Koksatróza

Koksatróza: popis a liečba

Koksatróza je degeneratívna osteoartritída bedrových kĺbov dnes už bežne sa vyskytujúca u dospelej populácie. Slovom osteoartritída pomenúvame typ artritídy, ktorý sa vyskytuje pri kĺboch, ktoré nesú veľkú váhu, typicky teda bedrá a kolená. No a slovo artritída doslovne znamená zápal kĺbov. Je odvodené od gréckych slov arthron, čo znamená kĺb a itis, čo je grécky výraz pre zápal.

Koksatróza je teda chronické zápalové progresívne ochorenie, pre ktoré je typický stav bolesti a stuhnutosti bedrových kĺbov. Kĺby sú pri koksatróze krehké, sčervenené, prehriate a opúchajú. 

 

Znaky a symptómy koksatrózy

Všeobecne bolesť v bedrových kĺboch naznačuje koksatrózu. Ďalšími príznakmi sú stuhnutosť kĺbov a problémy s pohybom. Ďalej je to:

 • Opuch bedrových kĺbov.
 • Ranná stuhnutosť v okolí bedrových kĺbov trvajúca 1 hodinu.
 • Stála a opakujúca sa bolesť alebo citlivosť bedrových kĺbov.
 • Problémy s pohybom a bežným používaním bedrových kĺbov.
 • Sčervenanie v okolí bedrových kĺbov.

 

Ako je možné koksatrózu liečiť?

Bolesť pri artritíde môže byť mierna ale aj vážna. Ak je bolesť a stuhnutosť mierna, zvyčajne sa predpisujú lieky na úľavu od bolesti na báze acetaminophenu. V prípade vážnej koksatrózy sú to už protizápalové lieky, ako sú napr.

 • Analgetiká,
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)
 • Kortikosteroidy
 • A ďalšie...

 

Je potrebné pri koksatróze urobiť zmeny v životnom štýle?

Odporúčame udržiavať vyrovnaný životný štýl, do ktorého by ste mali zahrnúť:

Cvičenie: venujte sa takým fyzickým aktivitám, ktoré nebudú príliš zaťažovať bedrové kĺby. Fyzické aktivity znižujú bolesť v kĺbov a ich stuhnutosť, zvyšujú ohybnosť a silu svalov. Odporúčajú sa športy akým je bicyklovanie, chôdza, strečing, cvičenia v vode a plávanie.

Diéta: neexistuje špeciálne navrhnutá diéta pre koksatrózu alebo iný typ artritídy. Všeobecne sa ale odporúča rozumne zostavené jedlo v kombinácii s cvičením, ktoré vám umožnia kontrolovať vašu váhu. Navyše ak máte dnu, odporúčame vám vynechať alkohol a vnútorné orgány zvierat (pečeň, obličky), ančovičky, sardinky a výpeky z mäsa.

Ráno si dožičte teplú sprchu.

Pravidelne navštevujte svojho lekára.

 

Ajurvéda a liečba koksatrózy

Podľa ajurvédy súvisia všetky typy artritídy, a teda aj koksatróza s nedostatočným trávením a oslabenou funkciou hrubého čreva, v ktorom sa hromadí nestrávené jedlo a odpad. Tieto nahromadené toxíny sa cez stenu oslabeného čreva dostanú až ku kĺbom a spôsobia zápal. Trávenie súvisí s elementom ohňa v tele a s nerovnováhou vo všetkých troch energiách, Pita, Vata aj Kapha. Táto nerovnováha oslabí prvky ohňa. Oslabením tráviaceho ohňa dochádza k nahromadeniu toxínov a vzniku lepkavej substancie známej pod názvom AMA (Ama = odpadové látky, toxíny).  Ama sa nahromadí v kĺbov a ďalších bunkách a tkanivách, kde spôsobuje zápal. Tým sa spustí autoimunitný systém, ktorý napadne povrch kĺbov a spôsobí bolesť, vysychanie a stuhnutie kĺbov. Za hlavnú príčinu koksatrózy považuje ajurvéda nerovnováhu v energii Vata.

 

Ajurvédska medicína - bylinné produkty:

V prípade koksatrózy si môžete pomôcť týmito protizápalovými bylinami:

Boswellia + Curcumin: v rámci ajurvédy najúčinnejšia kombinácia s najvyšším protizápalovým účinkom. Dosahujeme s ňou vynikajúce výsledky čo sa týka úľavy od bolesti kĺbov a redukcie opuchov. Táto kombinácia zlepšuje stav kĺbov podporením cirkulácie krvi a flexibility kĺbov. Taktiež má analgetický účinok a znižuje zápal aj priľahlých svalov. Obidve rastliny, Boswellia (Shallaki) aj Curcumin synergicky účinkujú na redukciu zápalu a bolesti u všetkých typov artritídy.

Túto kombináciu nájdete v produktoch BoswelliaCurcumin ako aj v kombinácii RumoGin5. 

AshwagandhaAshwagandha (Withania somnifera) je známa tradičná ajurvédska bylina, popísaná v Ajurvéde už pred 3000 rokmi. V ajurvéde bola Ashwagandha klasifikovaná ako bylina Rasayana (omladzujúca bylina) pre svoje účinky dodania energie a vitality. Ajurvéda je celosvetovo známa bylina, ktorá sa používa na výrobu rôznych toník na zlepšenie celkového zdravia a prevenciu pred chorobami a ochoreniami pohybového aparátu, ako sú rôzne typy artritíd, reuma a podobne.

Niektoré z účinkov Ashwagandhy:

 • Znižuje nervozitu, stres a pomáha pri depresii.
 • Redukuje únavu svalov a stuhnutosť v krku.
 • Napomáha pri ochoreniach pohybového aparátu (artritída, bolesť kĺbov, bolesti nôh).
 • Vracia svalom silu a vytrvalosť.

 

Cissus PowerBylina cissus quadrangularis sa v ajurvédskej medicíne používa na posilnenie kostí a kĺbov. Podporuje vstrebávanie a ukladanie vápnika v kostiach, čím pomáha posilniť krehké kosti. Využíva sa tiež pri osteoporóze a nízkej minerálnej hustote kostí. Pomáha uľaviť od bolesti a zápalu a celkovo podporuje dobrú kondíciu kostí a kĺbov. Taktiež spomaľuje opotrebovávanie kĺbov. Cissus quadrangularis napomáha hojeniu zlomenín a správnej pohyblivosti kĺbov.   

Cissus Quadrangularis tiež nájdete v zmesi Osteo Plan, ktorá obsahuje byliny s protizápalovým a analgetickým účinkom (pôsobia proti bolesti). V ajurvéde sa odporúčajú pri pohybových problémoch, na úľavu od bolesti kĺbov ako aj na bolesť chrbtice, bolesť krčnej chrbtice, bolesť členkov a opuch kĺbov.

Štandardizované bylinné extrakty a ich kombinácie vhodné pri tomto probléme nájdete na jednom mieste v kategórii Koksatróza 

Všeobecné odporúčania pri liečbe koksatrózy

Počas liečby koksatrózy si udržiavajte optimálnu váhu. Vo všeobecnosti sa vyhnite mliečnym výrobkom, jedlám s vysokým obsahom proteínov, zemiakom a všetkým ľuľkovitým rastlinám (paradajka, paprika).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz