AJURVÉDSKA LIEČBA chronickej laryngitídy
Čo je chronická laryngitída
Chronická laryngitída je zápal hrtana (trubice, v ktorej sa tvorí hlas). Je to pretrvávajúca porucha, pri ktorej dochádza ku dlhotrvajúcemu zachrípnutiu a iným hlasovým zmenám. Zvyčajne je bezbolestná a nie sú pri nej žiadne výrazné známky infekcie. Všeobecné príčiny vzniku chronickej laryngitídy zahŕňa zlé zaobchádzanie s hlasom, fajčenie, pitie alkoholu, gastroezofágový reflux (GERD). Pri refluxe sa zo žalúdka vracia kyslá tekutina do pažeráka a krku, čím dráždi hrtan. Chronická laryngitída môže byť tiež spôsobená chronickou sínusitídou (zápalom dutín) s postnazálnym zatekaním (výtokom z dutiny nosnej). Ľudia s touto diagnózou sa môžu čo sa týka nosa a hrdla sťažovať aj inak: pocit, akoby mali v hrdle hrču, pretrvávajúca potreba odkašliavania, nepohoda pri prehĺtaní a neustály kašeľ. K chronickej laryngitíde alebo iným dýchacím problémom vedie aj expozícia dráždivým chemikáliám alebo prachu počas práce.
Najbežnejším symptómom chronickej laryngitídy je zachrípnutosť, pričom táto zachrípnutosť musí pretrvávať aspoň dva až tri týždne. Iné symptómy zahrňujú nízky a zastrený hlas, hlas, ktorý sa ľahko unaví, chronický kašeľ alebo postanzálne zatekanie. Lekár pravdepodobne odporučí štandardné preventívne pokyny a môže pacienta odkázať k rečovému a jazykovému patológovi na terapiu s hlasom.
Pokiaľ vznikla chronická laryngitída vplyvom ezofágového refluxu, pacient by sa mal vyvarovať konzumácie korenistých jedál a jedál, ktoré majú zvýšený obsah kyslých zložiek. Predchádzať refluxu môžu užitočné antacidá. Najdôležitejšou vecou u pacienta je „šetrenie hlasu“. Najideálnejšie je nerozprávať vôbec alebo, pokiaľ pacient potrebuje hovoriť, používať nízko položený hlas. Pitie vody a hydratovanie je výborný spôsob ako zjemniť dráždenie v hrdle. Čaj z ďumbieru je vynikajúca voľba, keďže je prirodzene antibakteriálny. Treba sa vyvarovať vysušujúcim jedlám a nápojom, predovšetkým kávy a alkoholu. Niektorí doktori odporúčajú kloktanie slanou vodou, octom alebo citrónovou šťavou.
Ajurvédska bylinka na chronickú laryngitídu
Podľa ayurvédy je jednou z najlepších bylín pri chronickej laryngitíde guggul. Guggul telo zahrieva - stimuluje pittu, čím zvyšuje teplo, trávenie, cirkulačné a reprodukčné procesy. Tiež reguluje vatu (kinetickú energiu) a kaphu (potenciálnu energiu).
Guggul je strom divo rastúci v púšťach západnej Indie, Pakistane a iných častiach sveta. Zberá sa z neho živica a jej extrakt je veľmi užitočný pri bolestiach spôsobených nerovnováhou v energii Vatta, čistení ciev či zbavovaní sa prebytočných kíl prirodzene bez spôsobovania vedľajších účinkov. Živica sa používa vo forme tekutého prípravku na rohovkové vredy a kloktadla pri chronickej tonzilitíde, faryngitíde, chronickej laryngitíde a vredoch v krku.
Guggul sa môže užívať niekoľkokrát denne vo vysokých dávkach na laryngitídu, bronchitídu, pneumóniu a čierny kašeľ. Kloktanie guggulu sa môže použiť pri akútnom a chronickom nosnom upchatí, chronickej laryngitíde, chronickej bronchitíde a tuberkulóze.
Odporúčame používať extrakt z guggulu, ktorý je koncentrovanou formou surovej rastliny. Namiesto použitia 10 kilogramov prášku surovej rastliny, stačí nám použiť len 1 kilogram extraktu, čo je veľmi efektívne. Preto sú produkty vyrobené z bylinných extraktov účinnejšie ako tie vyrobené z bylinných práškov.