Výtok

Vaginálne infekcie

 • Výtok (leukorea)

Leukoreou označujeme akýkoľvek biely, žltý alebo hrudkovitý výtok z vagíny alebo pošvy. Je to bežný problém, ktorý z času na čas potrápi takmer každú ženu.

Vzhľad výtoku sa môže v čase a u jednotlivých žien líšiť. Je dôležité poznamenať, že výtok nemusí vždy znamenať zdravotný problém. Napríklad u dievčat v puberte môže biely výtok z vagíny len naznačovať zmeny v puberte. V takýchto prípadoch je výtok sterilný, fyziologický a zvyčajne sám od seba po určitom čase zanikne. Sú ale prípady, kedy môže prejsť do patalogického výtoku v prípade, že dôjde k infekcii.

Podobne sa fyziologický výtok vyskytuje aj v tehotenstve a každý mesiac v čase ovulácie. Ak ale hovoríme o patologickom výtoku u žien, leukorea sprevádza takmer všetky ochorenia ženského reprodukčného traktu. Konzistencia, sfarbenie, zápach a množstvo výtoku sa môže líšiť podľa daného ochorenia. Niekedy môže byť zmiešaný s krvou.

Výtok sa z pohľadu ajurvédy tvorí kvôli nerovnováhe v dóši Kapha a nerovnováhe lymfatického systému (Rasa dhatu). V nerovnováhe je vodný element dóše kapha a lymfatického systému, čo vedie k nadmernej produkcii sekrétu vo vagíne.

 

 • Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza je stav, kedy je narušená normálna vaginálna bakteriálna flóra, ktorá udržiava zdravé prostredie vagíny, pričom v nej prebieha k premnoženiu nežiadúcich baktérií. Bakteriálna vaginóza je príčinou zápalu vagíny, tzv. vaginitídy.

Môže k nej dôjsť z rôznych dôvodov, napríklad kvôli nesprávnej hygiene genitálií, môže nastať po potrate alebo v prípade nevhodného životného štýlu.

Bakteriálna vaginóza sa neprenáša pohlavným stykom, nepatrí medzi pohlavne prenosné choroby. Navyše bakteriálna vaginóza u 50% žien zostáva nepovšimnutá a neprejavuje sa žiadnymi symptómami, pričom nespôsobuje žiadne problémy. Aktívna liečba v týchto prípadoch nie je nevyhnutná. U symptomatických pacientiek je však nevyhnutná.

Symptómy bakteriálnej vaginózy

 • Hustý, zapáchajúci vaginálny výtok, ktorý môže byť hnedý alebo biely. Zápach môže niekedy pripomínať ryby. Jeho konzistencia sa môže líšiť.
 • Letargia.
 • Bolesť chrbta.
 • Vyrážky v perineálnej oblasti (oblasť panvového dna), kvôli neustálej vlhkosti.
 • Podráždenosť, kvôli neustálemu diskomfortu.
 • Bolesť po pohlavnom styku.

 

 • Kvasinková infekcia

Jedná sa o zápal vagíny spôsobený mykózami. Mykózy prežívajú symbioticky vo vaginálnej flóre asi u 25% žien bez toho, aby spôsobovali akékoľvek zdravotné problémy. K patológii dochádza, keď sa mykózy premnožia a naruší sa vaginálna mikroflóra alebo v prípade narušia mikroflóry kvôli užívaniu silných antibiotík.

Môže sa tiež vyskytnúť u žien s oslabenou imunitou, počas tehotenstva, pri diabetických pacientkach ale aj pri užívaní antikoncepcie.

Kvasinková infekcia podobne ako bakteriálna vaginóza nie je pohlavne prenosná choroba. Vyskytuje sa aj u žien, ktoré nie sú pohlavne aktívne.

Candida albicans je kvasinka, ktorá sa vo vaginálnej flóre vyskytuje najčastejšie. Jej rast kontrolujú laktobacily, ktoré taktiež tvoria súčasť vaginálnej flóry. Práve Candida albincans je príčinou kvasinkovej infekcie až u 90% prípadov.

Symptómy kvasinkovej infekcie:

 • Pálenie, začervenanie a svrbenie vo vagíne, ktoré sa zhoršuje v noci.
 • Hustý hrudkovitý zapáchajúci výtok z vagíny.
 • Bolesť pri pohlavnom styku.
 • Vaginálna precitlivelosť.
 • Vyrážky vo vnútri a v okolí pošvy.
 • Zmeny nálad, podráždenie.
 • Bolesť a pálenie pri močení.

 

Ajurvédske byliny na vaginálne infekcie:

Vaginálne infekcie sú z hľadiska ajurvédy spôsobené nerovnováhou dóší Kapha a Pitta. Zvýšenie dóší Kapha a Pitta zapríčiňuje rast baktérií v tele.

Neem

Neem je silný antioxidant s vynikajúcim účinkom na podporu imunity. Má antialergický a antibiotický účinok a priaznivo pôsobí na kožné ochorenia. Patrí medzi najsilnejšie bylinky proti rôznym infekciám. Pravidelné užívanie Neemu pomáha potlačiť zápal a výtok pri bakteriálnej vaginóze. Neem pôsobí aj proti mykózam a kvasinkám.

Female Health Support

Táto kombinácia obsahuje 3 ajurvédske byliny, ktoré celkovo podporujú ženské zdravie a sú účinné pri ženských problémoch. Ashoka pomáha harmonizovať menštruáciu a používa sa pri opuchoch a bolesti, podporuje tvorbu estrogénov. Lodhra je užitočná pri vaginálnom výtoku a celkovo podporuje zdravie tkanív maternice. Shatavari celkovo podporuje imunitný systém a reprodukčný systém, podporuje tvorbu progesterónu. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz