Zápcha

Kedy vzniká zápcha

Zápcha je ochorenie, ktoré charakterizuje bolesť, krvácanie a extrémne ťažké vyprázdňovanie. Dnes trpí viac ako 95% celej populácie kvôli zápche alebo inému tráviacemu problému. Tieto tráviace problémy môžu nakoniec taktiež viesť až k zápche.

Ajurvéda verí, že hlavnou príčinou všetkých vážnych ochorení dnešného sveta je „škodlivý kal“. Tento kal sa akumuluje v črevách, pričom spôsobuje bolestivé vyprázdňovanie súvisiace so zápchou. Zápcha vzniká kvôli nedostatku správnej výživy, zlému tráveniu a nahromadeniu kalu v tele, predovšetkým v črevách. Ľudia si neuvedomujú tento problém v jeho začiatočnej fáze. Problém si všimnú, až keď začnú pociťovať prekyslenie, nahromadenie plynov a bolesť žalúdka.

Jedlo, ktoré zjeme, sa premení na rôzne formy ako je krv, šťavy, spermie, svalstvo, atď. Keď sa prijaté jedlo zmení na suchý kal, tiež známy pod názvom „mala“ alebo „exkrementy“ a nevylúči sa z tela jednoducho a pravidelne, ukladá sa v rôznych častiach tela. Táto situácia je známa pod názvom zápcha alebo „malavirodha“.

 

Názor ajurvédy na zápchu

V ajurvéde sa vysvetľuje koncept zápchy. Podľa nej ak je v tele ľudí príliš veľa vetra, trávenie jedla sa stane nevyrovnaným a nesymetrickým. Ak táto situácia trvá príliš dlho, vyústi do „Vishtaandhajiran“, čo znamená chronická zápcha. Ťažko vyprázdňovaný obsah čriev sa začne hromadiť a čoraz ťažšie sa posúva telom. Žalúdok a hrubé črevo prestanú vytvárať dostatok plynov, ktoré sú potrebné na vytlačenie stolice z tela. Tým sa vážne naruší fyzické zdravie, emocionálna rovnováha a mentálna stabilita.

Vyriešenie tohto bolestivého ochorenia si vyžaduje komplexný prístup. Nahromadené toxické látky a blokády sú hlavnými prekážkami pre ľahké a prirodzené vyprázdňovanie čriev. Taktiež určité potraviny prispievajú k zápche. Akékoľvek psychické výkyvy, ako je depresia, nervozita, stres a napätie taktiež podporujú tvorenie zápchy. Ajurvéda rozpoznáva rôzne druhy nerovnováhy vo fungovaní u jednotlivcov, ktoré vedú k vážnym ochoreniam. Podľa ajurvédy je hlavným dôvodom rôznych porúch a nerovnováh v tele práve zápcha.

 

Hlavné príčiny zápchy

Medzi najdôležitejšie príčiny, ktoré vedú k zápche, patrí:

- Nesprávna výživa
- Nedostatočné trávenie a metabolizmus
- Nerovnováha nervového systému
- Nahromadenie toxického materiálu v tele a blokády
- Zníženie imunity
- Narušený prirodzený rytmus biologických procesov
- Niektoré lieky
- Konkrétne potraviny

Čo pomôže pri zápche:

- Zvládane stresu, dychové cvičenia.

- Správna výživa a diéta.

- Pravidelné užívanie ajurvédskych bylín, ako je napr. KurkumínTriphala.

- Pri akútnej zápche pomáha špeciálna ajurvédska zmes Kabaj Mukti.

- Vytvorenie rovnováhy medzi rôznymi činnosťami nervového systému.

- Zdravý životný štýl.

- Denný režim.

- Pravidelné cvičenie a joga.

- Prirodzené zvýšenie vlastnej liečivej kapacity tela.

 
Autorom článku je ajurvédsky lekár a odborník na byliny Dr. Vikram Chauhan

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz