Multifokálna leukoencefalopatia

Popis multifokálnej leukoencefalopatie

Multifokálna alebo progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PML) je pomalá vírusová infekcia centrálneho nervového systému spôsobená polyomavírusom nazývaným JC vírus (John Cunningham). Tento vírus spôsobuje veľmi vážne poškodenie a zápal šedej hmoty mozgu. PML sa objavuje u imunokompromitovaných pacientoch (pacienti s poklesom špecifických a nešpecifických imunitných mechanizmov), ako sa objavuje aj CMV – cytomegalovírus a toxoplazmová encefalitída, čím sa stáva závažnou formou encefalitídy vzhľadom na stúpajúci počet prípadov AIDS. JC vírus je neobalovaný typ vírusu s dvojitou DNA špirálou, ktorá bola prvýkrát izolovaná Johnom Cunninghamom (odtiaľ názov JC vírus).

PML infikuje oligodendrocyty a spôsobuje progresívnu demyelinizáciu multifokálnych oblastí po celom centrálnom nervovom systéme. Poškodenia pri tejto poruche pozostávajú z fokálnych, nepravidelných rôsolovitých oblastí najmarkantnejších v miestach styku šedej a bielej hmoty. Hlavnými oblasťami, ktoré ochorenie postihuje, sú veľký mozog, mozgový kmeň, mozoček a niekedy aj miecha.

Pacienti podstupujúci chronickú liečbu kortikosteroidmi, osoby s rakovinou rôznych druhov orgánov a tí, ktorí podstupujú imunosupresívnu terapiu kvôli transplantácii orgánu, sú na ochorenie PML viac náchylní. Niekoľko ďalších zdravotných problémov, ako sú reumatoidná artritída a skleróza multiplex, predstavuje pre pacienta tiež riziko rozvinutia PML. Toto vážne ochorenie môže byť fatálne, pokiaľ nie je včas liečené. 

 

Hlavné znaky multifokálnej leukoencefalopatie pozostávajú z:

  • Ložiskových oblastí demyelinizácie
  • Veľkého množstva makrofágov v strede ložiska
  • Zväčšených oligodendrogliových jadier obsahujúcich fialové vírusové inklúzie na okrajoch poškodeného tkaniva

 

Symptómy multifokálnej leukoencefalopatie

  • Ťažkopádnosť
  • Problémy s rečou
  • Čiastočná alebo úplná slepota
  • Duševné poruchy
  • Ochrnutie tváre
  • Slabosť
  • Problémy s koordináciou
  • Strata zmyslov
  • Záchvaty

 

Vhodné byliny na multifokálnu leukoencefalopatiu 

1.  ASHWAGANDHA

Na prírodnú liečbu multifokálnej leukoencefalopatie sa v ajuréde používa štandardizovaný extrakt ashwagandhy. Ashwagandha je veľmi cenná bylina, ktorá má na telo aj myseľ silné pozitívne účinky. Táto blahodarná bylinka pomáha uvoľňovať stres, úzkosť a tiež má dobré účinky pri všetkých ochoreniach nervového systému.

Ashwagandha je podľa ayurvédy známa pre zlepšovaniu pamäte a koncentrácie. Vysoké koncentrácie withanolidov prítomných v listoch a koreni tejto rastliny pomáhajú redukovať zápaly a nechcený rast buniek v nervovom systéme. Má výborné upokojujúce účinky a pomáha redukovať nadmernú úroveň úzkosti. Tiež sa používa na podporu zdravého imunitného systému a pomáha bojovať proti rôznym vírusom a bakteriálnym infekciám. Okrem týchto funkcií je ashwagandha známa pre svoje ďalšie priaznivé účinky, ako je redukcia vysokého krvného cukru a úrovne cholesterolu.

Kortizol je významný hormón zodpovedný za nadmerný stres a úzkosť. Bylinný doplnok s ashwagandhou pomáha kontrolovať sekréciu tohto hormónu. Je dobrý tak pre mužský, ako aj ženský reprodukčný systém. U mužov má na starosti hormón testosterón a podporuje plodnosť. U chorých na multifokálnu leukoencefalopatiu pomáha tento výživový doplnok zvýšiť svalovú hmotu a posilniť oslabené svaly.

 

2. BRAHMI

Brahmi podporuje fyzické ako aj duševné zdravie, pričom najúčinnejší je vždy 100% čistý extrakt z byliny. Bakosidy sú najdôležitejšie chemické zmesi prítomné v byline, ktoré majú na bunky mozgu vynikajúce účinky. Bylina brahmi taktiež pomáha regenerovať nové bunky mozgu. Antioxidanty obsiahnuté v byline pozdvihujú imunitný systém a pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a toxínom.

Brahmi chráni telo a bunky mozgu od zdraviu škodlivých účinkov rôznych typov infekcií. Používa sa na zlepšovanie pamäte a pomáha pri obnove nových mozgových buniek. Tento bylinný prípravok nepracuje len pre mozog, ale je blahodarný aj pre ostatné životné funkcie. Je prospešný pri podpore zdravia pečene, stimulujúc proces detoxikácie.

Brahmi pomáha udržiavať zdravý krvný tlak  a tiež je veľmi efektívna pri poruchách spojených s kožou. Bronchodilatačná povaha bylinky pomáha bojovať proti upchatiu ciev a podporuje uvoľnenie dýchacích ciest u chronických astmatikov. Tiež je nápomocná pre dobré zdravie tráviaceho systému. Je vynikajúca pri strese a pri liečbe mentálnych porúch, ako je nespavosť, záchvaty a Alzheimerova choroba.

 

3. ZMES BYLÍN PROTI STRESU

Ak spojíme ashwagandhu, valeriánu a brahmi, získame zmes všeobecne prospešnú pre mozog a myseľ. Tieto byliny pomáhajú upokojovať všetky tri dóše. Prípravok však pôsobí blahodarne predovšetkým na vata dóšu, ktorá je hlavnou príčinou porúch spojených s nervovým systémom.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz