Pečeň - vážne chorenia

Ajurvédska liečba vážnych ochorení pečene – príznaky a symptómy

Prehľad ochorení pečene

Podľa posledných výskumov sú ochorenia pečene jednou z hlavných život ohrozujúcich chorôb hneď po vysokom tlaku a cukrovke. Dávnejšie boli za najvážnejšie ochorenia pečene považované hepatitída typu B a hepatitída typu C. Ale v dnešnom svete tieto ochorenia vytláčajú ťažkosti spôsobené  alkoholom a rôznymi poruchami súvisiacimi s obezitou. Napríklad v Indii je zaznamenaný hrôzostrašný nárast nových prípadov cirhózy – až 100 000 násobok! Rozmýšľajte. Aké veľké číslo by to bolo, ak by sme zobrali do úvahy pacientov z celého sveta?

Pravdepodobne budete prekvapení, keď vám povieme, že vzhľadom na počet zhubných ochorení v svetovej populácii je rakovina pečene druhý najčastejší dôvod smrti. Niektoré štatistiky tvrdia, že do roku 2020 obsadí cirhóza pečene 12. miesto v rebríčku najčastejších príčin smrti. Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, prečo je dnes tak veľký dopyt po transplantácii pečene?

Pečeň je veľký orgán, ktorý sa nachádza v pravej časti tela. Pomáha detoxikovať telo od chemikálií a taktiež pomáha metabolizovať lieky. Proteíny, ktoré sú dôležité pre zrážanie krvi, sú taktiež produkované pečeňou.

 

Hlavné ochorenia pečene

1. HEPATITÍDA

Zápaly pečene sú často označované ako hepatitída. Delí sa na hepatitídu typu A, typu B a typu C na základe vírusov, ktoré ju spôsobujú. Ale môže byť taktiež spôsobená inými neinfekčnými činiteľmi ako sú napríklad lieky, alergické reakcie, obezita a nadmerné užívanie alkoholu.

2. CIRHÓZA PEČENE

Dlhodobým narúšaním Nefunkčnosť pečene spôsobená trvalým poškodeným pečene kvôli jej dlhodobému narušeniu sa taktiež zvykne nazývať ako cirhóza pečene.

3. RAKOVINA PEČENE

Hepatocelulárny karcinóm je najčastejší typ rakoviny pečene. Často mu predchádza cirhóza pečene.

4. ZLYHANIE PEČENE

Zastavenie činnosti pečene sa označuje aj ako zlyhanie pečene. Prispievajú k tomu genetické choroby,  užívanie liekov, infekcia a alkohol.

5. ASCITES

Únik tekutiny z pečene do brucha spôsobujúci ťažkosť a nevoľnosť sa nazýva Ascites. K tomuto ochoreniu prispieva predovšetkým cirhóza pečene.

6. ŽLČOVÉ KAMENE

Ukladanie vápenatých kameňov v žlčníku vyústi do vyčerpávania pečene, cholagitídy (zápal žlčových ciest) a hepatitídy.

7. HEMOCHROMATÓZA

Ukladanie železa v pečeni sa nazýva hemochromatóza. V neskorších štádiách to môže viesť až k zlyhaniu viacerých orgánov.

8. PRIMÁRNA BILIÁRNA CIRHÓZA

Trvalé poškodenie žlčovodov pečene, ktoré spôsobuje ich deštrukciu sa taktiež nazýva aj ako primárna biliárna cirhóza. Je to veľmi vzácne ochorenie.

9. PRIMÁRNA SKLEROZUJÚCA CHOLANGIDÍDA

Zápal a poškodenie žlčovodov v pečeni sa nazýva primárna sklerozujúca cholangitída. Je to taktiež veľmi vzácne ochorenie s neznámou príčinou.

 

Príznaky a symptómy ochorení pečene

Bežné príznaky a symptómy ochorenia pečene zahŕňajú :

  • Žltačka.
  • Bledá, čierna alebo krvavá stolica.
  • Opuch a bolesť brucha.
  • Tmavá farba moču.
  • Opuch nôh a členku.
  • Svrbenie pokožky.
  • Chronická únava.
  • Strata chuti do jedla.
  • Nevoľnosť a zvracanie.
  • Náchylnosť na modriny.

 

Byliny na zlepšenie fungovania pečene

Ayurveda považuje pečeň za dôležitý orgán – za centrum metabolizmu. Pečeň je základom pre energie pitta a raktha. Ak vezmeme do úvahy, že bojujeme so závažnými zdravotnými problémami, je úžasné, že nám môže pomôcť práve ajurvéda svojimi výbornými bylinkovými receptami na zlepšenie funkcie pečene.

1. INDICKÁ ECHINACEA

Kalamegh (Andrographis Paniculata) ‘Kráľovná horčín’ – pôvodne pochádza z Indie, používa sa na liečbu infekcií. Je dobre známa pre svoje pozitívne účinky na imunitu. Používa sa aj na liečbu PFIC (Progresívna familiárna intrahepatálna cholestáza). Plody, listy aj kvety sa používajú na boj proti rôznym chorobám. Najlepší účinok má proti infekciám dýchacích ciest a cirhóze pečene.

2. PHYLLANTHUS NIRURI (CHANCA PIEDRA)

Silný bylina na prečistenie pečene. Anti-oxidačné a antimikrobiálne vlastnosti podporujú fungovanie pečene. Overené štúdie o phyllanthus niruri ukazujú pokles odolnosti proti inzulínu a zníženie symptómov stukovatenej pečene. Považuje sa za najlepší prostriedok na zväčšenú pečeň.

3. KOMPLEX BYLÍN NA PODPORU PEČENE

Môžete tiež využiť synergický efekt viacerých vhodných bylín, ktoré podporujú fungovanie pečene všeobecne a spolu s ňou aj prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Používajú sa pri slabom trávení, nadúvaní, únave a hormonálnych problémoch. Okrem terapeutických účinkov, pri dennom užívaní sa znižuje aj riziko zlyhania pečene.

Hepatitída, cirhóza, žltačka a všetky ostatné ochorenia pečene sú zvládnuteľné s použitím vhodných bylín na detoxikáciu pečene. Tieto byliny pozitívne ovplyvňujú aj hodnoty SGPT (Sérum glutamát pyruvát transamináza) a SGOT (Sérum glutamát oxaloacetic transamináza).

 

Po rokoch výskumu sa dokázalo, že phyllanthus niruri chráni pred žltačkou alebo aj pomáha odstrániť vírus hepatitídy. Aj andrographis paniculata (indická echinacea – právenka latnatá) účinne vplýva na zníženie zvýšených hladín SGOT a SGPT .

Tieto byliny môže používať každý pacient s ochorením pečene. Alkoholikom taktiež pomôže s celkovým zdravím a imunitou.

 

Ďalšie informácie o ochoreniach pečene:

VIDEO: Ochorenia pečene

VIDEO: Giloy (Guduchi)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz