Celiakia

Celiakia a ajurvédska liečba

Popis celiakie

Celiakia je chronická porucha tráviaceho traktu. Zničená výstielka tenkého čreva vedie k zlému vstrebávaniu minerálnych látok a živín. Deštrukciu vnútornej výstelky tenkého čreva pri celiakii spôsobuje imunologická reakcia na glutén. Glutén patrí do skupiny bielkovín prítomných v pšenici, jačmeni, raži atď. Celiakia u detí môže viesť k spomaleniu rastu a zakrpatenej postave. Refraktérna celiakia je zriedkavý stav, počas ktorého sa celiakia aj napriek striktnej bezgluténovej diéte nezlepšuje a môže viesť až k rozvinutiu rakoviny. Celiakia je bežná v Európe a obzvlášť v Írsku, Taliansku, Švédsku a Rakúsku. Celiakia sa môže objaviť kedykoľvek počas života človeka, ale častejšia je u starších ľudí.

 

Príznaky celiakie

Celiakia je porucha s mnohými príznakmi, ktoré sa u dospelých môžu prejavovať ako črevné ťažkosti, vracajúce sa opuchy, brušné bolesti, chronická hnačka, zápcha, nečakaná strata alebo nárast hmotnosti, bledá, zapáchajúca stolica, anémia, bolesť kĺbov, depresia, únava, slabosť, oneskorený rast a nástup puberty, meškajúca menštruácia, neplodnosť u mužov aj žien, zmena farby zubov alebo strata skloviny.

 

Liečba celiakie

Na celiakiu neexistuje liek. Liečba celiakie zahŕňa predovšetkým bezgluténovú diétu, pričom sa pacienti musia už celý život kompletne vyvarovať gluténu. Bezgluténová diéta predstavuje úplné vyhýbanie sa všetkým jedlám z pšenice, raži a jačmeňa. Niektoré ovsené výrobky môžu byť kontaminované pšenicou a pravdepodobne je najlepším riešením vyvarovať sa ovsu v počiatočných štádiách liečenia bezgluténovou diétou. Domáce prírodné liečivá celiakiu nevyliečia, ale môžu pomôcť zmierniť niektoré najnepríjemnejšie symptómy.

 

Ajurvédska liečba celiakie

Čo sa týka ayurvédy, celiakia je výsledkom nesprávnych rozhodnutí imunitných buniek. Sú pozorované imunitné bunky, ktoré sa správajú ku gluténu abnormálne. Nie všetci ľudia majú tento typ hypersenzitivity, čo značí, že glutén celiakiu nespôsobuje. Ayurvédska liečba cieliakie je zacielená na úpravu imunitného systému. Celiakia je problémom precitlivenosti imunitných buniek na glutén. Prírodné bylinky korigujú tráviace nepokoje a zlepšujú absorpciu výživových látok z jedla. Nutričný stav tela je vážne ovplyvnený pre nesprávnu absorpciu mikronutrientov.

Ďalšie dôležité stanovisko ajurvédy je správna detoxikácia tela. Toto je jediná cesta, ako sa choroby zbaviť a udržať sa pri najlepšom zdraví. Triphala je pri liečbe celiakie potenciálne účinná. Je to mocná formula na podporu prirodzených čistiacich procesov v tele. Je jednou z najdôležitejších formúl ayurvédskej medicíny už niekoľko stáročí. Je rovnovážnou zmesou troch indických bylinných plodov, a to haritaki, amalaki a bahera. Trpké účinky plodov slúžia na povzbudenie hrubého čreva a tým prirodzene bez vedľajších účinkov napomáhajú vnútornému čisteniu.  

 

Triphala – prírodné čistenie hrubého čreva

Táto trojkombinácia má svoje korene v ayurvéde – v starovekom bylinnom zdravotnom systéme Indie. Podľa ayurvédy je štádium tela bez chorôb pri rovnováhe troch energií – Vata, Pitta a Kapha a ich nerovnováha spôsobuje ochorenia. Nepravidelný životný štýl a nesprávne stravovacie návyky vedú k nerovnováhe v energii „Vata“ a „Pitta“, čo spôsobuje podľa ayurvédy chronickú zápchu a prekyslenie. Triphala utišuje oboje „Vatu“ aj „Pittu“, čím prirodzene uľavuje od zápchy. Triphala je najlepším prostriedkom na prírodnú očistu hrubého čreva.

Bylinky v Triphale: Triphala doslova znamená „Tri plody“. Je to čisto bylinná formula bez akýchkoľvek pridaných chemikálií. Zložky sa opakovane používajú v ajurvédskom medicínskom systéme bez vedľajších účinkov už od 5000 rokov pred naším letopočtom.

  • Haritaki (Terminalia chebula): Bežne známa pod názvom „Vrcholák myrobalánový“ (angl. Chebulic myrobalan) je pre zažívací trakt veľmi užitočný. V Indii ho ľudia používajú pri zápchach. Každá zmes určená proti zápche obsahuje práve Haritaki. Dôvodom je to, že je účinná a zárveň má mierny dopad na žalúdok. Nespôsobuje preháňanie a tiež posilňuje črevá. Takisto zlepšuje fungovanie tráviaceho traktu čistením blokády v kanáloch tráviaceho systému. Nielenže pomáha pri čistení čreva, ale tiež napomáha redukcii cholesterolu a tukov v tele. Čistí celý systém a nezapríčiňuje preháňanie.
  • Amalaki (Emblica officinalis): Amalaki je známa ako najbohatší zdroj vitamínu C a v ajurvéde sa používa na terapiu ‘Rasayana’ (Omladzujúca terapia). Tiež je bohatým zdrojom vápnika. Najlepšie funguje s ostatnými myrobalánmi, t. j. Haritaki a Bhibhitaki. Amla obsahuje 30-krát viac vitamínu C ako pomaranče. Tiež sa správa ako prírodný čistič hrubého čreva avšak bez spôsobovania vedľajších účinkov. Vyživuje celé telo a vylučuje toxíny z jeho vnútra.
  • Bahera (angl. Belleric myrobalan)‘ je účinná pri odstraňovaní tukov z tela. Upravuje metabolizmus pečene a pomáha telu s odstraňovaním tukových zásob. Je ďalšou rastlinou na prirodzené prečistenie hrubého čreva.

 

Dávkovanie kapsúl triphala

Kapsuly Triphala obsahujú len prírodné byliny, dokonca aj vonkajšia kapsula je vyrobená z rastlinnej celulózy a je čisto vegetariánska.


Dávkovanie Triphaly: na čistenie sa užívajú 2 kapsuly dvakrát denne (za mesiac dve fľaštičky). V prípade zápchy sa užívajú 2 kapsuly dva až trikrát denne. Triphala nie je návyková, nespôsobujue kŕče ani hnačku. Jemným spôsobom odstraňuje toxíny z celého systému. Triphala pomáha redukovať vnútorné toxíny ako vysoká kyselina močová, vysoký cholesterol a iné metabolity.

 

Ďalšie byliny na ajurvédsku liečbu celiakie

Okrem Triphaly sa pri ajurvédskej liečbe celiakie používajú ešte ďalšie 3 byliny, resp. bylinné zmesi:

KURKUMÍN - Kurkumín je účinný pri mnohých problémoch s trávením, ako je hnačka, zápal čriev, či rakovina. Pri liečbe celiakie sa využíva jeho silný protizápalový účinok.

ALLERG CARE - Kombinácia bylín na pomoc pri rôznych typoch alergií a intolerancií. Byliny majú protizápalvý a antialergický účinok, pomáhajú odstrániť z tela toxíny a prinášajú úľavu pri celiakii.

DIGESTION SUPPORT - Tu nájdete až 7 druhov korenín a ovocí, ktoré napomáhajú odstrániť prebytočnú dóšu KAPHA z čriev a celkovo podporujú trávenie.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz