Zapálené hrdlo

Zapálené hrdlo spôsobuje mikrobiálna infekcia. Môže sa jednať o infekciu hubami, vírusom alebo baktériami (streptokokmi). Pri zápale hrdla hrá nemalú úlohu aj životné prostredie. Zapálené hrdlo je charakteristický zachrípnutím, pocitom škrabania v hrdle, bolesťou a prebiehajúcou zápalovou reakciou.

Nedostatok čerstvého vzduchu, nevyvetrané miestnosti, oslabená obranyschopnosť organizmu, nedostatočný pitný režim a rôzne znečistenia vzduchu sú faktormi, ktoré zvyšujú frekvenciu zápalov hrdla.

Zapálené hrdlo často začína bežným prechladnutím. Nasledujú opuchnuté dutiny, kýchanie, kašľanie, znížená chuť do jedla a únava. Môže sa objaviť aj horúčka a to najmä u detí.

Základné symptómy zapáleného hrdla:

  • bolesť hrdla,
  • zápalová reakcia,
  • zápal mandlí,
  • kašeľ,
  • problémy s dýchaním,
  • bolesti uší,
  • zvýšená teplota,
  • problémy s prehĺtaním.

 

Rýchla ajurvédska pomoc pri zapálenom hrdle:

 

Sladké drievko

Pri žuvaní alebo cmúľaní sladkého drievka dochádza k okamžitej úľave, bolesť hrdla sa zníži a zmenší sa aj kašľanie. Je jedným z najlepších prostriedkov na zápal hrdla.

 

RUMOGIN5

Hoci táto kombinácia bola navrhnutá predovšetkým na reumatoidnú artritídu, ako to už pri bylinách býva, vďaka svojim vlastnostiam poslúžia pri viacerých problémov. RumoGin5 v sebe kombinuje silné extrakty z bylín a korenín s výrazným protizápalovým účinkom – kurkumín, zázvor, čierne korenia a dlhé korenie. Boswellia zas znižuje opuch, tým umožňuje lepšie prekrvenie v mieste zápalu a teda aj rýchlejšiu regeneráciu.

 

GILOY (GUDUCHI)

Giloy sa ako silný antioxidant v ajurvéde už po stáročia používa na podporu imunity, má imunomodulačný účinok ako aj pritizápalový účinok. Dokáže efektívne znížiť prípadnú zvýšenú teplotu.

 

 

Domáce ajurvédske recepty na zapálené hrdlo

Vyskúšajte ajurvédsky recepty na zápal hrdla:

 

Škorica

Jednu čajovú lyžičku škorice nechajte v 1-2 dcl vody zovrieť so štipkou mletého čierneho korenia. Po vychladnutí na príjemnú teplotu pridajte 2 čajové lyžičky medu. Popíjajte viackrát počas dňa.

 

Senovka grécka

2 polievkové lyžice semiačok senovky gréckej dajte do litra studenej vody a nechajte postupne vrieť pol hodinu na miernom ohni. Odstavte a nechajte vychladnúť na znesiteľnú teplotu. Použite ako kloktadlo.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz