Obezita chudnutie a ajurvéda

Obezita a chudnutie očami ajurvédskeho Dr. Vikrama Chauhana MD (Ayurveda)

Obezita alebo nadváha nastáva v prípade, keď telo ukladá viac tuku ako je potrebné. Obezitu by sme nikdy nemali ignorovať. Najlepším riešením pre obezitu je pravidelne si kontrolovať váhu a revidovať svoj životný štýl, keďže sa obezita nezjaví cez noc. V niektorej životnej etape sa ale s obezitou môžeme stretnúť, prípadne môže obezita nastať ako výsledok iného ochorenia. Ak obezita nie je zapríčinená inou chorobou alebo stresom a stále sa nám nedarí dostať váhu pod kontrolu, mali by sme sa vrátiť k prírode...

obezita chudnutie ajurveda

Niektoré z príčin priberania na váhe

Sedavý spôsob života vedie pomaly k priberaniu na váhe. Tento typ priberania je taký pomalý, že je ťažké si všimnúť, že k priberaniu dochádza... no a náhle si jedného dňa uvedomíme, že sme tuční.

Stravné návyky taktiež prispievajú k priberaniu. Jedenie, keď nemáme pocit hladu alebo jedenie jedál s malou výživovou hodnotou a vysokým obsahom kalórií, taktiež vedie k priberaniu. Tento typ priberania je taktiež pomalý, zrýchli sa ale v spojení so sedavým spôsobom života.

Ochorenia a lieky. Niektoré choroby spôsobujú priberanie. Priberania zapríčinené ochorením je rýchle a vo väčšine prípadov ľahko zvrátiteľné pri správnom postupe liečby. Lieky môžu taktiež spôsobiť prírastok na váhe. Aj z tohto dôvodu je vždy lepšie, ak je to možné, prejsť na prírodnú liečbu.

Aj tehotenstvo spôsobuje priberanie. Veľa žien považuje toto priberanie za normálne a nevyhnutné. Pravdou ale je, že priberanie by malo byť aj počas tehotenstva pod kontrolou, pričom je žiaduce iba zdravé priberanie na váhe.

Stres taktiež zapríčiňuje priberanie. Veľakrát môžeme vidieť, že aj napriek dobrému životnému štýlu a dobrým stravovacím návykom, bez toho aby bolo prítomné prípadné ochorenie alebo lieky, začne telo napriek tomu ukladať tuk. Stres je hlavnou príčinou tohto priberania.

 

Mýty a pravdy o priberaní a chudnutí

Veľa mýtov, poloprávd a nekompletných informácií šíria na trhu rôzni predajcovia produktov, aby mohli predať svoje „zázračné tabletky na chudnutie“, „zázračnú diétu či jedálniček na chudnutie“ a „zázračné cviky na chudnutie“. Tu sú niektoré z mýtov:

1. Cvičenie. Schudnúť môžete jedine cvičením, nadváha to je nedostatok pohybu. Ale to nie je pravda. Spaľovanie kalórií cvičením je veľmi ťažké. Na spálenie kalórií získaných zjedením jedného nevinného banánu musíme absolvovať 15 minút rýchlej chôdze. Berme to ako fakt, cvičenia všetkého druhu, či už je to jogging, cvičenie v telocvični, jóga alebo pilates, slúžia len na udržanie dobrého zdravia a udržanie váhy, nie na chudnutie. Schudnutie výhradne vďaka cvičeniu si vyžaduje veľkú dávku sebazaprenia.

2. Diéta. Veľa ľudí si myslí, že ak bude jesť zdravé jedlo, ktoré im nechutí, x dní, tak potom zhodia y kíl. Táto rovnica platí iba niekoľko dní, pretože mozog sa nedá naprogramovať tak, aby sme dokázali jesť malé množstvo jedla, ktoré nám navyše nechutí, príliš dlhé obdobie. Takže pár dní to možno vydržíme, ale potom skĺzneme k niečomu, čo sa dá nazvať dvojité jedenie, napr. zjem toto jablko, pretože je zdravé a pomôže mi schudnúť a potom schrúmem iba tento malý keksík, veď akú škodu by už len taký keksík mohol narobiť...

3. Najlepšie tabletky na chudnutie - také pravdepodobne neexistujú, niektoré látky môžu pomôcť schudnúť, ale bez akejkoľvek zmeny vášho stravovania a životných návykov vás sklamú.

4. Rýchle chudnutie je tiež mýtus. Chudnúť by sme mali pomaly a zdravo. Zmeniť natrvalo nastavenie a systém, ktorý nás doviedol k obezite. Pri rýchlom chudnutí, človek väčšinou aj rýchlo priberie naspäť.

5. Jedenie veľkého množstva zdravého výživného jedla nespôsobí priberanie, ale budem vďaka nemu odolnejší, to je tiež mýtus.

6. S vekom má človek tendenciu k priberaniu. Aj to je mýtus. Váha by mala súvisieť s pohlavím, typom postavy a výškou a nie s vekom.

7. Priberanie počas tehotenstva netreba sledovať, aj to je mýtus.

8. Priberanie zapríčinené chorobou alebo liekmi nie je možné ovplyvniť, mýtus.

 

Ayurvedske byliny chudnutie

Odporúčania doktora, diéta a bylinky na chudnutie

Prvú vec, ktorú je dobré si uvedomiť je, že čím viac chceme schudnúť, tým viac odhodlania budeme potrebovať. Nikdy nie je neskoro začať chudnúť. Diéta v podobe menšieho objemu jedla, ktoré nám nechutí, neprináša výsledky a ľahko ju vzdáme. Cvičenie slúži len na udržanie si zdravia a váhy, nie na chudnutie. Urobte stále zmeny vo svojom životnom štýle a tie vám pomôžu znížiť vašu váhu pomaly a na stálo. Tento typ chudnutia je prirodzený a bude trvalý. Niektoré zmeny, ktoré je potrebné urobiť, sú uvedené nižšie. Všetky tieto fakty platia odjakživa, no radšej ich ignorujeme ako by sme sa nimi riadili. Nemali by ste sa podľa nich správať len kvôli túžbe schudnúť, ale najmä kvôli holistickému prístupu k zdraviu ako takému.

1. Pite veľa vody, to znamená udržiavajte vaše telo celý čas hydratované. Nepite nárazovo jeden alebo dva litre vody raz alebo dvakrát za deň, rozdeľte ju napríklad na napríklad 8-10 pohárov denne. Nepite veľa vody hneď po jedle. Pite čistú vodu počas celého dňa. Môžete do nej pridať byliny podporujúce chudnutie. Vedeli ste, že pri chudnutí pomáha aj pitie teplej prevarenej vody? Zvyšuje telesnú teplotu, čo zase zvyšuje rýchlosť metabolizmu, čím sa spaľuje viac kalórií a pomáha črevnému traktu a obličkám fungovať na vyššej úrovni. Ľudia typu Kapha nepotrebujú piť veľké množstvá vody a môžu piť vodu horúcu. Typy Pitta by mali prevarenú vodu ochladiť na telesnú teplotu a až potom popíjať. Títo ľudia potrebujú piť viac vody ako typy Kapha. Typy Vata môžu piť vodu teplú, vyhýbajúc sa horúcej a studenej. Vata typ potrebuje piť viac ako Kapha a Pitta typ. Viac o tom si môžete prečítať tu.

2. Jedzte pomaly. Tento fakt počúvame každý deň od malička, je smutné, ako málo ľudí ho dodržiava. Ak naozaj nemáte čas na to, aby ste sa najedli pomaly, radšej si počítajte kalórie, pretože v rýchlosti zjete oveľa viac ako potrebujete.

3. Medzi jednotlivými jedlami jedzte iba vtedy, keď ste hladní. Pred tým, ako si dáte hryz z čokolády, jablka či hrsť orieškov, spýtajte sa sami seba „Naozaj to chcem zjesť?“ Ak ste hladní, vždy radšej zjedzte to, čo máte radi. Áno, zjedenie 2 kúskov čokolády môže byť lepšie ako zjedenie jedného jablka. Pretože najčastejšie skončíme tak, že ak si dáme jablko namiesto čokolády, na ktorú máme chuť, nakoniec zjeme aj tu čokoládu, ale až po jablku. Toto je dvojité jedenie.

4. Jedzte prirodzené, nie primyselne spracované potraviny, ktoré prešli celým radom rôznych technologických procesov. Potraviny ktoré sú pre telo prirodzené, namiesto umelého alebo spracovaného jedla. Tak, ako by ste nikdy nedali naftu do benzínového auta, nemali by ste dávať telu umelé potraviny. Prečo dávate umelé alebo spracované jedlo do tela, ktoré je vytvorené prírodou a je určené na konzumáciu čerstvých potravín. Spracované potraviny, ako sušienky, sladké pečivo, čipsy, údeniny, salámy,  rôzne hotové balené jedlá obsahujú konzervačné látky, aby sa predĺžila ich doba skladovania. Naše telo potrebuje čerstvé jedlo, ktoré mu poskytne potrebné živiny a energiu a nepoškodzuje ho.

5. Prerušovaný pôst alebo aj prerušované hladovanie (Intermittent fasting). Jedná sa o stravovanie, pri ktorom sa striedajú rôzne dlhé obdobia pôstovania s dobou určenou na konzumáciu stravy. Najrozšírenejšou formou je metóda 16:8, kedy 16 hodín hladujeme a 8 hodín prijímame potravu normálne. V ktorej časti dňa si zvolíme jedenie a pôst je na nás. Môžete vynechať raňajky a začať skorým obedom a skončiť večerou, alebo začať raňajkami a 8 hodín odvtedy skončiť večerou (posledným jedlom až do ďalších raňajok).

6. Rátanie kalórií znamená, že ak zjete niečo, čo je zdravé a výživné, neznamená to, že z toho nemôžete pribrať. Takže ak ste sa rozhodli sledovať svoje kalórie, znamená to všímať si kvantitu aj kvalitu toho, čo zjete. Jedna placka s ghee (indické maslo) je oveľa lepšou voľbou ako plná misa ovsenej kaše s cukrom, orechmi a ovocným džúsom.

7. Cvičte pravidelne, aby ste udržali svoje telo zdravé. Príliš sa ale kvôli cvičeniu nestresujte, pretože by ste vyslali do mozgu falošný signál, že vplyvom stresu potrebujete jesť viac. 

8. Zvýšenie bazálnej rýchlosťi metabolizmu - Basal Metabolic Rate (BMR) - rýchlosť, akou telo spracováva kalórie. Začnite vstávať skoro. Keď spíme, naše telo má nízky BMR. Keď vstanete, BMR sa zvýši. Choďte hneď ráno na prechádzku, plávanie alebo jogging, aj keď prejdete len kilometer alebo dva, všetky vaše bunky v tele sa prepnú na vyšší BMR. Budú pracovať na vyššom BMR a celý deň tak spaľujete kalórie na vyššej úrovni a keď navyše k tomu potom cvičíte, úroveň sa ešte zvýši.

9. Znížte stres vo svojom živote. Vaše telo nerozumie, že prežívate stres kvôli tomu, že ste zmeškali autobus, idete neskoro alebo že vás deti nepočúvajú. Telo si spája stres s nedostatkom jedla. Preto máme tendenciu jesť viac keď sme v strese a aj v prípade, že nejeme viac, naše telo má tendenciu v stresovým podmienkach ukladať viac tuku. Ajurvéda má v ponuke veľa bylín, ktoré vám pomôžu znížiť denný stres. Ide o takzvané adaptogény, byliny ktoré vám pomôžu zvládať stres a psychická nerovnováhu. Viac v článku o adaptogénoch.

10. Ak priberáte kvôli ochoreniu, obráťte sa na svojho lekára. Lieky by mali byť čo najviac prírodné.

11. Priberanie na váhe počas tehotenstva by malo byť zdravé, pričom kojenie aspoň do jedného roka dieťaťa zabezpečí odstránenie tehotenstvom získaných kíl navyše.

12. Pomôcť si môžete aj prírodnými ajurvédskymi bylinnými prípravkami, napr:

GARCINIOU s extraktom z rastliny bohatej na kyselinu hydroxycitronovú - HCA (až 60%)

TRIM SUPPORT najlepší detox na chudnutie s obsahom Garcinie a ďalších bylín na podporu trávenia a redukcie tukov

TRIPHALA  jedinečná ajurvédska kombinácia bylín na tráviaci systém a jeho očistu, zlepšenie metabolizmu a spaľovania tukov. Zvýši tak chudnutie z brucha.

GUGGUL okrem mnohých ďalších účinkov napomáha v tele pri redukcii cholesterolu a znižovaní nadbytočných tukov

GILOY jedinečný na imunitu ale jeho vlastnosti zahŕňajú aj zlepšenie metabolizmu, čo pomáha pri riadení hmotnosti

Tu nájdete celú kategóriu venovanú chudnutiu a obezite

 

Existujú tipy ľudí ktorí sú prirodzane náchylní k priberaniu a obezite? 

V ajurvéde je každému človeku priradený jedinečný konštitučný typ nazývaný prakriti, ktorý je kombináciou troch doš – Vata, Pitta a Kapha. Kapha prakriti je najviac náchylná na obezitu a ťažkosti pri chudnutí.

Kapha Prakriti a Obezita

Vlastnosti Kapha: Kapha je spojená s elementmi vody a zeme, čo vedie k jej charakteristickým vlastnostiam: ťažkosť, stabilita, chlad, olejnatosť a pomalosť. Ľudia s dominantnou Kapha majú tendenciu mať robustnú a silnú telesnú stavbu, ľahko naberajú hmotnosť a majú pomalší metabolizmus.

Stravovacie odporúčania pre Kapha Prakriti

  1. Ľahká, teplá a suchá strava: Kapha typy by mali konzumovať ľahké, teplé a suché jedlá, ktoré pomáhajú vyrovnať ich prirodzenú tendenciu k hromadeniu vlhkosti a ťažkosti.

  2. Korenisté jedlá: Korenené potraviny, ako je čierne korenie, zázvor, chilli, horčica, škorica a klinčeky, môžu stimulovať metabolizmus a zlepšiť trávenie.

  3. Obmedzenie mastných a sladkých potravín: Vyhýbanie sa ťažkým, mastným a sladkým jedlám, ktoré môžu zvýšiť Kapha a prispieť k priberaniu na váhe.

  4. Zelenina a ovocie: Preferujte konzumáciu veľkého množstva zeleniny, najmä listovej zeleniny a plodov s nízkym obsahom cukru. Ovocie by malo byť konzumované s mierou, najmä sladké a vodnaté druhy.

  5. Strukoviny a celozrnné potraviny: Konzumujte strukoviny, ako sú šošovica a fazuľa, a celozrnné potraviny, ako je quinoa a jačmeň, ktoré sú ľahko stráviteľné a poskytujú dlhodobú energiu.

  6. Obmedzenie mliečnych výrobkov: Mliečne výrobky, najmä plnotučné mlieko a syry, by mali byť obmedzené, pretože môžu zvyšovať hmotnosť a Kapha dóšu.

  7. Pitný režim: Konzumujte teplé nápoje, ako je zázvorový čaj alebo teplá voda, ktorá podporí trávenie a detoxikáciu.

Denné rutiny pre Kapha

  1. Skoré vstávanie a fyzická aktivita: Pre Kapha typy je dôležité vstávať skoro a venovať sa pravidelnej fyzickej aktivite, ako je jóga, beh alebo iné aeróbne cvičenia.

  2. Pravidelný režim: Dodržiavanie pravidelného režimu, vrátane pravidelných jedál a spánkových návykov, pomáha udržiavať rovnováhu Kapha.

  3. Detoxikácia: Pravidelné detoxikačné praktiky, ako je pôst alebo užívanie ajurvédskych bylín na čistenie tela, môžu byť prospešné pre zníženie Kapha a podporu chudnutia.

 

Na záver úryvok z rozhovoru s Dr. Chauhanom o obezite

Predstavte svoje telo ako kus pôdy a vaše srdce ako pumpu alebo čerpadlo, ktoré ju zavlažuje. Keď sa stanete obéznym, je to ako keby ste mali stále rovnakú pumpu na pôdu, ktorá sa zväčšuje a zväčšuje. Predstavte si pumpu pôvodne navrhnutú na zavlažovanie jedného hektára pôdy, čo sa stane ak sa pôda zväčší na 20 hektárov, ako môže táto malá pumpa zavlažovať celú pôdu, skôr či neskôr sa pokazí. Zlyhá podobne ako zlyháva naše srdce, táto pumpa je malá, je určená pre bežné veľkosti tela, ale ak urobíte svoje telo príliš veľkým, potom prirodzene zvyšujete tlak na svoje srdce. To sa nazýva kongestívne srdcové zlyhanie (CHF). Podobne vaše telo, hlavne vaše kolená nemôžu vydržať toľkú váhu. Keďže všetka váha sa prenáša na kolená a medzera medzi kosťami v kolene, kde synoviálna membrána predstavuje tlmič nárazov, sa stlačí a zapáli a tak vzniká osteoartritída. Medzera v kolene sa zmenšuje, kosti tlačia proti sebe, neskôr sa trú o seba. Kedže tam už nie je tlmič nárazov, dostanete osteoartritídu.

Podobne, s obezitou súvisia aj hormonálne nerovnováhy. Hormóny sú určené pre malý kus pôdy, nie sú určené pre veľmi veľké plochy pôdy. Mnohí obézni ľudia hovoria, že sú zdraví, že nemajú žiadny problém. Možno nemajú problém teraz, ale po niekoľkých rokoch, 4 rokoch, 5 rokoch, 10 rokoch sa objaví veľa problémov. Ich sexuálny život je narušený, ich fyzické zdravie je narušené a ich kolená im spôsobujú bolesť. Diabetes a Hypertenzia sú jedny z hlavných chorôb, ktoré sú spôsobené obezitou.  Vysoký krvný tlak, artritída, hormonálne nerovnováhy, nádory, toľko problémov je spôsobených obezitou. Týmto problémom čelia obézni ľudia vo svojom živote. 

Nie je veľmi ťažké liečiť obezitu, stačí vstať skoro ráno, prejsť sa a piť teplú vodu. Je dokonca lepšie piť horúcu vodu, najneskôr hodinu pred spaním... 

 

Autor: ajurvédsky lekár a odborník na byliny, Dr. Vikram Chauhan MD (Ayurveda)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz