Alopécia

Alopécia označuje stav vypadávania vlasov. Strata 50 – 100 vlasov denne je normálna, ale strata viac ako 100 vlasov denne a neustále rednutie vlasov už ukazuje na alopéciu. Väčšina ľudí zaznamenáva zvýšenie padanie vlasov po svojej tridsiatke.

 

Typy alopécie

Alopécia u mužov a u žien

Najčastejším príznakom alopécie sú miesta na hlave úplne bez vlasov. Tento typ sa vyskytuje väčšinou u mužov. Holohlavosť u mužov je zvyčajne dedičná, zatiaľ  čo u žien tomu nemusí byť tak.

Alopecia areata

Pri tomto type alopécie vznikajú na hlave po vypadnutí vlasov holé miesta o veľkosti mince. Môže k nej dochádzať kdekoľvek na tele (chýbajúce ochlpenie), ale zvyčajne sa vyskytuje na hlave. Najčastejšie postihuje mladých dospelých ľudí, ale môže sa vyskytnúť v každom veku. Ľudia s autoimunitnými ochoreniami, ako je diabetes, Downov syndróm, zrýchlená funkcia štítnej žľazy a pod. majú zvýšené riziko výskytu tohto typu alopécie.

Jazvová alopécia

Pri tomto type alopécie dochádza k úplnému zničeniu vlasových folikulov, pričom vlasy už opäť nenarastú. Dochádza k nej ako ku komplikácii iného zdravotného problému.

Anagénne effluvium

Tento druh alopécie sa vyznačuje tým, že môže zasiahnuť tvár, telo aj hlavu. Najčastejšou príčinou je liečba rakoviny. Vo väčšine prípadov je strata vlasov dočasná.

Telogénne effluvium

O telogénnom effluviu hovoríme pri takom type alopécie, kedy sa jedná skôr o rednutie vlasov, než o viditeľné holé miesta. Je to najčastejšie sa vyskytujúci typ alopécie.

 

Medzi najčastejšie príčiny padania vlasov patria:Príčiny alopécie

  • Dedičnosť je hlavnou príčinou padania vlasov.
  • U žien sú to hormonálne zmeny počas tehotenstva, pôrodu a menopauzy.
  • Padanie vlasov môže byť zapríčinené aj inými ochoreniami, ako sú ochorenia pokožky hlavy, ochorenia štítnej žľazy a kožné ochorenia.
  • Padanie vlasov sa môže prejaviť ako sprievodný jav liečby rôznych chorôb, napríklad artritídy, depresií, srdcových ochorení.
  • Nezdravý životný štýl je ďalšou príčinou alopécie.
  • K strate vlasov môžu dopomôcť aj experimentovanie s vlasmi a chemikáliami.
  • Príčinou môže byť aj silný emočný alebo psychický šok.

 

Symptómy alopécie

Medzi najčastejšie symptómy alopécie patrí:

  • Vypadávanie vlasov vytvára na hlave kruhy.
  • Náhla strata vlasov. Postupné stále rednutie vlasov.
  • Čiastočná alebo úplná strata ochlpenia tela.

 

Alopécia ako choroba

Pri alopécii vzniká jedno alebo viac miest, ktoré sú úplne bez vlasov. Predpokladá sa, že tento problém spôsobuje autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlasové volikuly. Alopécia je dedičná. U tých, u ktorých sa prejaví alopécia až po 30 roku života je nižšia pravdepodobnosť, že alopéciu zdedia ich deti.

 

Strata vlasov a príčina podľa ajurvédy

ajurvéde poznáme tri dóše (Vata, Pitta a Kapha) ako tri životné energie. Akákoľvek nerovnováha v dóšach spôsobí chorobu. Podľa ajurvédy je hlavnou príčinou straty vlasov zvýšená dóša Pitta (v tele je príliš ohňa a laicky povedané, je ťažké vypestovať niečo na horúcej pôde.) Zvyčajne je toto zvýšenie spôsobené vysokým príjmom čaju, kávy, červeného mäsa, štiplavých a kyslých jedál, alkoholu a fajčením. Vyprážané, kyslé, mastné a korenené štipľavé jedlá taktiež zvyšujú dóšu Pitta.

U ľudí, ktorí majú vysoké zastúpenie dóše Pitta vo svojom Prakriti, nie je možné úplne zastaviť vypadávanie a rednutie vlasov, ale vhodnou diétou a bylinami je možné ho výrazne spomaliť.

 

Ajurvédske byliny na alopéciu

Medzi najúčinnejšie ajurvédske byliny patria predovšetkým BrahmiAmalaki Rasayan. Obidve tieto byliny výrazne znižujú dóšu Pitta a na podporu krásnych a hustých vlasov sa používajú v ajurvéde od nepamäti.

Brahmi navyše upokojuje nervovú sústavu pri strese, keďže stres je tiež jedným z hlavných faktorov straty vlasov. Podporuje hormonálnu rovnováhu a zabraňuje predčasnému šediveniu a vypadávaniu vlasov.

Amalaki je silným antioxidantom, účinne pomáha vyčistiť telo od toxínov a preventívne pôsobí proti predčasnému vypadávaniu vlasov.

Obidve tieto byliny nájdete v zmesi Hair Growth Formula. Pre lepší účinok je vhodné ich pridať k tejto zmesi aj jednotlivo.

 

Naše skúsenosti s užívaním bylín na alopéciu

Pri užívaní všetkých troch produktov v dávkovaní 2x2 kapsuly z každého môžeme pozorovať zlepšenie cca po 1 mesiaci.

Odporúčame piť dostatok čistej vody a upraviť stravu pre zníženie Pitta dóše.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz