horúčke), ktorý dokáže bojovať s maláriou. Lieči tumory, akné, pľuzgiere, krvné a kožné poruchy. Používa sa na vylúčenie parazitov a červov z tela. Má prospešné účinky na oči a na rozličné problémy s vlasmi. Dosahuje veľkú silu v boji proti gram pozitívnym a gram negatívnym baktériám.

Odporúčané produkty: Neem Planet Ayurveda

Autor: Dr. Vikram Chauhan, ajurvédsky expert spoločnosti Planet Ayurveda

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz