Endometrióza

AYURVÉDSKA LIEČBA ENDOMETRIÓZY

 

Endometrióza je nepríjemný telesný stav, pri ktorom tkanivo, ktoré obkolesuje endometrium (maternicovú sliznicu), rastie mimo maternice. Postihuje celosvetovo 176 miliónov žien. Pokiaľ nie je správne diagnostikovaný, vedie k viacerým komplikáciám. Moderná medicína nepozná na túto bolestivú poruchu liečbu. Tento stav rieši predpisom antikoncepčných tabletiek a hormonálnych liečiv.  Hormonálna liečba zahŕňa terapiu potláčajúcu telesnú produkciu estrogénu. Existuje množstvo liekov, ktoré fungujú na báze redukcie tvorby folikulostimulačného hormónu (FSH) a luteinizačného hormónu (LH). Niektoré lieky majú podobný efekt ako testosterón. Redukujú hladiny hormónov FSH a LH, pokiaľ sa užívajú 6 až 9 mesiacov. Samotná liečba má však rozličné vedľajšie účinky ako: pseudomenopauza, návaly tepla, rast ochlpenia na pokožke, vaginálna suchosť, chrapľavý hlas, bolesť kĺbov a pod. Všeobecne sú endometriózou postihované ženy v rozmedzí 24 až 45 rokov. Endometrióza patrí k najčastejším dôvodom odstránenia maternice (hysterektómia). Zatiaľ nie je dostupná žiadna liečba, ale pokiaľ je dodržiavaný zdravý životný štýl spoločne s liečením symptómov bylinami, poruchu možno zvládať.

 

Je dôležité si uvedomiť, že endometrióza je odlišná od rakoviny. Endometriálne rasty nie sú malígne, je to normálne tkanivo, ktoré rastie mimo maternice na rozdiel od jej vnútorného olemovania. Tým, že tkanivo rastie mimo orgánu, nedokáže nájsť cestu von z tela, čo vedie ku vnútornému krvácaniu, zápalom a tvorbe jaziev. Tieto lézie (poškodenia tkaniva) sa najskôr objavujú ako priehľadné vezikuly (pľuzgieriky), potom sčervenajú a počas obdobia niekoľkých rokov zmenia farbu na čiernu. Niekedy sa formujú endometrické cysty, ktoré sú známe ako benígne tumory a ktoré spôsobujú ženám problémy pri otehotnení.

 

PRÍSTUP AYURVÉDY K ENDOMETRIÓZE

Podľa ayurvédy je endometrióza dôsledkom nerovnováhy všetkých troch dóší v tele – vata, pitta a kapha. V ayurvéde je tento stav nazývaný sanipatika. Endometrióza sa predovšetkým týka kaphy, ale vzhľadom na účasť krvi a hormónov, je to rovnako problém pitty. Vata je zodpovedná za pohyb v tele, za problémom stojí taktiež narušená vata (ako koniec koncov za každým zdravotným problémom).

Podľa ayurvédy dochádza k formovaniu toxínov (Ama). V dôsledku tvorby toxínov v tele je prirodzená obranyschopnosť znížená a biologické rytmy sú narušené. Túto poruchu možno napraviť reguláciou tráviaceho ohňa (Jatharagni), zaistením správneho vylučovania a vyrovnanou mysľou.

 

PRÍZNAKY ENDOMETRIÓZY

 • Bolesť počas ovulácie.
 • Dyspareúnia – bolestivý pohlavný styk.
 • Bolesť v panve.
 • Únava.
 • Bolesť v chrbte, ktorá nie je spojená s menštruáciou.
 • Ťažkosti s otehotnením.
 • Dysmenorea – bolestivá menštruácia.
 • Neplodnosť, keďže spôsobuje zjazvenie vaječníkov a vajíčkovodov.
 • Ťažké alebo nekontrolovateľné menštruačné periódy s menšími alebo väčšími krvnými zrazeninami.
 • Predmenštruačné špinenie.

 

PRÍČINY ENDOMETRIÓZY

 • Chirurgická transplantácia.
 • Štruktúrne defekty na maternici alebo krčku maternice (cervix).
 • Dedičnosť.
 • Väčšiu náchylnosť k ochoreniu majú ženy konzumujúce.
 • Slabá výživa.
 • Zlé trávenie.
 • Fyzický a psychický stres.
 • Narušenie prirodzených biologických rytmov.
 • Toxíny akumulujúce sa v tkanivách a blokujúce cirkuláciu.

 

POPIS AJURVÉDSKYCH BYLÍN NA ENDOMETRIÓZU

1. BOSWELLIA CURCUMIN

Boswellia Curcumin – kombinácia obsahujúca extrakt rastliny Curcuma longa. Obsahuje alkaloid “kurkumín”, ktorý má protizápalové, analgetické, antibiotické a protirakovinové účinky. Živica z boswellie zas pôsobí proti opuchom a bolesti.

 

2. FEMALE HEALTH SUPPORT

TENTO PRODUKT PLANET AYURVEDA OBSAHUJE RASTLINY:

Pomáha pri zmenšovaní endometrických buniek.

Ashoka (Saraca indica) je známa hojením endometria kvôli svojím vlastnostiam podobným estrogénu, čím uzdravuje zápaly maternice. Táto bylinka má pozoruhodné účinky na ženské hormóny.

Lodhra (Symplocus racemosa) je nápomocná pri spravovaní pitty (horúčava) a kaphy (hlien) v tele. Je tradične využívaná ako tonikum pre maternicu. V jej kôre obsiahnuté glykozidy majú medicínske využitie.

Shatavari (Asparagus racemosus) je excelentným tonikom pre ženy. Má ochladzujúce účinky pri vysokých hladinách dóše pitta v tele.

 

3. MIMOSA DI

Mimóza citlivá pomáha redukovať opuch a krvácanie a urýchľuje hojenie rán a podporuje regeneráciu tkaniva. Pomáha pri problémoch ako sú rôzne typy fistúl, vredy, abscesy, hemoroidy, znižuje masívne menštruačné krvácanie.

 

4. SHATAVARI

Shatavari (Asparagus racemosus) je excelentným tonikom pre ženy. Má schladzujúce účinky na vysoké hladiny dóše pitta v tele.

 

Byliny odporúčame užívať aspoň 2 mesiace, avšak liečba môže pokračovať celý rok, ak sú prítomné maternicové fibroidy (benígne nádory), blokády vajíčkovodov alebo silné krvácanie počas menštruácie. Táto kombinácia byliniek zlepšuje zdravie ženy redukciou tepla v tele a potláčaním rastu endometriálnej výstelky.

Je potrebné vyvarovať sa chemických liečiv na zvýšenie hladín hormónov, ktoré vedú k rozličným vedľajším efektom, a tým k brzdeniu vlastných mechanizmov na prirodzenú sekréciu hormónov.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz