Alzheimerova choroba

Top 7 účinných prírodných prostriedkov na Alzheimerovu chorobu

 

Podľa ajurvédy je Alzheimerova choroba spôsobená telesnou nerovnováhou dóše Vata. Ochorenie je neurodegeneratívnou poruchou mozgu, ktorá spôsobuje u jedinca zmeny v správaní a stratu pamäti. Tiež sa považuje za istú formu demencie (často označovaná ako starecká demencia). Symptómami bývajú strata pamäti, problém s rozprávaním a myslením, zhoršený úsudok, dezorientácia v súvislosti s miestom a časom, strácanie vecí, zmeny osobnosti, nedostatok iniciatívy, pravidelné zmeny nálad a správania.

Najlepším spôsobom liečby Alzheimerovej choroby je prírodná liečba vzhľadom na to, že jedinca posilňuje a spomaľuje stratu pamäti.

 

TU JE NIEKOĽKO PRÍRODNÝCH PROSTRIEDKOV NA ALZHEIMEROVU CHOROBU:

1. BRAHMI (BACOPA MONNIERI)

Táto bylina je jednou z najbežnejších bylín od dávna používaných na neurologické poruchy. Obsahuje zmes fytochemikálií, ktoré sú pre mozog veľmi prospešné. Táto bylinka posilňuje pamäť, ochraňuje nervovú sústavu pred poškodením a zlepšuje výkon neurónov. Brahmi chráni nervový systém pred neurotoxínmi ako morfium, hliník a cigaretový dym. Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré z mozgu odstraňuje ťažké kovy a bielkovinovú zlúčeninu amyloid. Potláča neurooxidačný stres, redukuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby a demencie. Je najlepším prírodným liečivom práve na Alzheimerovu chorobu.

 

2. SLADKÉ DRIEVKO (GLYCYRRHIZA GLABRA):

Toto je úžasná bylinka, ktorá zlepšuje pamäť, analytické schopnosti mozgu, zvyšuje cirkuláciu krvi centrálneho nervového systému a udržuje v rovnováhe cukor v krvi. Antioxidačné vlastnosti tejto byliny odstraňujú z tela toxíny. Pomáha kontrolovať hnev, strach a emócie.

Použitie bylinky sladké drievko:

 • Sladké drievko môžete konzumovať v práškovej forme. Použite jednu čajovú lyžičku jedenkrát denne.
 • Spravte si čaj z tyčinky sladkého drievka. Vezmite si malú tyčinku a varte ju v dvoch hrnčekoch vody, až kým neostane len za jeden hrnček. Rozdeľte si zmes a pite tento bylinný čaj denne.
 • Sladké drievko je možné vďaka jeho príjemnej chuti užívať aj vo forme pastiliek na cmúľanie.

 

3. KURKUMA (CURCUMA LONGA):

Kurkuma je najbežnejšou bylinou používanou v ayurvéde pre svoju terapeutickú hodnotu. Antioxidačné vlastnosti tejto byliny redukujú z tela voľné radikály, čo zlepšuje imunitu a zdravotný stav. Používa sa na odstránenie toxínov, bojuje proti alergiám a infekciám. Táto bylinka lieči pridružené symptómy a prejavy Alzheimerovej choroby. Prítomnosť zložky kurkumín vykazuje pozitívne výsledky pri rôznych problémoch.

Použitie kurkumy:

 • Vezmite jednu čajovú lyžičku prášku kurkumy a vypite ju denne s hrnčekom letnej vody.
 • Použite polovicu čajovej lyžičky čistého prášku kurkumy do mlieka a pite ho denne.
 • Používajte kurkumový prášok pri varení rozličných jedál.
 • Užívajte extrakt z kurkumy v kapsuliach, ktorý je násobne účinnejší ako bežný prášok.

 

4. ZÁZVOR (ZINGIBER OFFICINALE):

Najbežnejšou bylinou pri liečbe Alzheimerovej choroby je zázvor. Vynikajúco pôsobí na nervový systém a emocionálne výkyvy. Bylina udržiava celkový telesný stav. Zlepšuje chuť do jedla, vylepšuje činnosť mozgu, podporuje pamäť a pomáha prekonávať mdloby. Ozdravuje telo i myseľ, uvoľňuje stres a zvyšuje mozgové funkcie.

Použitie zázvoru:

 • Vezmite niekoľko kúskov sušeného zázvoru. Zalejte dvoma hrnčekmi vody, nechajte zmes variť, kým ostane len za hrnček vody a vypite to.
 • Používajte prášok zo zázvoru vo svojich jedlách, keďže je veľmi nápomocný.
 • Užívajte extrakt zo zázvoru  v kapsuliach, ktorý je násobne účinnejší ako bežný prášok.

 

5. MANDLE:

Mandle sa používajú na prekonávanie symptómov ako strata pamäte, slabý úsudok a niekoľko ďalších problémov spojených s Alzheimerovou chorobou.

Použitie mandlí:

 • Nechajte namočené 4 až 5 mandlí počas noci. Ošúpte ich a jedzte ich denne na lačný žalúdok.
 • Podrvte mandle a denne ich vypite s pohárom mlieka.
 • Zmiešajte mandľový olej s pohárom mlieka a pite ho jedenkrát denne.
 • Masírujte si hlavu s mandľovým olejom, keďže dokáže prekonávať symptómy Alzheimerovej choroby. Má zjemňujúce účinky, uvoľňuje stres a lieči úzkosti.

 

6. ASHWAGANDHA (WITHANIA SOMNIFERA):

Medzi najúčinnejšie byliny na redukciu úzkostí a stresu patrí práve ašvagandha. Redukuje únavu, slabú pamäť a úzkosť spojenú s Alzheimerovou chorobou. Bylina podporuje celkový pocit zdravia, zvyšuje silu a imunitu.

Použitie Ashwagandhy:

 • Konzumujte jednu čajovú lyžičku prášku ašvagandhy raz denne s čistou vodou alebo s pohárom mlieka.
 • Užívajte extrakt z ashwagandhy v kapsuliach, ktorý je násobne účinnejší ako bežný prášok.

 

7. GOTU KOLA (CENTELLA ASIATICA)

Gotu Kola je často zamieňaná s Brahmi a hoci majú obidve byliny blahodárne účinky na mozog, predsa len je medzi nimi rozdiel. Zatiaľ čo Brahmi účinnej vyživuje samotný mozog, keďže obsahuje bakosidy - výživné látky pre neuróny, Gotu kola zlepšuje prekrvenie mozgu. Práve preto sa odporúča užívať tieto dve byliny pri ochoreniach nervovej sústavy spolu.

 

Autor Dr. Vikram Chauhan MD

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz